Informacje

17.05.2019 18:39 z soboty na niedzielę

262 miejsca, niektóre na co dzień "pilnie strzeżone". Atrakcje Nocy Muzeów

SERWISY:

 

- Ze skromnej imprezy w której udział wzięło 11 muzeów, przeistoczyła się w olbrzymie, logistycznie rozwinięte okołomiejskie wydarzenie - opisuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W Warszawie 18 maja odbędzie się 16. Noc Muzeów, w ramach której zwiedzający będą mogli odwiedzić 262 placówki.

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów będzie 30. rocznica wyborów z 1989 roku. Z tej okazji niektóre placówki przygotowały program nawiązujący do tych wydarzeń. Archiwum Państwowe zaprezentuje wystawę filmów, zdjęć i innych archiwaliów, w Państwowym Muzeum Etnograficznym zobaczymy wystawę poświęconą muzyce tego okresu, a Muzeum Drukarstwa pokaże urządzenia, które służyły do drukowania ulotek konspiracyjnych.

Dołączyły nowe placówki

Do warszawskiego karnawału kulturalnego dołączyły w tym roku nowe placówki. Łącznie warszawska Noc Muzeów odbędzie się więc w 262 miejscach stolicy. W tym roku w święcie zadebiutuje między innymi Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które przed wybranymi muzeami wystawi ekrany projekcyjne. Wyświetlane na nich będą najciekawsze fragmenty Państwowej Kroniki Filmowej przybliżające Warszawę z okresu transformacji.

Poza tym, do akcji po raz pierwszy włączą się Elektrownia Powiśle, Fundacja Rok Rzeki Wisły, Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej przy ulicy Marcinkowskiego 2, Praska Ferajna (grupa przewodników) oraz Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

Gabinet prezydenta

Podczas tegorocznej edycji warszawskiego karnawału kulturalnego, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprosi mieszkańców stolicy do zwiedzania ratusza. - Będzie można zobaczyć mój skromny gabinet oraz będzie okazja, by usiąść w fotelu prezydenckim - powiedział prezydent.

- Są to igrzyska dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani Warszawą, którzy chcą zobaczyć, jak funkcjonują instytucje, jak one wyglądają od wewnątrz - dodał.

 

Noc Muzeów z Wojskiem Polskim

Muzeum Wojska Polskiego w tym roku podczas akcji udostępni wystawy znajdujące się w gmachu głównym. W sobotnią noc otwarte będzie także Muzeum Katyńskie znajdujące się na warszawskiej Cytadeli. Wystawy sprzętu wojskowego, projekcje filmowe czy gry militarne to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na zwiedzających.

W trakcie dnia, w godzinach 10–18 będzie także można odwiedzić Muzeum Techniki Wojskowej. Będzie tam można obejrzeć czołg T- 55, samolot AN-2 i samolot Mig-21. Dostępne będą wystawy pamiątek militarnych z okresu II RP. Na dziedzińcu Muzeum odbędą się pokazy dynamiczne zabytkowych pojazdów wojskowych z lat 1935—1969, zaprezentowany będzie: czołg rozpoznawczy TKS, działo samobieżne Sexton, Czołg T-34, transporter opancerzony BTR, motocykl wojskowy M2.

Noc Muzeów w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zwiedzić gabinet ministra edukacji i poznać specyfikę codziennej pracy w MEN. Swoje korytarze w tym dniu otworzy również sąsiadujące z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Mauzoleum Walk i Męczeństwa Oddział Muzeum Niepodległości.

Podczas Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli wziąć udział w prezentacji historyczno-edukacyjnej na dziedzińcu MEN przygotowanej przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Warszawy 1939-1945. Uczestnicy zobaczą między innymi uzbrojonych esesmanów i gestapowców w mundurach, zabytkowe samochody oraz motocykle z okresu II wojny światowej, a także pokój przesłuchań w podziemiach gmachu.

Podczas rekonstrukcji zostanie odtworzony przewóz więźniów oraz przesłuchania w katowni Gestapo przy alei Szucha.

Noc Tygrysa

Na uczestników w Śródmieściu czeka między innymi Noc Tygrysa w Muzeum Azji i Pacyfiku. W tym roku muzeum zabierze swoich gości do krainy tygrysa, czyli Bangladeszu. To właśnie tygrys bengalski stanie się bohaterem imprezy i pojawi się osobiście w muzeum.

Wieczór z historią Legii Warszawa to kolejna atrakcja w stolicy. Obejmie on zwiedzanie wystaw prezentujących historię Legii Warszawa, ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji związanej z Rokiem Kazimierza Deyny. Każdy gość otrzyma pamiątkowy folder poświęcony słynnemu piłkarzowi.

W Śródmieściu nie zabraknie nocnego zwiedzania Barbakanu, Zamku Królewskiego czy ogrodów BUW.

Co roku w połowie maja

Noc Muzeów odbywa się co roku w połowie maja. 18 dnia tego miesiąca od 1978 roku obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Muzeów. Ideą wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii oraz instytucji na co dzień niedostępnych - za darmo lub za symboliczną opłatą.

Na zwiedzających przy placu Defilad czekać będą specjalne linie zabytkowych autobusów, w tym "ogórki" (linia A) i ikarusy (linia K), które zatrzymywać się będą przy obiektach otwartych w ramach Nocy Muzeów.

Zobacz jak wyglądała jedna z ostatnich edycji Nocy Muzeów:

PAP/ab

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • brawo Ty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2019 09:46 ~brawo Ty

  wkurzony~wkurzony

  A fotel po którym skakał Bronisław będzie można obejrzeć ?

  Jak polecisz do Japonii, to będzie można obejrzeć

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2019 09:07 ~Maria

  wkurzony~wkurzony

  A fotel po którym skakał Bronisław będzie można obejrzeć ?


  Przypominam ,,Ironia to nie to samo co iloraz inteligencji"

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2019 07:47 ~wkurzony

  A fotel po którym skakał Bronisław będzie można obejrzeć ?

 • korniszon w różowej garsonce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2019 05:57 ~korniszon…

  A zaczarowany długopis Adriana też będzie można obejrzeć?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »