Informacje

14.09.2015 16:32 zrezygnowano z kredytu

270 mln zł z budżetu Warszawy na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej

SERWISY:


Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej miała być finansowana z kredytu bankowego, ale teraz całe koszty chce wziąć na swoje barki miasto. Warszawski ratusz przekonuje, że pozwala na to sytuacja finansowa stolicy.

270 milionów złotych – tyle ma kosztować siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR Warszawa, która ma powstać na placu Defilad. Jak już pisaliśmy, ratusz chciał, żeby budowa była sfinansowana z komercyjnej pożyczki. Teraz jednak plany się zmieniają.

"Daleko idące gwarancje"

Na czwartkowej sesji radni miasta mają podjąć decyzję w sprawie finansowania tej budowy z miejskich środków. Skąd zmiana planów?

Jak przekonuje wicedyrektor MSN, powody są dwa. - Po pierwsze banki żądały wysokich, zbyt daleko idących gwarancji i zabezpieczeń. Chodziło o kwestie przepływów finansowych i nadzoru. Oznaczałoby to oddanie kontroli komercyjnym bankom - tłumaczy Marcel Andino Velez. I przekonuje, że wówczas finansowanie rozłożone na 30 lat wynosiłoby łącznie ok. 600 mln zł.

Jako drugi powód wymienia stan budżetu miasta. – Idea kredytowania inwestycji pojawiła się, gdy upadł projekt Christiana Kereza, a sytuacja finansowa Warszawy  była niepewna. Dlatego wydawało się, że rozłożenie budowy w czasie i zaciągnięcie kredytu byłoby mniejszym obciążeniem dla budżetu miasta – wyjaśnia Andino Velez.

Teraz jednak sytuacja się zmieniła. – Poprawiło się finansowanie miejskiego budżetu. Chodzi o większe przychody z podatków i z funduszy europejskich – wyjaśnia Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydent Warszawy.

Jeżeli radni zaakceptują zmianę sposobu finansowania budowy, to zostanie on rozłożona w czasie do 2020 roku. Ma wynosić 270 mln zł.

Nowy projekt

Siedzibę MSN i teatru na placu Defilad zaprojektuje pracownia Thomas Phifer and Partners.

Wcześniej zajmował się tym Christian Kerez, ale ratusz zerwał z nim umowę.

Obecnie siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej mieści się przy Pańskiej 3 i w pawilonie Emilia, w miejscu którego ma powstać nowoczesny, 196-metrowy wieżowiec.

W 2014 roku zaprezentowano nowe projekty siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej:ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawianka Joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 16:19 ~warszawian…

  Bardzo chciałabym przyklasnąć powstaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w tym miejscu, ale...
  Uważam że projekty są koszmarne:(
  Czy naprawdę taka brutalistyczna stylistyka najlepiej pasuje do tego miejsca i w ogóle do Warszawy? Ja sądzę że to porażka.
  Sam PKiN jest budowlą dosyć surrealistyczną. Czy nie lepiej byłoby pociągnąć ten wątek i zmaksymalizować ten surrealizm, zamiast stawiać przysadzistego kloca. To wygląda jak magazyny z okolic Mszczonowa i tylko brakuje parkingu dla tirów. Kto tak chce skrzywdzić Warszawę?
  Sądzę, że tu chodzi o zwykły snobizm i komisji spodobało się nazwisko architekta:(
  Jaka szkoda dla miasta, dla warszawiaków i turystów, że wybrano taką szmirę. Wstyd architekcie, wstyd komisjo i wstyd decydenci...Tak zohydzać nasze miasto.

 • Nikoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 16:08 ~Nikoś

  Zdecydowanie to miasto ma już wystarczająco różnych muzeów. Właśnie otwarto Muzeum Pragi i Muzeum Katyńskie. Jest wystarczająco dużo miejsc gdzie można obejrzeć sztukę współczesną, i nie trzeba się ograniczać do muzeów, bo sztuka jest na każdym kroku, szczególnie ta współczesna.
  Do tego ilekroć jestem w muzeum to świecą one pustkami.
  Może pomyśleć o czymś bardziej użytecznym dla Wawy jak np. park wodny czy parkingi podziemne w centrum.

 • WETO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 11:51 ~WETO

  270 mln.zł na muzeum to was bardzo boli, a nie boli, że w Polsce na etaty dla księży i zakonnic budżet państwa wydaje rocznie ok. 700 mln zł. !!!! POWTARZAM: 700 milionów zł
  Najwięcej, bo ok. 1,5 mld zł rocznie, kosztują budżet państwa wynagrodzenia dla nauczycieli religii. POWTARZAM: 1,5 miliarda zł

 • Abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 18:14 ~Abc

  Muzeum dla tęczy?

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 15:14 ~Braciszek Tuck

  Hanka~Hanka

  Czy tylkop ja chcę w Warszawie oglądać sztukę współczesną?


  Powtórzę, co już napisałem:
  W Warszawie jest muzeum sztuki współczesnej w Zamku Ujazdowskim. I jest Zachęta, oraz wiele mniejszych galerii, prezentujących sztukę współczesną.
  Park przy Pałacu to ostatnia enklawa zieleni w tym miejscu. Ogród Saski jest obok, ale to inna bajka. Czy naprawdę polityczna idea zasłoniecia Pałacu ze wszystkich stron jest tak silna, że przesłania argumenty racjonalne? Takie, jak konieczność zachowania w Centrum terenów wolnych od zabudowy; zapewnienia znienawidzonych przez niektórych, a jednak niezbędnych - miejsc parkingowych. Dla bywalców kin i teatrów. Dla pracowników firm tam funkcjonujących - to też są ludzie, ciężko pracują na życie; dla klientów sklepów i restauracji w centrum...

  Reasumując. Stop inwestycjom w centrum miasta. Z pobudek politycznych. Nie wiadomo bowiem, czy za 10 lat ktoś nie wpadnie na pomysł, aby dzisiejsze dziwolagi zburzyć, albo zastąpić innymi.

 • Cydryiinne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 15:08 ~Cydryiinne


  Gufi~Gufi

  "Po co muzeum", po co książki ...Czy tu wpisują się wyłącznie mądrzy inaczej?
  balial~balial


  Za to TY jak widać, jesteś najmądrzejszy.
  A ja też się chetnie dowiem, po co nam kolejne, kolejne, kolejne muzeum. W sytuacji, gdy ani nie jesteśmy jakimś bogatym krajem ani miastem, a samo miasto potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych. A ja zamiast poprosze przedszkola i żłobki, zeby nie musieć wywalać kasy na prywatne, mądry człowieku!!!
  Muzeum Sztuki Nowoczesnej??!! To nowoczesna sztuka już potrzebuje muzeum??!! Sama nazwa jak widać wskazuje, że jest nam ono "niezbędne do życia" na tyle, żeby wywalić w to to 270 baniek.
  270 mln = 600 mieszkań.
  Ale sztuka nowoczesna jest taka wspaniała, że trzeba jej stawiać muzeum.
  Przepraszam bardzo, ale stawianie muzeum dla sztuki nowoczesnej to jak serwowanie wyłącznie sałaty w fast foodzie.
  Nie widzę piękna w "koszuli zarzuconej na drabinę" ani makiety z "włosów łonowych". Jak chcę kultury - idę na wernisaż, do teatru, cztyam książkę:/

 • balial

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 15:00 ~balial

  Gufi~Gufi

  "Po co muzeum", po co książki ...Czy tu wpisują się wyłącznie mądrzy inaczej?


  Za to TY jak widać, jesteś najmądrzejszy.
  A ja też się chetnie dowiem, po co nam kolejne, kolejne, kolejne muzeum. W sytuacji, gdy ani nie jesteśmy jakimś bogatym krajem ani miastem, a samo miasto potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych. A ja zamiast poprosze przedszkola i żłobki, zeby nie musieć wywalać kasy na prywatne, mądry człowieku!!!
  Muzeum Sztuki Nowoczesnej??!! To nowoczesna sztuka już potrzebuje muzeum??!! Sama nazwa jak widać wskazuje, że jest nam ono "niezbędne do życia" na tyle, żeby wywalić w to to 270 baniek.

 • Osa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 14:13 ~Osa

  x22~x22

  Biorąc pod uwagę jak wygląda ta "sztuka nowoczesna" to ja dziękuje. Wyremontujcie lepiej jakiś most albo szpital.

  Nikt nie każe ci wieszać na ścianie tego czego nie rozumiesz, czyli w tym przypadku sztuki wspólczesnej. Powieś sobie na ścianie monidłoio i tyż bedzie piknie.

 • Graba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 13:50 ~Graba

  Społeczeństwo które rezygnuje z kultury i sztuki, które gardzi sztuką i kulturą, NIE JEST WARTE PRZETRWANIA

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 13:46 ~tomek

  Warszawa muzeami i kosciolami stoi... niedlugo bedzie ich wiecej niz szpitali, szkol, przedszkoli, zlobkow, domow opieki. Wiecej niz wyremontowanych ulic, nowych mostow. Brawo! Wiecej muzeow bo wciaz jest za mało.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »