Informacje

08.05.2015 08:57 dokumenty z Auschwitz i święta majowe w PRL

4 km tajnych akt. IPN otwiera swoje archiwa

SERWISY:

Możliwość zobaczenia oryginalnych archiwaliów m.in. z Auschwitz oraz zdjęć i akt związanych z obchodami świąt majowych w PRL oferuje w tym roku po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów stołeczny IPN. Instytut zorganizuje też Festiwal Planszowych Gier Historycznych.

- Po raz pierwszy w historii archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej otwiera swoje podwoje. To zawsze była najtajniejsza część archiwów Instytutu, największy skład dokumentów archiwalnych, operacyjnych wytworzonych przez komunistyczną bezpiekę. A także z okresu II wojny, to blisko 4 km akt, w tym oryginalne dokumenty pochodzące z obozów koncentracyjnych czy akta będące świadectwem represji sowieckich wobec obywateli polskich - powiedział dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Rafał Leśkiewicz.

Największe archiwum w Warszawie

Jak zaznaczył, IPN chce zaprezentować dokumenty, które dotąd nigdy nie były pokazywane. Dotąd mieli do nich dostęp tylko badacze, dziennikarze i osoby rozpracowywane przez bezpiekę, które chciały się zapoznać ze swoimi aktami.

- Nawet podczas naszych Nocy Muzeów w dawnej siedzibie przy ul. Towarowej nie było okazji pokazania tych materiałów, ponieważ znajdował się tam tylko wycinek archiwum. Tu jest zaś komplet. Chcemy pokazać dokumenty związane z II wojną, której 70. rocznica zakończenia mija w tych dniach. Będą to np. oryginalne dokumenty z Auschwitz i Dachau, raport Juergena Stroopa czy fotografie, filmy i akta związane z obchodami świąt majowych w PRL - zaakcentował Leśkiewicz.

Podkreślił także, że siedziba przy ul. Kłobuckiej jest największym kompleksem archiwalnym w Warszawie, ponieważ znajduje się tam ponad 30 km akt.

- Oprócz tego, że będziemy się starali zaprezentować archiwum i dokumenty, chcemy pokazać samą pracę placówki. Każdy ze zwiedzających będzie miał możliwość nauczenia się konserwacji dokumentów. Może być to przydatne w prowadzeniu domowych archiwów. Pokażemy przy użyciu jakich prostych technik, dostępnych dla każdego można samodzielnie zadbać o kondycję dokumentów. Będziemy też pokazywać jak się je digitalizuje, przy użyciu jakich technik staramy się je cyfrowo opisywać i w jaki sposób je potem udostępniamy - relacjonował dyrektor.

- Będziemy też zachęcać do skorzystania z Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. To zupełnie otwarty zasób informacji dostępny w Archiwum IPN na temat osób represjonowanych w czasie II wojny. Dysponujemy bazą zawierającą dane o 17 mln osób. I każdy ze zwiedzających przy pomocy naszego pracownika będzie mógł poszukać informacji np. o kimś z bliskich - powiedział Leśkiewicz.

PRL w lekkiej formie

Podczas Nocy Muzeów w IPN obecna będzie także grupa rekonstrukcyjna, która "w lżejszej formie" ma przekazywać przekazywać wiedzę o okresie PRL.

- Będziemy się koncentrować wokół świąt majowych - 1 i 3 maja, czyli legalnych i nielegalnych uroczystościach rocznicowych, które przybliżą rekonstruktorzy. Będzie też możliwość wzięcia udziału w konkursach historycznych dla młodszych i starszych, zapraszamy więc całe rodziny. Impreza będzie miała charakter wewnętrzny - w budynku i plenerowy - na dziedzińcu wewnętrznym, gdzie będzie można zobaczyć wystawę o świętach majowych w PRL - mówił dyrektor.

Archiwum IPN otwiera swoje podwoje od godz. 17, ale grupy zorganizowane, które zgłoszą wcześniej taką chęć, będą mogły zwiedzić Archiwum już od godz. 15. Zwiedzanie ma potrwać do północy.

Festiwal planszówek

W Noc Muzeów włączy się również Biuro Edukacji Publicznej IPN, które od kilku lat organizuje w ramach imprezy festiwal gier planszowych o tematyce historycznej. W Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej będzie można zagrać w duży wybór planszówek i skorzystać z bezpłatnej wypożyczalni gier. Wydawcy zaprezentują swoje nowości, zaplanowano także konkursy z nagrodami.

- To impreza szczególnie skierowana do młodego odbiorcy, zapraszamy więc zwłaszcza rodziny z dziećmi. To okazja poznania historii najnowszej dzięki atrakcyjnej formie gier planszowych - dodał Leśkiewicz.

Pomiędzy obydwoma siedzibami IPN będzie kursował bezpłatny zabytkowy autobus. Ze względów organizacyjnych nie będzie jednak dojeżdżał do samej ul. Marszałkowskiej, ale będzie miał przystanek przy pl. Konstytucji.

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KRONOS30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2015 14:32 ~KRONOS30

  HE HE UŁOŻONE W KWADRAT DAJĄ 4 KM

 • zbikol1946

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2015 16:48 zbikol1946

  Jednak IPN zawsze znajdzie pracę za nasze pieniądze.I plują na naszą Ojczyznę?Zwłaszcza PRL.

 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2015 15:25 ~Magda

  kowal~kowal

  Te akta ułożone pionowo czy na płasko dają 4km.


  Pionowo

 • kowal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2015 12:56 ~kowal

  Te akta ułożone pionowo czy na płasko dają 4km.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »