Informacje

11.04.2019 17:30 zapowiedź

3 maja wielka defilada.
Nowości na ziemi i w powietrzu

SERWISY:


3 maja na Wisłostradzie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem "Silni w sojuszach" - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Defilada to forma świętowania 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Udział ma wziąć blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Będą pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz krajowe i zagraniczne poczty sztandarowe.

"W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej" - przekazało MON.

200 pojazdów, 80 statków powietrznych

W defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentuje Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Wśród pojazdów, które zobaczymy na Wisłostradzie pojawią się m.in. samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad.

Pojawią się też transportery opancerzone sojuszniczych armii: brytyjskie Panthery oraz amerykańskie Bradleye. Wśród pojazdów gąsienicowych zaprezentują się czołgi: Leopard 2A5, amerykański M1 Abrams oraz wozy zabezpieczenia technicznego. Będą najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej.

MON informuje także, że nad głowami gości przeleci prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Wśród nich najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi-8. Będzie można podziwiać także samoloty z biało-czerwoną szachownicą - F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Podniebną część defilady rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry" w składzie sześciu maszyn.

Pokazy zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.

Wzdłuż bulwarów

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z Karową.

W rejonie Parku Fontann oraz na bulwarach będzie można spróbować wojskowej grochówki. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.

12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry, jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. W 2019 roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z dziewięcioma innymi krajami Europy.

TAK WYGLĄDAŁO ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W 2018 ROKU:

PAP/kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wiesław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 16:13 ~Wiesław

  Gdzie będą te stoiska wojskowe
  Na Bulwarach czy w Parku Fontann ?

 • nik znik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2019 09:39 ~nik znik


  a ja lubię defilady~a ja lubię defilady

  A 15 sierpnia gdzie będą defilować?
  kimunjest~kimunjest

  Na Żoliborzu!!! Główną atrakcją defilady ma być pokaz kotów bojowych 7 generacji


  Przecież napisali, że będzie Leopard i Panther, huh?

 • cyjanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2019 09:38 ~cyjanek

  Silni,zwarci,gotowi - już byliśmy.

 • kimunjest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 18:06 ~kimunjest

  a ja lubię defilady~a ja lubię defilady

  A 15 sierpnia gdzie będą defilować?

  Na Żoliborzu!!! Główną atrakcją defilady ma być pokaz kotów bojowych 7 generacji

 • a ja lubię defilady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 13:52 ~a ja…

  A 15 sierpnia gdzie będą defilować?

 • Drzazga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 12:01 ~Drzazga

  Prezydent Donald Trump potwierdził we wpisie na Twitterze odwołanie planowanej parady wojskowej w Waszyngtonie (10.11.2018). Pentagon poinformował , że wielka parada w Waszyngtonie planowana na 10 listopada zostaje odwołana ze względu na jej wysokie koszty. “Może zrobimy coś w przyszłym roku w Waszyngtonie, gdy koszty spadną” – napisał na Twitterze. “Teraz możemy kupić więcej myśliwców!”- dodał.

 • niezadowolony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 11:22 ~niezadowolony


  end~end

  To się staje nudne, te same stare od kilkudziesięciu lat eksploatowane latające zabytki, te same kilka czołgów, te same kilkanaście samolotów bo reszta to umówmy się "ściema" a nie samoloty, parę helikopterów i kropka. Efekt: pół miasta sparaliżowane, zniszczone kilometry trawników i w ogóle zieleni itd. Koszty absolutnie niewspółmierne do jakości i atrakcyjności pokazu. Sprzęt latając jest za wysoko, za daleko, nie ma nawet porównania do sposobu w jaki prezentowany był, gdy pokazy odbywały się wzdłuż Al. Ujazdowskich. To był ogluszający łomot, niski lot, to się czuło, widziało i przeżywało. A nad Wisłą ot gdzieś tam wysoko przelecą , polecą i po pokazie. Słabe to, nieatrakcyjne, nuuuuda.
  nnnn~nnnn

  Marudzisz jak typowy warszawiak, zawsze wszystko źle, to po cholerę w tym kraju mieszkasz skoro wszędzie za granica jest super a u nas zawsze źle;)


  Nie marudzi - ma we wszystkim rację i nadzieję, że może kiedyś się to zmieni i władza zacznie logicznie myśleć.

 • sammler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 11:17 ~sammler

  Maria~Maria

  Tylko systemy totalitarne świętują pokój pokazem siły,
  Według PiS Rosja jak defiluje to jest prężenie muskułów a Polska to pokaz chwalebny


  Chyba nigdy nie byłeś we Francji w Dzień Bastylii.

 • BEN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 11:01 ~BEN

  przelecą helikoptery Macierewicza???? reszta sprzętu to pewnie jedyny jaki ruszy!!!

 • złośliwiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 10:47 ~złośliwiec

  SOP będzie defilował? Czy organizatorzy na głowę upadli? Przecież to jest jawne proszenie się o katastrofę w ruchu lądowym! Te ofermy o własne nogi się pozabijają, a jeszcze, nie daj Boże, samochody będą prezentować...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »