Informacje

24.03.2012 22:33 widowisko na pl. Piłsudskiego

30 tysięcy osób obejrzało Misterium Męki Pańskiej

SERWISY:

Monumentalne widowisko pasyjne - Misterium Męki Pańskiej - obejrzało w sobotę w stolicy co najmniej 30 tys. osób. Przez 80 minut widzowie mogli śledzić w rzeczywistej skali Drogę Krzyżową, którą blisko dwa tysiące lat temu pokonał Jezus.

Widowisko rozpoczęło się wjazdem Chrystusa do Jerozolimy, a zakończyło jego ukrzyżowaniem na Golgocie i zmartwychwstaniem. W ostatniej scenie przedstawiono spotkanie Jana Pawła II z Jezusem i Matkę Bożą. Można było też usłyszeć słynne słowa papieża z jego pierwszej pielgrzymki do Polski z 1979 r.: Niech zstąpi Duch Twój I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Miały one wyjątkowo symboliczne znacznie, gdyż w tym roku Misterium odbywało się na Placu Piłsudskiego, gdzie przed 33 laty wypowiedział je Ojciec Święty.Jak oceniają twórcy Misterium, jest to prawdopodobnie największe widowisko pasyjne na świecie. Co roku pracuje przy nim ok. 1000 osób, w tym ok. 300 aktorów. Na jego potrzeby zbudowano 5 monumentalnych scen z 50 ton rusztowań, a kostiumy zostały uszyte z pięciu kilometrów tkanin. Dramaturgię spektaklu podkreślały światła reflektorów lotniczych, podświetlenie najważniejszych elementów Placu Piłsudskiego oraz muzyka klasyczna wykonywana przez 300-osobowy chór i orkiestrę symfoniczną.

Scenariusz na podstawie Biblii

W rolę Jezusa wcielił się Ziemowit Howadek, a Marię Magdalenę zagrała Marlena Kondrat, na co dzień studentka dziennikarstwa.

Scenariusz Misterium Męki Pańskiej został napisany na podstawie Pisma Świętego i częściowo na podstawie książki Dzień, w którym umarł Chrystus Jima Bishopa. Wszystkie kwestie wypowiadane przez aktorów pochodziły z Pisma Świętego.

Przed spektaklem w Bazylice p.w. św. Krzyża kardynał Kazimierz Nycz odprawił mszę św., skąd aktorzy i widzowie wspólnie udali się na widowisko.

ZOBACZ ZDJĘCIAREPORTERÓW 24

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »