Informacje

11.01.2016 19:49 Wojciech Zabłocki na czele zarządu

30-letni radny z Ursynowa nowym burmistrzem Pragi Północ

SERWISY:


Paweł Lisiecki nie jest już burmistrzem Pragi Północ. W poniedziałek wieczorem radni zdecydowali, że na czele zarządu dzielnicy stanie
Wojciech Zabłocki, 30-letni radny miasta, dotychczas związany blisko z Ursynowem.

Odejście dobrze ocenianego Pawła Lisieckiego to efekt ostatnich wyborów parlamentarnych. Startujący w nich burmistrz został wybrany na posła. Przez dwa ostatnie miesiące łączył te funkcje (polskie prawo tego nie zabrania), ale sam przyznawał, że na dłuższą metę jest to niewykonalne. Zdecydował, że urząd przy Kłopotowskiego zmieni na budynek przy Wiejskiej.

– Dziękuję prażanom za wyrozumiałość, cierpliwość i zaufanie oraz za obecność na cotygodniowych dyżurach burmistrza – powiedział w krótkim wystąpieniu ustępujący burmistrz. Podziękował także swoim współpracownikom oraz opozycji – za merytoryczną krytykę.


Następcą Lisieckiego został Wojciech Zabłocki. Z wykształcenia historyk, z warszawskim samorządem związany od 2010 roku. Najpierw jako radny dzielnicy Ursynów, gdzie stał na czele klubu Prawa i Sprawiedliwości, a od 2014 jako radny miasta. W ostatnich wyborach samorządowych był "jedynką" na liście PiS do Rady Warszawy i zdobył ponad 7 tysięcy głosów.

Z partią Jarosława Kaczyńskiego jest związany od 11 lat. Zanim został radnym pracował m.in. w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Priorytety: rewitalizacja i edukacja

Priorytetem nowego burmistrza jest rewitalizacja. – W dzielnicy, gdzie większość zasobów jest przedwojenna, trzeba na nią postawić i wszystkie środki mądrze wydawać m.in. na wymianę ciepła sieciowego – zapowiedział. – Nie zapominam o remontach siedmiu boisk szkolnych czy projektach, które będziemy realizować w ramach budżetu partycypacyjnego – dodał.

Istotną częścią jego aktywności ma być także edukacja. Uczniowie praskich szkół nie wypadają najlepiej w ogólnomiejskich rankingach. Zmiany – zdaniem burmistrza – trzeba rozpocząć od szkół podstawowych. – Musimy wypracować w tej kwestii odpowiednią i konkretną strategię, która poprawi ten stan rzeczy. Poziom w podstawówkach musi być wyższy – przekonywał. Mówił również o rozwoju kultury, polityce historycznej czy dbałości o ekologię.

Zapowiedział także transmisję sesji rady dzielnicy przez internet oraz walkę z nielegalnymi reklamami. – Uważam, że trzeba zrobić ich przegląd, bo niepotrzebnie szpecą miasto. Chcę walczyć z tym problemem – zadeklarował. Przekonywał także, że będzie chciał poprawić transport w dzielnicy.

Burmistrz "z dalekiego Ursynowa"

Dla niektórych wybór Wojciecha Zabłockiego może stanowić duże zaskoczenie. Młody, 30-letni polityk, do tej pory kojarzony był głównie z Ursynowem, tam się urodził i zdobywał samorządowe doświadczenie. Fakt ten nie umknął radnym opozycji. – Przybył pan do nas z dalekiego Ursynowa. Co pan w ogóle wie o Pradze Północ? – pytali. Nie da się ukryć, że pozycję wyjściową ma gorszą od poprzednika. Lisiecki, zanim zasiadł w fotelu burmistrza, 12 lat był powszechnie szanowanym radnym dzielnicy.

Dlatego przed Zabłockim duże wyzwanie. Odczuł to już podczas pierwszego wystąpienia. Radni opozycji zarzucili go mnóstwem szczegółowych pytań, m.in. o sprawy czynszówek czy bibliotekę na Kijowskiej. Nie na wszystkie kwestie potrafił odpowiedzieć. Poprosił o wyrozumiałość, zobowiązał się, że szybko zorganizuje spotkania z naczelnikami i nadrobi braki.

Podczas swojego wystąpienia, Zabłocki przekonywał, że pracując w radzie miasta wielokrotnie interpelował w sprawach Pragi Północ. – Interesowała mnie m. in. wschodnia obwodnica śródmiejska, uporządkowanie terenu wokół Dworca Wileńskiego czy zagospodarowanie okolic przyszłej stacji metra Szwedzka – mówił. Zapewniał, że wie, jak powinna wyglądać współpraca rady z zarządem, aby była owocna dla mieszkańców i dołoży wszelkich starań, aby taka była.

Koalicja już "nie trzeszczy"

Wybór Wojciech Zabłockiego dowodzi, że udało się utrzymać rządzącą dotychczas Pragą Północ koalicję Prawa i Sprawiedliwości z lokalną Praską Wspólnotą Samorządową. - Na razie współpracujemy, ale nie jest to koalicja na śmierć i życie – mówił nam jeszcze w listopadzie przedstawiciel PWS sugerując możliwość stworzenia nowej większości w radzie dzielnicy z PO i SLD. O takim scenariuszu otwarcie opowiadał także wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak. Najwyraźniej jednak wewnętrzne konflikty zostały zażegnane.

Zastępcami Zabłockiego będą dotychczasowi wiceburmistrzowie: Dariusz Kacprzak i Dariusz Wolke.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 09:39 ~gość

  Burmistrz powinien wpłynąć na kolegów z partii by przemysleli podział województwa. To przecież najgorzej wyjdzie na tym Praga. Nie będzie pieniędzy na rewitalizację, jeśli rzeczywiście to nie są puste słowa i nowemu burmistrzowi na tym zależy czekam aż zawalczy o Pragę, wtedy będzie mi obojętne z jakiej jest partii.

 • Iga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2016 18:15 ~Iga

  Ale jaja :-)

 • Ursynów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2016 15:15 ~Ursynów

  Pradze Północ współczujemy......

 • Tad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2016 11:16 ~Tad

  Kim są jego rodzice skoro w wieku 19-tu lat już był działaczem a następnie pracował u Prezydenta RP

 • ziutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2016 09:23 ~ziutek

  bez sensu, dać Zabłockiego na Ursynów, a niech sobie zabiorą tego Kempę

 • bosman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2016 09:00 ~bosman

  Historycy rządzą Polską.

 • waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2016 08:56 ~waldek

  Liczę na remont boisk przy Sierakowskiego :)
  No i trzymamy kciuki by nie skończyło się na obietnicach.

 • Prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2016 08:52 ~Prażanin

  No Panie Burmistrzu do dzieła i powodzenia!

 • grzesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2016 23:25 ~grzesiek

  Just~Just

  To juz od przedszkola za PISem no no


  Widać, że kolega z zaKODował sobie informacje z obiektywnych telewizji :)

 • Just

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2016 21:34 ~Just

  To juz od przedszkola za PISem no no

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »