Informacje

08.01.2017 19:30 Okrągła rocznica

40 lat minęło... W 1977 roku na Ursynów wprowadził się pierwszy mieszkaniec

SERWISY:

W niedzielę dzielnica Ursynów świętowała urodziny. Dokładnie 40 lat temu uroczyście przekazano pierwsze klucze do mieszkania w nowo wybudowanym osiedlu przy ul. Puszczyka 5. Szczęśliwym lokatorem był Wacław Oświt.

Wielkiego otwarcia osobiście doglądał nie kto inny jak Edward Gierek, ówczesny pierwszy sekretarz KC PZPR.

Z jednej strony przyznał, że "układ budynków jest ładny". Z drugiej jednak przestrzegł robotników: "Budujecie na lata. Chodzi o to, żeby ci, którzy będą tu mieszkali za 20-30 lat, nie mówili źle o was". Jego słynne słowa do dziś są często wspominane przez najstarszych mieszkańców.

Jeden sklep, jeden autobus

Początki były trudne. Plac budowy otaczały łąki, pola i lasy. Okolica bez żadnej infrastruktury w niczym nie przypominała dzisiejszych ulic pełnych bloków, restauracji, czy sklepów.

40 lat temu nie lada wyzwaniem był nawet dojazd do centrum miasta. Mieszkańcy mieli do dyspozycji tylko jeden bezpośredni autobus linii 492, kursujący w dodatku jedynie od poniedziałku do piątku. Alternatywą były dwa połączenia (192 i 192 bis) dowożące pasażerów do Dworca Południowego, czyli w okolice dzisiejszej stacji  metra Wilanowska.

Niełatwo było też robić zakupy. Mieszkańcy mieli do dyspozycji jeden mały sklep przy ul. Barwnej. Popularną handlową klasykę – czyli sklep Megasam – otwarto dopiero na początku lat 80.

Dynamiczny rozwój

Przez kolejne 10 lat od wręczenia pierwszych kluczy na Ursynowie przybywało spółdzielczych osiedli. W 1982 roku mieszkało tu już 78 tys. osób – głównie młode małżeństwa z dziećmi.

Najbardziej dynamiczny rozwój to końcówka lat 90. i początek nowego stulecia. Powstawały nowe osiedla, szkoły, obiekty sportowe.

- Na naszych oczach nastąpił skok cywilizacyjny, a Ursynów zmienił się nie do poznania. Dziś jest miejscem życia ambitnych, twórczych i nowoczesnych Polaków. To dla nich staramy się stworzyć najatrakcyjniejsze i wygodne miejsce życia oraz zapewnić ofertę odpowiadającą ich wymaganiom – mówi burmistrz dzielnicy Robert Kempa.

"Ursynów ma bardzo nowoczesny charakter, a jednocześnie jest to dzielnica, która ma ciekawą historię i może się pochwalić zabytkami kultury i pomnikami przyrody. Właśnie na Ursynowie znajduje się najstarsza w Warszawie parafia rzymskokatolicka – kościół św. Katarzyny, a także ponad 700-letni dąb Mieszko I" – chwalą się ursynowscy urzędnicy.Zdjęcia archiwalne pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego:

 

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 15:25 ~Adm

  jakie 40 lat dzielnicy Ursynów , zapominają wszyscy , że to był Mokotów ? dopiero od 1994r. została wyodrębniona gmina warszawa-ursynów , a dzielnicą została dopiero pod koniec 2002 roku .

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 15:15 ~Piotr

  Ursyn car~Ursyn car

  Na ulicy Puszczyka, gdzie mieszkam, jeszcze do niedawna na klatce bloku przy Puszczyka % były ma klatce w oknach kolorowe szyby. Dziś już ich nie ma, może się wytłukły ? W porównaniu z dzisiejszym partactwem Ursynów był budowany bardzo solidnie, trzyma się do dziś bez większych awarii.

  No bez przesady. Mieszkałem na Puszczyka 12 od jego zasiedlenia, rodzice mieszkają tam do dziś. Przez 40 lat wymieniono/ naprawiono prawie wszystko: instalacje zw, cw, co, stolarkę okienną i drzwi (większość już 15-20 lat temu). Budynki ocieplono bo zimą przemarzały ściany szczytowe - wiem co piszę, miałem taką zimną i mokrą ścianę przy łóżku.
  Nawet uliczki osiedlowe z topiącego się latem pseudo - asfaltu wymieniono na kostkę (czyli na gorsze - bo na rolkach, wrotkach, deskorolkach lepiej jeździło sie po asfalcie).
  Niewiele zostało z gierkowskiej tandety poza samymi ścianami.

 • Warszawiak39

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 15:08 ~Warszawiak39


  stone~stone

  Zobaczymy jak beda wygladaly po 40 latach te ktore buduje sie dzisiaj.
  AdamGrodziskAdamGrodzisk

  hehe nie będą wyglądały bo ich już nie będzie :):)


  Gdyż, ponieważ?

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:51 ~lolek

  Nie ma to jak własny dom a nie blokowisko z hordą dziwnych ludzi.

 • lukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:48 ~lukasz

  Stare , zagrzybiale bloki z robalami w srodku. Slyszysz kazdy glos sasiada z gory , dolu itp bo to wielka plyta. Rodzynka na torcie jest cena - 9tys za m2 - smiechu warte.

 • Ursyn car

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 13:56 ~Ursyn car

  Na ulicy Puszczyka, gdzie mieszkam, jeszcze do niedawna na klatce bloku przy Puszczyka % były ma klatce w oknach kolorowe szyby. Dziś już ich nie ma, może się wytłukły ? W porównaniu z dzisiejszym partactwem Ursynów był budowany bardzo solidnie, trzyma się do dziś bez większych awarii.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 08:46 ~maniak

  Ursynek2~Ursynek2

  I porównajcie sobie tą elegancką ursynowską elewację z białych kamyczków, ze współczesnym pastelowym styropianem!

  Albo takie drobne bajerki jak ten, że klatki schodowe w poszczególnych kwartałach miały szyby i framugi w różnych kolorach: fioletowym, granatowym, bordowym, pomarańczowym... Kurczę, niby przaśny PRL, a o takie rzeczy nawet dbano!

  Na trawnikach stały rzeźby. Jednym się podobały, innym nie, ale zawsze przyjemniej było mieć na ulicy kontakt z kulturą (nawet bardzo nowoczesną ;), niż z wszechobecną, nachalną reklamą, w dodatku z reguły obcojęzyczną. Tam gdzie teraz mieszkam nie ma żadnej rzeźby. Są tylko polityczne pomniki do palenia zniczy i składania kwiatów :/


  "Kurczę, niby przaśny PRL, a o takie rzeczy nawet dbano!" - wtedy o takie rzeczy dbano przede wszystkim.Bywało to lekko siermiężne ale patrząc na to co dziś ktoś próbuje czasem nazwać sztuką to tamte kicze miałyby zasłużone miejsce w Luwrze...

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 00:11 ~Nieciej

  Zapominacie o linii 104, która też jeździła, bądź co bądź, na Ursynów - wówczas jeszcze bardzo zielony - Nowoursynowską w poprzek dzisiejszych ul. Nugat i Kopcińskiego, a po wybudowaniu tam bloków Nowoursynowską, Ciszewskiego, Nugat i znów Nowoursynowską (brukowaną) wprost do pętli WOLICA, zlokalizowanej kawałek za istniejącą do dziś ul. Kokosową. Ta linia jeździła na Ursynów znacznie dawniej i wytrzymała znacznie dłużej, niż pierwsza na budowanym blokowisku, nonsensowna linia 192, którą bardzo szybko i bezpowrotnie zastąpiły inne (136 wydłużone z Bokserskiej, 195 jadące na Nowy Świat i "A" wydłużone z Dw. Południowego). 492 za to od początku było udane, szybko zaczęło kursować 7 dni w tygodniu od świtu do nocy i swoją relację (Ursynów - Emilii Plater przez Al. Niepodległości) obsługiwało do otwarcia metra - od 1985 roku już jako 502, po reformie numeracji linii.

 • AdamGrodzisk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 23:28 AdamGrodzisk

  stone~stone

  Zobaczymy jak beda wygladaly po 40 latach te ktore buduje sie dzisiaj.

  hehe nie będą wyglądały bo ich już nie będzie :):)

 • stone

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 21:38 ~stone

  Zobaczymy jak beda wygladaly po 40 latach te ktore buduje sie dzisiaj.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »