Informacje

28.04.2016 08:02 Koniec epoki czy kłopot dla mieszkańców?

30 tysięcy mieszkańców, kilka tysięcy firm. Kogo dotknie dekomunizacja?

SERWISY:

Dekomunizacja ulic w Warszawie rodzi pytanie czy to tylko symboliczny koniec epoki, czy może kłopot dla mieszkańców. Zmiana nazw 20 ulic oznacza nowe adresy i nowe dokumenty dla 30 tysięcy mieszkańców. Kto za to zapłaci? Sprawdzał reporter programu "Polska i świat" Michał Chlebowski.

Zmiana adresu to niemałe zamieszanie i spore wydatki, zwłaszcza kiedy prowadzi się firmę. – Muszę poinformować wszystkich klientów o zmianie, poprawić faktury i wizytówki – mówi Marcin Zieliński, jeden z przedsiębiorców. Do tego dochodzą pieczątki, ulotki, zmiany w księgach wieczystych i dużo innych formalności.

Posłowie przyjęli ustawę

Zieliński niedawno zmienił siedzibę swojej firmy i wraz ze współpracownikami wprowadził się na al. Armii Ludowej. Nie spodziewał się jednak, że Armia Ludowa już wkrótce będzie musiała zniknąć z przestrzeni publicznej. Dlaczego?

Wszystko przez ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Sejm przyjął ją na początku kwietnia. Dokument nakazuje usunąć nazwy ulic czy placów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia i daty z okresu PRL.

Tylko w Warszawie zmienić trzeba nazwy co najmniej 20 ulic. – Na podstawie tylko i wyłącznie osób zameldowanych w systemie meldunkowym zmiana ta dotknie ponad 30 tys. ludzi i najprawdopodobniej kilku tysięcy firm – mówi wiceprezydent miasta Jarosław Jóźwiak.

Kto za to zapłaci?

Firmy będą musiały wszystkie koszty ponieść samodzielnie. Mniej wydatków będą mieli sami mieszkańcy, bo za nowe dokumenty i tablice na budynkach zapłaci samorząd. Koszty pójdą w setki tysięcy złotych.

- Łatwo powiedzieć, że "samorząd za wszystko zapłaci", ale trzeba tez pamiętać, że samorząd nie jest beczką bez dna – komentuje radna PO Anna Nehrebecka, która jest też przewodniczącą miejskiej komisji ds. nazewnictwa.

Są pomysły na nowe nazwy

Jakie będą nowe nazwy ulic? Pojawiają się już pierwsze propozycje. Ulica Teodora Duracza na Bielanach zmieni się na ulicę Kazimiery Iłłakowiczówny. Ursynowska ulica Józefa Ciszewskiego na Stanisława Szenica, Jana Kędzierskiego na Bemowie – na Mikrofonową, a na Targówku ulica Fersta zostanie przemianowana na Szmaragdową.

Nie wiadomo jeszcze kto lub co zastąpi ulicę Rzymowskiego, Związku Walki Młodych i wspomnianą Armii Ludowej.

Radna PO przyznaje, że mieszkańcy tych ulic niechętnie patrzą na perspektywę zmiany. Dlaczego? – Są przyzwyczajeni. Przekonują, że jeśli mają uczyć się historii, to nie w ten sposób. Nazwa ulicy i tak ich tej historii nie nauczy – odpowiada Nehrebecka.

Czasu na zmiany nie jest dużo. Senatorowie pracujący nad ustawą proponowali, aby samorządy miały na tą procedurę dwa lata. Posłowie zasiadający w komisjach uznali jednak, że to zbyt długi okres i skrócili go do 12 miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: "Zamień komunistę na legionistę"

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kazimierz57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 19:51 ~Kazimierz57

  Słyszałem że, ze względów oszczędnościowych, ZMP przerobią na Zwiastowania Marii Panny? Oby tylko, zmieniającym nazwy, się nie popi.. przyło i by na nazwano ulic Zwycięzców Westerplatte i Obrońców Monte Casino!

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 22:51 ~Marian

  Czy będzie dekomunizacja pracy doktorskiej sp. L. Kaczyńskiego z 1980r pisanego na sowieckim uniwersytecie. Z drugiej strony jak się zdobywa doktorat na sowieckim uniwersytecie to jest się sowieckim doktorem.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 21:57 kubat

  lallala~lallala

  Teraz będą:
  pl. Lecha Kaczyńskiego
  ul. Antoniego Macierewicza
  ul. Andrzeja dudy
  i skwer Krystyny Pawłowicz

  Ten ostatni to może szalecik?

 • Okęcie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 19:21 ~Okęcie

  A czy ulica 17. Stycznia też idzie do zmiany?

 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 19:03 Grzcie2083

  lallala~lallala

  Teraz będą:
  pl. Lecha Kaczyńskiego
  ul. Antoniego Macierewicza
  ul. Andrzeja dudy
  i skwer Krystyny Pawłowicz


  Nazwiskiem i imieniem Krystyny Pawłowicz należy nazwać nie skwer tylko Pałac Kultury i Nauki w stolicy.Jest ""wysoki, piękny,widoczny jak ona w sejmie i pasujący wiekowo w tonacji Pani K P.""

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 18:29 ~Antek

  Wracający po imprezie na Iłłakiewiczówny będą musieli chyba mieć adres na kartce, albo kogoś trzeźwego ze sobą, żeby podał taksówkarzowi nazwę ulicy

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 15:35 ~Wojtek

  Skoro Komuna to samo zło to trzeba wrócić do granic Polski sprzed wojny.... ludzie toż to chore jest, ale politykom się rodzą chore pomysły, za które ludzie zapłacą

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 14:09 kubat

  Tadeusz~Tadeusz

  Jak już zmieniają, to niech dadzą tym ulicom neutralne nazwy, na przykład od przedmiotów: młotkowa, bejsbolowa, kijowa. Bo jak kolejna pokręcona władza stwierdzi, że Kazimiera Iłłakowiczówna to zła kobieta była, znowu trzeba będzie zmieniać. A do młotka może nikt się nie przyczepi.

  Nie zdziwiło by mnie przy obecnie słusznej władzy gdyby Armii Ludowej zamieniono na UPA.

 • lallala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 14:09 ~lallala

  Teraz będą:
  pl. Lecha Kaczyńskiego
  ul. Antoniego Macierewicza
  ul. Andrzeja dudy
  i skwer Krystyny Pawłowicz

 • Observer_Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 12:38 ~Observer_Warszawa


  medyk~medyk

  Czy Ludwik Rydygier nie był chirurgiem? Co on miał wspólnego z komuną?
  Brurtal~Brurtal

  Żył w czasach komuny. Wystarczy ;)
  Skoro żył, znaczy współpracował, albo przynajmniej sympatyzował. Wszyscy Prawdziwi Polacy zginęli w katowniach NKWD. Jak ktoś przeżył, znaczy komunista i Tajny Współpracownik.

  To 90% naszej sceny politycznej można uznać za komunistów i tajnych współpracowników. Nie ważna przy tym opcja polityczna (PiS, PO, PSL, SLD, itd), ponieważ wszyscy oni wywodzą się w prostej linii z PZPR.
  Zgodnie z ustawą, powinno się ich zdekomunizować. A tak, za chwilę będziemy mieli mnóstwo ulic, które w nazwie będą mieli wszelkie odmiany jednego nazwiska, Kaczyński. Jakaś nie dorobiona będzie ta dekomunizacja :D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »