Informacje

19.12.2018 11:48 warszawski plan walki ze smogiem

300 milionów na wymianę "kopciuchów". Bez względu na dochody

SERWISY:


Miasto ogłosiło warszawski plan walki ze smogiem. Priorytetem jest w nim wymiana wszystkich "kopciuchów" w ciągu najbliższych trzech lat. Prezydent zadeklarował 100-procentowe dopłaty, bez kryterium dochodowego.

Na wymianę "kopciuchów" stolica przeznaczy łącznie 300 milionów złotych. - To program bardzo kosztowny. Mamy na to pieniądze w budżecie, dokładnie rozpisane na lata. W pierwszym roku chcemy wydać na ten cel 30 milionów złotych - powiedział prezydent Rafał Trzaskowski. I dodał, że wszystkie stare piecie powinny zostać wymienione w ciągu trzech lat.

100-procentowa dotacja dla wszystkich

- Z naszych kalkulacji wynika, że w lokalach prywatnych i indywidualnych mamy do wymiany 15 tysięcy "kopciuchów". Oprócz tego w lokalach komunalnych około 1600 - poinformowała Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. Zaznaczyła też, że szczegółowe dane będą dostępne w styczniu, po inwentaryzacji domów podłączonych do sieci miejskiej w tym roku.

Podczas środowej konferencji prasowej pojawiła się obietnica 100-procentowego dofinansowania wymiany starych pieców. Rafał Trzaskowski zawarł ją w swoim programie wyborczym. Gdy został prezydentem i przedstawiał 12 priorytetów na nadchodzący rok, kwestia "kopciuchów" uległa modyfikacji. Zastrzegł wówczas, że o pełne dofinansowanie będą mogli starać się najubożsi.

Tym razem Justyna Glusman zapewniła, że zgodnie z planem dotacja dla osób indywidualnych wzrośnie z siedmiu do 12 tysięcy złotych. - Rezygnujemy z kryterium dochodowego i będziemy udzielać 100-procentowego zwrotu kosztów - podkreśliła.

- Miasto przyjmie bardziej proaktywną rolę i załatwi wszystkie formalności za mieszkańca. Pracujemy nad takim systemem, gdzie wskazani przez miasto doradcy będą prowadzić mieszkańca od początku do końca tego procesu pozyskiwania środków. Zależy nam na czasie, by w jak najkrótszym terminie te wszystkie piece zlikwidować - mówiła Glusman.

Dopłaty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Miasto dofinansuje też wymianę kotłowni w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. W tym przypadku wysokość dopłaty będzie określana na podstawie oceny uzyskanego efektu środowiskowego, czyli pozytywnych skutków wpływających na lepszą jakość powietrza. - Likwidacja źródła ogrzewania zasilanego paliwem stałym, na przykład węglem i przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej przyniesie więcej korzyści dla środowiska niż w przypadku wymiany kotłowni gazowej na ciepło sieciowe. Oczywiście usunięcie gazowego systemu grzewczego jest także korzystne, natomiast pierwszy przypadek będzie wyżej dotowany - wyjaśnia Dominika Wiśniewska z biura prasowego ratusza.

I zaznacza, że w Warszawie budynki przynależące do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nie są jednakowe. - Zróżnicowana liczba lokali i powierzchni wymaga indywidualnego podejścia do wniosku. Wobec tego nie mamy obecnie ustalonych limitów i analizujemy możliwości. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od środków finansowych, którymi dysponujemy - dodaje Wiśniewska.

Urzędnicy przedstawią szczegóły nowego sytemu dopłat w pierwszym kwartale 2019 roku. W bieżącym naborze przedstawiciele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych mogą składać wnioski o dotację do Biura Ochrony Środowiska do końca marca 2019 roku.

Nowe stacje pomiarowe i czujniki

Kolejnym punktem w planie walki ze smogiem jest rozwój Warszawskiego Indeksu Powietrza. - W pierwszym kwartale stycznia 2019 ogłosimy przetarg na zakup trzech nowych stacji do monitorowania powietrza. To duże stacje referencyjne. Jedna stanie na Grochowskiej, druga na Filtrach, trzecia w Pruszkowie - zapowiedziała Glusman.

Natomiast w drugim kwartale 2019 urzędnicy ogłoszą przetarg na zakup około 140 czujników badających zanieczyszczenia powietrza. Około setka z nich zostanie rozmieszczona na terenie Warszawy, pozostałe trafią do gmin ościennych. - Wskazania z tych czujników i stacji będą pokazywane na miejskich nośnikach w czasie rzeczywistym - zaznaczyła koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Więcej drzew i elektryczne autobusy

Miasto chce też przyspieszyć program obsadzania ulic drzewami. Zostało do niego wyznaczonych około 80 głównych arterii. Jego uzupełnieniem jest przekazanie Lasom Miejskim 50 hektarów gruntu, gdzie leśnicy posadzą pół miliona drzew.

Prezydent zapewnił też, że walka ze smogiem będzie priorytetem dla straży miejskiej. Funkcjonariusze mają traktować zgłoszenia dotyczące podejrzenia palenia śmieciami jako najistotniejsze. - Straż miejska będzie miała specjalistyczny sprzęt: dwa drony, które będą wykrywać zanieczyszczenia pyłami PM10 i PM2,5 - dodał Trzaskowski.

Urzędnicy chcą też ułatwić mieszkańcom zgłaszanie sygnałów o złej jakości powietrza. - Dodamy możliwość raportowania o smogu w aplikacji 19115 i w Miejskim Centrum Kontaktu - zapowiedział Trzaskowski.

Kolejnym krokiem są zmiany organizacyjne w strukturach ratusza. Prezydent chce stworzyć specjalną komórkę dedykowaną walce o czyste powietrze. - Żeby odpowiedzialność była w jednym miejscu, dzięki czemu zmiany będą mogły się dokonywać szybko - wyjaśnił Trzaskowski.

Uzupełnieniem działań ratusza ma być kampania informacyjna i proces konsultacji społecznych. Oprócz edukacji prezydent wskazywał też, że miasto będzie też zwalczało smog poprzez zmianę polityki komunikacyjnej miasta. W przyszłym roku na warszawskich ulicach ma pojawić się 130 nowych autobusów elektrycznych.

"Sama Warszawa tego nie załatwi"

Podczas konferencji oboje wielokrotnie podkreślali, że smog jest problemem złożonym, na który składa się wiele czynników.

- Niska emisja z kotłów i palenisk domowych to znaczący udział w zanieczyszczeniach, zwłaszcza w dzielnicach podmiejskich. Z kolei w centrum miasta więcej zanieczyszczeń generują samochody. W niektóre dni zanieczyszczenia napływają z aglomeracji warszawskiej - mówiła Glusman. I dodała, że miasto będzie współpracować z samorządem województwa i z rządem. - Sama Warszawa tego nie załatwi - podsumowała.

"Mamy dość teoretycznej walki ze smogiem"

Na problem zanieczyszczenia powietrza zwrócić uwagę chcieli też miejscy aktywiści. Tuż po zakończeniu konferencji prezydenta przed ratuszem rozpoczęła się demonstracja.

"Mamy dość dni, gdy powietrze nie nadaje się do oddychania. Mamy dość teoretycznej walki ze smogiem w wykonaniu władz i urzędników" - pod takimi hasłami zebrali się członkowie stowarzyszeń Warszawa bez Smogu, Smog Wawerski, Warszawski Alarm Smogowy i Miasto Jest Nasze.

- W ciągu ostatnich dwóch lat program dopłat do wymiany pieców skutkował tym, że wymieniano zaledwie 300 kotłów na węgiel i drewno rocznie. Kraków zaczynał od wymiany 30 tysięcy "kopciuchów", teraz zostało tylko sześć tysięcy. Warszawa ma 20 tysięcy "kopciuchów" do wymiany. To trzy razy więcej niż w Krakowie, mieście uznawanym za najbardziej zanieczyszczone - mówił jeden z aktywistów.

Uczestnicy manifestacji apelowali też do władz miasta, samorządu i kraju, by przestały wdawać się w spory i rozpoczęły wspólne działania na rzecz walki ze smogiem. Postulowali także wdrożenie efektywnego programu dopłat do wymiany "kopciuchów", który zmotywuje mieszkańców do pozbycia się starych pieców.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2018 11:17 ~Wawiak

  Szanowny panie prezydencie Trzaskowski.
  Kiedy zobaczymy porządny projekt podłączenia dużego obszaru do ciepłowni miejskich!? Niech miasto powiększy sieć i za darmo podłączy domy - wtedy nie będzie problemu, bo ciepło miejskie jest tańsze niż węgiel.

 • ratusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 21:20 ~ratusz

  dofinansowywanie bogatych~dofinansowywanie bogatych

  Wow, to gdzie się można zgłosić po kasę na nowy samochód?


  Zasoby miasta są ograniczone, waszej kasy wystarczyło jedynie na nowe, czyste ekologicznie samochody, dla mojej rodziny i przyjaciół.

 • wierny zasadom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 17:21 ~wierny zasadom

  Trzaskowski działa zgodnie z biblią:
  "Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma" Mateusza 25,29

  Dlatego nie dziwi rozdawanie kamienic bogaczom, a mieszkańcom zabieranie bonifikat i zwiększanie opłat :)

 • dofinansowywanie bogatych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 17:17 ~dofinansow…

  Wow, to gdzie się można zgłosić po kasę na nowy samochód?

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 15:42 ~waw

  Mieszkam w bloku i nie smrodzę - nic nie dostanę.
  Ktoś mieszka w domku i truje - dostanie kasę. Czemu ci z domków sami nie zapłacą za wymianę skoro są tacy bogaci? Bogaci ponieważ zakup domu w Warszawie to wydatek od 500tys w górę.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 15:36 ~wawa

  gość~gość

  Niech zaczną odkorkowywać sparaliżowane przez Puchalskiego drogi.

  Z okolic Nieporętu na Mokotów mam 25 km. Jadąc nocą spalam ok. 1 l ropy.
  Zanim nastał Puchalski w korkach spalałem ok. 1,5 l ropy na tej trasie jadąc przez Marywilską i Jagiellońską.
  Teraz po zrobieniu pasa rowerowego na Marywilskiej oraz zastąpinieniu przejścia podziemnego i kładki zwykłymi przejściami dla pieszych korki na tradycyjnej mojej trasie są tak makabryczne, że jeżdżę przez osiedlowe uliczki Zielonki i Rembertowa.
  Zamiast głównymi ulicami jadę przez osiedla, obok szkół i przedszkoli. Spalam jakieś 3 litry ropy. Spaliny są bardziej toksyczne niż przy normalnej jeździe, bo ciągle ruszam i hamuję.

  Truję cztery razy bardziej, ale podziękujcie za to Puchalskiemu.

  Drodzy ekologiści - zanim znowu wymyślicie jakieś ograniczenia dla samochodów, to pamiętajcie, że nie nastąpi przesiadka kierowców do autobusów. Kierowcy mają nawigacje i nawigacje wybiorą im inne drogi - zamiast głównych tras skierują tranzyt samochodowy przez Wasze osiedla. Prawo Lewisa-Mogridge'a już dawno temu zostało obalone.

  PS. Dojazd autobusem ZTMu trwa trzy razy dłużej, a kosztuje podobnie - 10 zł.

  Płacisz PIT poza Warszawą, tam zgłaszaj swoje pretensje.

 • misiaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 14:49 ~misiaczek

  Janusz Wąs~Janusz Wąs

  A kominki?
  albercikos~albercikos

  Bogaci mogą nas truć! Tylko szarakowi nie wolno.
  waciak~waciak

  Dzięki. Dowiedziałem się że jestem bogaty(3 tys/miesiąc)
  albercikos~albercikos

  A kominek pewnie z 8-10. Z takiej pensji takie komforty? Pewnie "boczki"?
  waciak2~waciak2

  nie, 3 miesiace na niego zarabialem

  A kto cię wtedy utrzymywał?

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 12:34 ~Braciszek Tuck

  szakal~szakal

  Tym programem trzeba objąć przede wszystkim podwarszawskie miejscowości. Polecam wizytę w Piasecznie, Pruszkowie, Piastowie, Gołąbkach, po godzinie 23. Jest już ciemno i wtedy do pieców trafiają zużyte pampersy, stare gacie, gumiaki itp. śmiecie. Sprawcy tych aromatów czują się bezkarni w ciemnościach, a smog powstaje w ilościach potwornych.

  Ale do tego trzeba by było ruszyć się na miasto w godzinach nocnych i powyłapywać takich trucicieli. A nasze służby do tego powołane w nocy wolą sobie pospać.

 • akuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 11:35 ~akuku

  psyhihiatra~psyhihiatra

  stara przypadłość polaków - grzejecie się szybko i byle czym

  Naprawdę należy wyśmiać osoby, które walczą o nasze? Tym bardziej brawo dla nich, że zamiast klepać komentarze w necie, wyszli na ulicę o coś zawalczyć w rzeczywistości.

 • waciak2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 09:02 ~waciak2
  Janusz Wąs~Janusz Wąs

  A kominki?
  albercikos~albercikos

  Bogaci mogą nas truć! Tylko szarakowi nie wolno.
  waciak~waciak

  Dzięki. Dowiedziałem się że jestem bogaty(3 tys/miesiąc)
  albercikos~albercikos

  A kominek pewnie z 8-10. Z takiej pensji takie komforty? Pewnie "boczki"?

  nie, 3 miesiace na niego zarabialem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »