Informacje

24.03.2012 07:10 budowa mostu skłodowskiej-curie

33 miesiące budowy mostu

SERWISY:

33 miesiące budowy mostu Północnego to nieprzerwany ciąg zmagań z przyrodą. A konkretnie z kapryśną Wisłą, która raz podtapiała plac budowy, raz opadała tak nisko, że nie sposób było dostarczyć na miejsce elementów konstrukcji. Swoje zrobiły też dwie srogie zimy.

Pierwsze przymiarki do budowy przeprawy przez Wisłę na wysokości Bielan i Białołęki poczyniono jeszcze w Polsce Ludowej. Od strony Bielan powstał nawet wjazd - dobiegająca właśnie końca budowa zaczęła się od... jego rozebrania. Nim to nastąpiło, przez osiem lat szykowano inwestycję.

Budowa rusza i... staje

Wreszcie, 21 kwietnia 2009 roku udało się wydać pozwolenie na budowę. Pierwszą łopatę prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz wbiła w towarzystwie ówczesnego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka 3 czerwca 2009 r. Kiedy z placu budowy odjechali urzędnicy, zniknęły też ciężarówki i koparki.

Pierwsze problemy pojawiły się kilka miesięcy później. Harmonogram budowy zaczął się sypać z powodu ostrej zimy. Rok później historia się powtórzyła - o tym, że termin oddania mostu jest zagrożony urzędnicy zaczęli mówić dopiero wtedy.

Rzeka i jej kaprysy

W międzyczasie było jednak gorące lato, które - jak się okazało - wcale nie ułatwiło prac. W 2010 roku przez Warszawę przetoczyły się cztery fale powodziowe. Za każdym razem woda wdzierała się na plac budowy, a prace wstrzymywano. Rok później sytuacja oczywiście się powtórzyła.

- To były najtrudniejsze chwile na budowie. Za każdym razem część prac trzeba było wykonywać od nowa - wspomina Małgorzata Gajewska z Miejskiego Zarządu Inwestycji Drogowych.

Ale nie tylko fale powodziowe opóźniały budowę. W czerwcu 2011 roku poziom wody w rzece obniżył się tak bardzo, że barka, którą z Gdyni transportowano trzecie przęsło na kilka tygodni utknęła pod Płockiem.

Gdy poziom wody się podniósł, okazało się że nurt podmywa gotowe już filary przeprawy. Okazało się, że rzeka jest o kilka metrów głębsza niż w planach. Wykonawca musiał zabezpieczyć filary dodatkowym kamiennym wsadem.

W końcu rzekę udało się ujarzmić, ale to nie oznaczało wcale końca perypetii. Okazało się, że budowę łącznicy mostu z ulicą Modlińską blokuje konieczna przebudowa linii wysokiego napięcia. Prace zostały wstrzymane, bo wiszące nad placem budowy kable zagrażały robotnikom.

Niestety podczas budowy mostu nie obyło się bez wypadków. W lipcu 2011 roku do Wisły spadło rusztowanie z pięcioma robotnikami, którzy przygotowywali konstrukcję do odbioru technicznego. Niestety jeden z pracowników nie przeżył.I zepnie z brzegiem drugi brzeg...

W kwietniu 2011 roku udało się w końcu połączyć brzegi Wisły. Pół roku później na południowej części przeprawy pojawił się asfalt, a w listopadzie rozpoczęły się testy obciążeniowe. Na przeprawę wjechało kilkanaście ciężarówek o łącznej wadze ponad 500 ton.

Wreszcie pod koniec lutego urzędnicy złożyli wniosek o pozwolenie na użytkowanie części drogowej przeprawy. Pozwolenie, które wydał w czwartek wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Została jeszcze część tramwajowa

Otwarcie części drogowej nie oznacza jednak końca prac. Budowa części tramwajowej oraz węzła Modlińska ma zostać ukończona w czerwcu, a oddanie do użytku nastąpi prawdopodobnie jesienią. Tramwaje będą dojeżdżać do ul. Myśliborskiej. Nie będzie tam jednak pętli, gdyż torowisko ma z czasem iść dalej, ulicą Światowida aż do osiedla Winnica. Póki nie powstaną, mostem kkursować mają tramwaje dwukierunkowe, z kabinami na obu końcach i drzwiami po obu stronach.

Po oddaniu mostu do użytku Warszawa będzie miała osiem przepraw drogowych przez Wisłę. Poza nową przeprawą są to mosty: Poniatowskiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Świętokrzyski i Siekierkowski.

Skłodowska na Północnym

Wciąż otwarty jest spór o nazwę mostu. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała w czerwcu 2009 roku, że złoży wniosek do Rady Warszawy o nadaniu mu imienia Jana Pawła II. Kombatanci wnioskowali o nazwę Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK. Ostatecznie patronką mostu została polska noblistka Maria Skłodowska-Curie - stołeczni radni decyzję w tej sprawie podjęli 1 grudnia 2011 roku. Dla wielu warszawiaków to jednak wciąż most Północny.

Jego budowa - razem z dojazdami - pochłonie w sumie 1,2 mld złotych. 374 mln dorzuciła Unia Europejska. Początkowo most miał zostać oddany do użytku pod koniec zeszłego roku.

par

Scenariusz otwarcie mostu Marii Skłodowskiej-Curie:


24 marca (sobota)
Godz. 10 – 17       
piesze zwiedzanie mostu /jezdnia południowa/
Godz. 17.30       
•    zgromadzenie uczestników zabawy i mieszkańców na jezdni południowej.
Jedna grupa od strony Bielan, druga grupa od strony Białołęki.
Grupy zbliżą się do siebie i dojdzie do symbolicznego połączenia dwóch brzegów Wisły.
Godz. 17.45
•    Akcja "Powitanie sąsiada"
Godz. 18.00
•    Układanie Tablicy Mendelejewa
Godz. 18.30
•    Taneczny flashmob z tancerzami Egurrola Dance Studio
Godz. 19.00
•    Część oficjalna wraz z odsłonięciem tablicy z nazwą mostu przez Prezydent Warszawy
Godz. 19.15
•    Pokaz świetlno-pirotechniczny

25 marca (niedziela)
Godz. 12.00
•    Oficjalne otwarcie przeprawy – parada pojazdów. Do przejazdu mogą się włączyć wszyscy chętni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kibol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2012 20:08 ~kibol

  Typowa partyzantka ew. pospolite ruszenie. Podpory mostu podobno zaprojektowano niezgodnie z nurtem rzeki. Ogólnie w Polsce nie wykonuje się stosownych badań przed zaplanowaną budową. (Patrz komentarz na temat nieszczęsnej trasy tramwajowej).

 • TARCHO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 21:13 ~TARCHO

  PRZECIESZ PRZEPRAWA NIE SKOŃCZONA GDZIE TRAMWAJE HANUŚ GDZIE UKOŃCZONY WIDUKT MODLIŃSKA

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 14:26 ~warszawiak

  Dzięki naszej prezydent Pani Hannie Gronkiewicz-Waltz Warszawa ma nowy most. Brawo!

 • dno i PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 12:58 ~dno i PO

  Po pierwsze to MOST PÓŁNOCNY, PO drugie nie jest otwarty - BRAK ŚCIEŻEK ROWEROWYCH, PIESZYCH I TRAMAJOWYCH SZYN I TRAKCJI!!! DNO HGW z beznadziejnej PO, ze swoimi pridupasami, znowu będzie się chwalić swoimi niekompetencjami!!! DNO!!!

 • agiszan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 12:18 ~agiszan

  jak mówi Ferdynand Kiepski:"bawić to by się wszyscy chcieli, tylko robić nie ma komu" Chodzi ten Polak pseudo-celebryta, po takich pseudo-wydarzeniach jakby w tym czasie nie można było zrobić coś konstruktywnego w domu z rodziną! otworzyli super...koniec.

 • klient TESCO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 10:21 ~klient TESCO

  Za to cena benzyny pb95 na stacji Tesco to tylko 4,89/l.
  Zapraszam niedowiarków!

 • pabllosox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 09:40 ~pabllosox

  Tylko debile pojda odagadac most północny,co nie wiecie jak most wyglada,rozum macie kury.

 • ezeee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 09:29 ~ezeee

  Jestem dumny i ciesze się że most jest oddawany do użytku po tak ciężkich historiach z budową ... GRATULUJE! jade później go zobaczyć. Od strony Bielan można go zwiedzać ?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 09:26 ~warszawiak

  OTWARCIE MOSTU PÓŁNOCNEGO!!

 • QWERTYx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 09:26 ~QWERTYx

  2 dni będą zbijać kapitał polityczny, zamiast otworzyć i dac mieszkańcom już korzystać z tego co jest dobrem wspólnym, a nie własnością wszechmaści urzędasów...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »