Informacje

08.03.2016 06:29 PIERWSZE URODZINY II LINII METRA

35 mln pasażerów,
28 razy wokół Ziemi

SERWISY:

Słodyczami i gadżetami przywita dziś pasażerów II linia metra. I choć to dzień kobiet, prezenty dostaną pasażerowie obu płci, bo pretekstem są pierwsze urodziny centralnego odcinka.

Za nami rok z II linią metra. Od wtorku na ekranach, na stacji Świętokrzyska będą prezentowane ciekawostki na temat pierwszych 12 miesięcy.

Na przykład do 31 stycznia 2016 roku pociągi Inspiro przejechały - wraz z pasażerami - 1 126 387,3 km.

- Okrążyliśmy 28 razy kulę ziemską – chwali się Warszawskie Metro.

Z II linii metra skorzystało 35 mln pasażerów. Średnio w dni powszednie korzysta z niej ponad 110 tys. osób. - Czyli tyle, ile według wstępnych prognoz, miało nią jeździć dopiero po trzech latach od otwarcia – twierdzą urzędnicy.

Jak dodają władze podziemnej kolejki, codziennie z samego łącznika między pierwszą a drugą linią metra (znajduje się przy stacjach Świętokrzyska) korzysta 40 tysięcy osób.

Na drugiej linii metra znajdują się też najdłuższe schody ruchome w Polsce. Można z nich skorzystać na stacji Centrum Nauki Kopernik. Mają długość 40,4 metra.

>>>Zobacz więcej liczb dotyczących drugiej linii metra<<<

Pora na rozbudowę

Obecnie miasto przygotowuje się do rozbudowy II linii metra. Miasto zapowiada, że jeszcze w tym półroczu rozpocznie się budowa sześciu kolejnych stacji: trzech w stronę Targówka i trzech w stronę Bemowa.

W kierunku zachodnim (z Ronda Daszyńskiego) wybudowane zostanie ok. 3,4 km podziemnej kolei. Planowane stacje to: "Wolska" umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; "Moczydło" planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz "Księcia Janusza" pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania.  Wolski odcinek metra za ponad 1 mld 147 mln złotych ma zbudować turecki Gülermak.

W kierunku północno-wschodnim (z Dworca Wileńskiego) powstanie ok. 3,12 km trasy. Planowane stacje to: "Szwedzka" pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; "Targówek" w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. S. Ossowskiego oraz "Trocka" w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Również tutaj za ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyło włoskie Astaldi S.p.A – koszt  nieco ponad 1 mld 66 mln zł.).

Wykonawcy będą mieli na realizację inwestycji 38 miesięcy od daty podpisania umów – a tej urzędnicy nie są w stanie na razie wskazać.

Metro Warszawskie rozstrzygnęło też konkurs na koncepcję architektoniczną dwóch kolejnych odcinków II linii metra – trzech stacji na północ (roboczo nazywanych "Zacisze", "Kondratowicza" i "Bródno") oraz dwóch na zachód (roboczo nazywanych "Wola Park" i "Powstańców Śląskich") czyli 3+2.

>>>Prace można zobaczyć tutaj<<<

Wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz stwierdził niedawno, że 11 nowych stacji metra wraz z tunelami będzie gotowych do 2020 roku. O ten termin założył się nawet z dziennikarzami.

Pechowa inwestycja

Budowa centralnego odcinka drugiej linii metra nie obyła się bez perypetii. W pierwszej wersji metro miał być gotowe na Euro 2012. Wykonawcy zażądali za takie tempo prac astronomicznych kwot i ratusz zdecydował się na powtórzenie przetargu już bez tego terminu. Prace ruszyły w 2011 roku, też nie bez falstartu - opóźniło się wydawanie pozwoleń. Skończyć miały się jesienią 2013 roku, ale termin szybko zaczął się przesuwać. Ostatecznie upadł, gdy woda z piachem zalały budowę stacji Centrum Nauki Kopernik, a przy Świętokrzyskiej osunęła się ziemia.

Wreszcie budowę udało się zakończyć jesienią 2015 roku. W czasie kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi kandydująca Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadał otwarcie metra jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jednak grudniowy pożar na jeden ze stacji spowodował przesunięcie terminu otwarcia kolejki.

Tunel i pierwsze siedem stacji drugiej linii metra otworzono dokładnie 8 marca 2015 roku o godzinie 9.30.

PAP/jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mitella

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 22:25 ~Mitella

  Metro II jest bezcenne wobec ruchu na ciągu: siedziba Prezesa Rady Ministrów -> Sejm -> Pałac Prezydencki. Jedyna szansa żeby się sprawnie przedostać na Powiśle.

 • maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 13:19 ~maja

  moim zdaniem dużo mniej bo kiedy tam nie jadę to pustki

 • Greta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 13:04 ~Greta

  Ktoś dostał rano prezent? Co dawali? :)

 • Mic24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 12:27 ~Mic24

  II linia jest zwyczajnie nieładna i bardzo ciasna, taka przytłaczająca. Aż strach pomyśleć co by było gdyby linią II jeździło choćby 50% tyle ludzi co w linii I.

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 09:45 ~Tomasz

  Oj teoretycy przed komputerami, jakbyście pracowali, to zobaczylibyście ile ludzi jeżdzi do pracy i z powrotem...
  drugi temat, to gdzie Ci wszyscy space, co psy wieszali, że pod Wisłą metra się nie da zbudować i co zbudowali i jeździ!

 • luis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 09:30 ~luis

  polactwo jak zwykle bredzi , nie wybuduja - ZLE , wybuduja - ZLE , jezdza puste - ZLE , jezdza zaladowane - ZLE , wszystko ZLE . placisz na ksiezy Zus i dajesz im za darmo ziemie i nieruchomosci - DOBRZE ale katoIe watykanscy nic ci nie wybuduja i tylko kradna i zabieraja

 • Kolejarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 08:53 ~Kolejarz

  Połowa miejsc zapełnionych tylko? To jakiś żart :) ale im dalej tym gorzej będzie w obie strony bezsensownie poprowadzono przebieg II linii metra, tak naprawdę na ratusz-arsenal powinny przecinać się linie...


  Kolejarz~Kolejarz

  Ale ściema urzędników :) Fajnie, że w większości wagony jeżdżą puste ;) ale kto by tam mówił prawdę co?
  stonka~stonka

  Nie wiem o której jeździsz, ale z moich obserwacji wynika, że rano między 7 a 8 do Wieleńskiego połowa miejsc siedzących jest zajęta, za to w stronę Daszyńskiego wagony są w marę zapełnione. Po południu, po 15 sytuacja jest odwrotna. Poza tym to odcinek centralny, więc nie oczekuj przed rozbudową będzie wykorzystywany w 100%.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 08:24 ~stonka

  Kolejarz~Kolejarz

  Ale ściema urzędników :) Fajnie, że w większości wagony jeżdżą puste ;) ale kto by tam mówił prawdę co?

  Nie wiem o której jeździsz, ale z moich obserwacji wynika, że rano między 7 a 8 do Wieleńskiego połowa miejsc siedzących jest zajęta, za to w stronę Daszyńskiego wagony są w marę zapełnione. Po południu, po 15 sytuacja jest odwrotna. Poza tym to odcinek centralny, więc nie oczekuj przed rozbudową będzie wykorzystywany w 100%.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 07:45 ~stonka

  Ze słodyczami powinni dawać karteczki z instrukcją obsługi schodów ruchomych "stój po prawej, idź po lewej". Ewentualnie info dla użytkowników stacji Dworzec Wileński: schody i korytarze nie są jednokierunkowe. Pozdrawiam.

 • Kolejarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 07:22 ~Kolejarz

  Ale ściema urzędników :) Fajnie, że w większości wagony jeżdżą puste ;) ale kto by tam mówił prawdę co?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »