Informacje

30.11.2011 10:01 68 PUNKTÓW NA 74 MOŻLIWE, WCZEŚNIEJ WIZYTA U STAROSTY

32 pytania na prawo jazdy

32 pytania, 25 minut i co najmniej 68 punktów z 74 możliwych do zdobycia - tak ma wyglądać nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Oprócz tego od lutego przyszłych kursantów ma czekać obowiązkowa wizyta u starosty na początku drogi po upragniony dokument - informuje "Rzeczpospolita".

Nowe zasady egzaminów na prawo jazdy mają obowiązywać od 11 lutego przyszłego roku, wraz z wejściem w życie zmian w prawie o ruchu drogowym. Jak pisze gazeta, ministerstwo infrastruktury przygotowało już projekt rozporządzenia, które określa, jak będzie wyglądał nowy egzamin.

Wszystko zaczyna się u starosty

Zasadnicza zmiana czeka kursantów jeszcze zanim zapiszą się do szkoły jazdy. Według założeń projektu, najpierw będą oni musieli pójść do swojego starosty, aby odebrać kartę kandydata na kierowcę. Przynieść ze sobą trzeba będzie orzeczenie lekarskie, zdjęcie, opłatę za prawo jazdy i zgodę rodziców w przypadku osób niepełnoletnich.

Dodatkowy urzędnik na drodze do prawa jazdy ma wyeliminować - jak pisze "Rz" - np. przypadki kierowców ukaranych zakazem jazdy, którzy zatajają ten fakt w szkole jazdy.

Rewolucja w teorii

Jednak prawdziwa rewolucja ma przyjść już po zakończeniu kursu. Dotychczas egzamin teoretyczny był inny w zależności od kategorii, np. w przypadku kat. B uprawniającej do prowadzenia samochodu osobowego nie było w ogóle pytań specjalistycznych - teraz ma się to zmienić. Projekt zakłada, że każdy egzamin będzie się składał z części podstawowej i specjalistycznej, która będzie zróżnicowana w zależności od kategorii.

W części podstawowej znajdzie się 20 pytań z wiedzy ogólnej w formie filmów wideo lub zdjęć. Na odpowiedź będzie maksymalnie 10 sekund, ale do wyboru będzie tylko "tak" lub "nie", a nie trzy odpowiedzi w teście wielokrotnego wyboru jak obecnie.

Według informacji gazety, w drugiej części znaleźć się ma 12 pytań z wiedzy specjalistycznej. Tu do wyboru będą trzy odpowiedzi z czego tylko jedna będzie zła. Na udzielenie prawidłowej odpowiedzi ma być 30 sekund.

Kolejną nowinką jest punktacja - od 1 do 3 punktów za każde pytanie, w zależności od wpływu odpowiedzi na bezpieczeństwo ruchu. Całość ma trwać nie dłużej niż 25 minut.

Slalomem do A

Dziennik informuje, że zmiany czekają też przyszłych motocyklistów. W egzaminie praktycznym na kategorie A, A1, A2 pojawić się mają dwa nowe zadania: ominięcie przeszkody przy prędkości 50 km/h i slalom przy prędkości minimum 30 km/h.

Czytaj też na tvn24.pl

tvn24.pl/rs/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2011 13:00 ~Boss

  Zwiększono podatek drogowy, wprowadzono e-myto, wzrosła cena paliwa itd., i jeszcze nowe zasady na prawo jazdy, trzeba przyznać będzie lepiej - już niedługo ulice będą świecić pustkami, mówię Wam jeszcze zatęsknicie za staniem w "korku".

 • Dyslekta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 17:24 ~Dyslekta

  A dysklektycy mogą dłurzej pisać egzamin ??

 • eryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 17:10 ~eryk

  Po co komu prawko jak za jego brak jest mandat 500 pln. A przeważnie za wykroczenie jest 500 pln i punkty. Śmieszny ten kraj i jego władza.

 • Gosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 15:25 ~Gosia

  "Slalomem do A" ?
  Czytałam, że z powodu urzędniczego błędu egzaminu na motocykl nie będzie można zdawać od 12 lutego 2012 aż do 19 styczna 2013 roku.Gdzie więc widnieją prawdziwe informacje na ten temat?

 • aaaaaaaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 14:35 ~aaaaaaaaaaa

  najłatwiej jest tym komentować co już maja prawo jazdy!! a może sami spróbujecie przy nowych przepisć zdać obstawiam ze ze duża częś osób by nie zdała!!

 • szarak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 13:55 ~szarak

  no tak... po co remontować drogi, lepiej zrobić tak żeby mniej ludzi się po nich poruszało... ja wam mówię nie długo do prawa jazdy będą sprawdzać stan uzębienia. no bo jak to tak , a jak kogoś ząb rozboli i spowoduje wypadek?

  A tak na poważnie to brakuje mi tu jednej zmiany. odnośnie (z całym szacunkiem) leciwych kierowców. Powinny być jakieś dodatkowe kontrole. co pół roku np. bo ostatnio często widzę osoby starsze które na prawdę może i chcą jechać bezpiecznie ale im to nie wychodzi.

 • W-waw PL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 13:32 ~W-waw PL

  Prawo jazdy uprawnia do JEŻDZENIA pojazdawmi (odpowiednie KAT.) czy egzamin powinien eliminować ludzi którzy nie mają predyspozycji do KIEROWANIA pojazdami- TAK, ale czy ma eliminować ludzi "wolniej czytających"??
  Ktoś z wypowiadających się zrobił ostatnio prawo jazdy? Ja robiłem w tym roku dodatkowe uprawnienia, i stres był taki jak za 1 razem parenaście lat temu, ale zdałem za 1 w W-wie bez jeżdzenia po wsiach "na egzaminy weekendowe"... Z ciekawości odpaliłem nowy egzamin ten o którym mowa... (jest dostępny na stronie) i NIESTETY żena, żena... Na filmach, zdjęciach poglądowych nie widac wyraźnie tego co jest zawarte w pytaniu!
  np: jaka powinien pojechać pojazd na skrzyżowaniu??? NIE WIEM BO NIE WIDZE ZNAKU a 10s. MINEŁO!!! to ma być poprawa bezpieczeństwa i eliminowanie osób nie mających predyspozycji? nie znowu będze "KUCIE NA BLACHE" do egzaminu!!

 • pono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 13:18 ~pono

  gdzie ten starosta pierdzi w stołek? bo wisi mi 4 stówy za kartę pojazdu :)

 • 4macja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 13:01 ~4macja

  kolejny przepis na jego łamanie. Komu będzie się chciało wywalać kasę i czas? I tak z góry są skazani na porażkę. Trzepać kasę WORD-om i państwu.
  P.S.
  Ile mieliście kontroli posiadając prawo jazdy nie łamiąc przepisów?

 • Butter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 13:00 ~Butter

  @RS
  To ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, obecnie egzamin teoretyczny jest za długi, można w tym czasie 10 razy poprawić odpowiedź, a na drodze nie masz czasu żeby się zastanawiać 10 minut co oznacza dany znak, zmian są potrzebne, jestem zdecydowanie za!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »