Informacje

30.05.2012 20:00 31 maja specjalny wieczór

4 miesiące bez Iluzjonu.
Przenosi się na Narbutta

SERWISY:


Dwie sale, sprzęt projekcyjny najnowszej generacji, stanowiska komputerowe oraz fosa orkiestrowa - tak po remoncie i przebudowie będzie wyglądało kino Iluzjon. Po ponadtrzyletniej działalności w siedzibie tymczasowej kino wraca do budynku przy ul. Narbutta.

Czwartek 31 maja będzie ostatnim dniem funkcjonowania Iluzjonu w Bibliotece Narodowej w Al. Niepodległości.

4 miesięcy bez kina

- Na 4 października zaplanowana

jest uroczysta inauguracja działalności kina po powrocie do wyremontowanego budynku przy ul. Narbutta 50a na Mokotowie - zapowiedziała w rozmowie z PAP kierownik Działu Programowego Filmoteki Narodowej Grażyna M. Grabowska. - Od czerwca do początku października kino będzie nieczynne - zaznaczyła.

Remont i przebudowę gmachu realizowane są według projektu pracowni architektonicznej Żera2Architekci. Utworzono m.in. dodatkową salę projekcyjną - od października placówka będzie funkcjonować zatem jako kino dwusalowe.

Będą dwie sale i księgarnia

Sala większa, z widownią liczącą 263 miejsc, zachowa charakter wcześniejszego, oryginalnego wystroju. Wzbogacona zostanie o scenę przed ekranem, która w nowej aranżacji zyska fosę orkiestrową. Mała będzie liczyć 49 miejsc. - Zaprosimy widzów do obiektu dwusalowego, wyposażonego w sprzęt najnowszej generacji, umożliwiający prezentację filmów ze wszystkich nośników, w tym 3D - zapowiedziała Grabowska.

Foyer główne, rotunda wejściowa oraz wystrój dużej sali kinowej utrzymają historyczny wygląd.  
Zabytkowa rotunda kina wyposażona zostanie w monitory dotykowe z odsłuchem, umożliwiające widzom dostęp do zasobów cyfrowych Filmoteki Narodowej.

- W hallu - zarówno głównym, jak i przylegającym do mniejszej sali - przewidziane zostały powierzchnie wystawiennicze, tradycyjne i multimedialne. Widzowie znajdą w kinie stanowiska komputerowe z dostępem do baz danych. Uruchomimy księgarnię filmową, oferującą wydawnictwa na miejscu i na zamówienie - powiedziała szefowa Działu Programowego Filmoteki. Przy kinie, tak jak dawniej, funkcjonować będzie kawiarnia.

Wieczór specjalny

W czwartek w Bibliotece Narodowej odbędzie się wieczór specjalny, pod hasłem "Do widzenia, do padziernika, czyli pożegnanie z Iluzjonem Bibliotecznym". W programie wieczoru są m.in. projekcje filmów niemych z muzyką na żywo w wykonaniu Pawła Szamburskiego (klarnety) i Macieja Cierlińskiego (lira korbowa), oraz ogłoszenie wyników konkursu na nazwy dla dwóch sal Iluzjonu w zmodernizowanym gmachu.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AntyUbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 10:26 ~AntyUbek

  "Iluzjon" podobnie jak kino "Grunwald" to były kina dla Ubeków/Esbeków i bandziorów z Głównego Zarządu Informacji i Wojskowej Służby Wewnętrznej zamieszkujących m.in w Alejach Niepodległości, Narbutta, Madalińskiego, Wiśniowej, Racławickiej Kazimierzowskiej, Wiktorskiej i Iwicka na Dolnym Mokotowie. Stare ubole/wojskówka roczniki (1920-1930) to już powypinali wrotki w większości, ale kolejne roczniki ubeków i trepów mają się dobrze, weszli w biznes i dalej szkodzą Polsce i Polakom! Moim zdaniem to źle wydane pieniądze na renowacje tego ubeckiego kina. Ten budynek powinno się wyburzyć i ziemie zaorać i kwiatki posadzić, bo to relikt haniebnego PRL!

 • LLUdwik z LLUkowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 09:45 ~LLUdwik z LLUkowa

  @ IOIO
  Słoje na żarciu oszczędzają więc pewnie stać ich na bilet do kina. Swoją drogą, autochtonie, dobrze, że wiesz co oznacza słowo "śwagier", że o "pendrajwie" nie wspomnę. :P:P:P

 • seb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 22:32 ~seb

  szkoda tylko tej knajpy, która była w iluzjonie...

 • terra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 22:11 ~terra

  I pięknie. Aż miło czytać takie wiadomości.

 • IOIO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 21:50 ~IOIO

  Takie samo kino było na Woli. Zostało zburzone. Po co słojom kultura : " Divixa się zaciongnie od śwagra na pendrajw" ' :-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »