Informacje

01.12.2015 20:53 pomoc dla ubogich rodzin

30 marketów, 3 tys. osób. Świąteczna zbiórka żywności

SERWISY:

W 30 stołecznych hipermarketach, od piątku do niedzieli, prowadzona będzie Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Bank Żywności SOS w Warszawie. Produkty trafią przed Bożym Narodzeniem do najbardziej potrzebujących. Akcję zainaugurowano we wtorek w stołecznym ratuszu.

Najbardziej potrzebne są produkty spożywcze o dłuższym terminie przydatności do spożycia, z których można przygotować posiłki m.in.: olej, cukier, mąka, makarony, a także słodycze z myślą o dzieciach. - Żywność trafi za pośrednictwem organizacji pozarządowych, które na co dzień współpracują z Bankiem Żywności SOS, do 26 tys. warszawiaków. Z tych produktów zostaną przygotowane paczki świąteczne oraz kolacje i posiłki świąteczne - powiedziała dziennikarzom prezes Banku Żywności SOS w Warszawie Magdalena Krajewska.

Specjalne oznakowania

Organizatorzy zachęcają, żeby podczas zakupów nabywać dodatkowe produkty i przekazać je wolontariuszem w 30 hipermarketach na terenie Warszawy; akcja będzie prowadzona w najbliższy weekend, od piątku, od godz. 9 do niedzieli, do godz. 21; zbiórkę będą organizować trzy tysiące osób.

W sklepach, przy specjalnie oznakowanych koszach, będą stali wolontariusze z identyfikatorami, będą z nimi współpracować koordynatorzy, którzy odpowiadają za zbiórkę w każdym sklepie.

"Stolica pomaga"

We wtorek do wzięcia udziału w akcji zachęcała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która przekazała też wolontariuszom swoje koszyki ze świątecznymi produktami.

Prezydent stolicy powiedziała, że Warszawa, oprócz włączania się w takie akcje, jak Świąteczna Zbiórka Żywności, prowadzi stałe działania na rzecz pomocy osobom najbardziej potrzebującym.

Jak mówiła w 2014 r. blisko 42 tys. rodzin skorzystało ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej, a blisko 16 tys. rodzin korzysta ze wsparcia urzędu miasta. Ponadto OPS-y przeznaczyły 17,6 mln zł na sfinansowanie posiłków dla prawie 15 tys. osób. Ponadto w 2015 r. Warszawa przeznaczy na pomoc osobom bezdomnym, za pośrednictwem organizacji pozarządowych, blisko 10 mln zł.

Do udziału w Świątecznej Zbiórce Żywności namawiał także kucharz Jan Kuroń, który przygotował i przekazał prezydent Warszawy bułkę z masłem, symbol trudnej sytuacji wielu osób przed świętami. - Dla wielu z nas przygotowanie świąt, to bułka z masłem, a dla wielu osób bułka z masłem to będzie wszystko, na co mogą liczyć. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się tym osobom pomóc - powiedział Kuroń.

Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza ponad 30 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej blisko 3,6 tys. organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do 1,5 mln osób najbardziej potrzebujących.

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Elza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2016 14:25 ~Elza

  Dlatego Banki na co dzień zajmują się niemarnowaniem żywności. Firmy, które by ją zutylizowały, Banki przekazują do potrzebujących

 • zszokowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2015 08:09 ~zszokowany

  macie wielkie serca.......

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2015 09:46 ~warszawiak

  Dzięki tym sklepom można robić zbiórki żywności , ale gdy te sklepy zostaną obłożone dodatkowym podatkiem po kieszeni my dostaniemy a nie wielkopowierzchniowe sklepy.

 • pffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2015 07:59 ~pffff

  więjej jedzenia trafia na śmietnik niż oni zbiorą od naiwniaków

 • j23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2015 21:42 ~j23

  mają karty niech kupują

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »