Informacje

15.02.2014 19:30 Budżet obywatelski

26 mln złotych do wydania.
Urzędnicy uczyli pisania wniosków

SERWISY:


Siłownie na wolnym powietrzu, zwiększenie częstotliwości kursowania autobusu czy zakup sprzętu nagłaśniającego dla klubu seniora. To niektóre ze zgłoszonych przez warszawiaków projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego.

W sobotę w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej urzędnicy ratusza zorganizowali maraton pisania projektów, które mogą zostać zrealizowane w 2015 r. W sumie do podziału jest 26 mln zł.

Jak powiedział PAP dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej ratusza Jarosław Jóźwiak, przez pierwsze trzy godziny akcji z porad urzędników skorzystało ponad 150 osób.

Boisko, siłownia, wieża dla jerzyków?

Tomasz Klimek ze stowarzyszenia Biegamy z Ochotą powiedział PAP, że środowisko osób biegających w dzielnicy Ochota będzie chciało zgłosić trzy projekty, które mogłyby powstać w Parku Szczęśliwickim - siłownię do tzw. street workout-u, boisko do siatkówki, a także oświetlenie samego parku. W sobotę przyszedł zapytać urzędników o to, jak należy wypełnić stosowne formularze.

Obecna podczas maratonu pisania wniosków Anna Symonowicz z żoliborskiego wydziału kultury poinformowała, że w tej dzielnicy zgłoszono dotychczas dziewięć projektów. Jednym z nich jest budowa wieży dla jerzyków, w której ptaki te mogłyby zakładać gniazda.

Zaznaczyła, że nie wszystkie z propozycji mieszkańców są możliwe do realizacji. Na przykład jeden z nich wnioskował o upamiętnienie inwalidów I wojny światowej w okolicy znajdującego się na Żoliborzu pl. Inwalidów. Jak wyjaśniła, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wyklucza postawienie pomnika w tym miejscu. Poza tym, decyzje dotyczące pomników nie zapadają na poziomie dzielnicy, a w radzie miasta.

"Wszyscy się uczymy"

- Wszyscy dopiero uczymy się, czym jest budżet partycypacyjny, dlatego niektóre z wniosków trzeba będzie przeformułować. Teraz zastanawiamy się, co zrobić, żeby nie zmarnować pomysłów mieszkańców i żeby to, co zostanie zrealizowane, służyło wszystkim, a nie było realizacją czyjegoś partykularnego interesu - powiedziała Symonowicz.

Jak dodała, ona sama - jako mieszkanka Woli - będzie chciała zgłosić pomysł stworzenia w tej dzielnicy lodowiska.

Naczelniczka wydziału architektury kultury w dzielnicy Żoliborz Zdzisława Frydrych powiedziała z kolei, że mieszkańcy zgłaszali w sobotę także pomysły, których nie trzeba realizować z pieniędzy budżetu obywatelskiego, bo można załatwić je już dziś. Jedna z osób postulowała np., by bez ograniczeń dostępne były toalety znajdujące się w lokalach gastronomicznych.

Więcej autobusów 163

Wśród projektów zgłoszonych w Wilanowie są m.in. zwiększenie częstotliwości kursowania autobusu linii 163 (Wilanów - Sadyba) i budowa chodnika przy ul. Bruzdowej.

Mieszkańcy Ursusa wnioskują o zakup sprzętu do wyświetlania filmów w jakości HD dla tamtejszego kina Arsus oraz o zakup nagłośnienia dla działającego w dzielnicy klubu seniora.

W Wawrze zgłoszono m.in. wymianę opraw latarni przy ul. Frenkla, dofinansowanie Marysińskiego Festynu Integracyjnego "Jak dobrze mieć sąsiada", doposażenie tamtejszej biblioteki oraz budowę drogi osiedlowej (ul. Kosmatki).

Lista znana w lipcu

Jak powiedział PAP Jóźwiak, w liczbie pomysłów na wykorzystanie środków z budżetu obywatelskiego przodują mieszkańcy Mokotowa. Do piątkowego popołudnia zgłoszono ich tam ponad 70. Do południa w sobotę żaden projekt nie został natomiast zgłoszony w Wesołej.

Ostateczny termin składania projektów do budżetu partycypacyjnego upływa 9 marca. Wszyscy, którzy zgłoszą swoje pomysły do niedzieli 16 lutego, będą mogą liczyć na pomoc urzędników w naniesieniu ewentualnych poprawek do swoich projektów. Projekty, które zostaną złożone po tej dacie, nie będą mogły być korygowane.

Propozycje, które zostaną zrealizowane, mieszkańcy sami wybiorą pod koniec czerwca. Lista zwycięskich projektów będzie znana w lipcu.

26 mln zł do wydania

Szczegółowe informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdują się na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Na stronie można znaleźć formularze zgłoszeniowe, przykładowe kosztorysy i inne informacje niezbędne do uczestniczenia w budżecie partycypacyjnym.

Łączna kwota 26 mln zł, przeznaczona przez ratusz na realizację projektów mieszkańców, to niespełna 1 proc. zaplanowanych na ten rok wydatków dzielnic i ok. 0,18 proc. wszystkich wydatków miasta.


PAP/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 13:54 ~Adam

  Wesoła to już Warszawa?

 • tta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 12:12 ~tta

  u nas na osiedlu jest JEDEN prywatny sklep spozywczy w promieniu 2 km (Powisle). Spoldzielnia z wynajetym prezesem chce go zlikwidować. Ludzie sie buntują. Bo musi przeniesc bibliotekę, ktorej budzet zredukowano akurat do lokalu, w ktorym jest sklep. Ludzie bedą mogli żrec za darmo ksiazki....co za kraj.

 • rodowity stoliczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 12:01 ~rodowity…

  A może by tak zadaszyć wszystkie wyjścia podziemne, ochroniło by przed deszczem i najwaźniejsze przed śniegiem. Nie trzeba by było odśnieżać bądż sypać solą, SŁOIKI niemiałyby problemu z chodzeniem :)

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 08:34 ~nick

  Waltzwa i PO robią sobie reklamę za 25 milionów. W kasie miasta to tylko drobne a i one zostaną w końcu wydane zgodnie z wolą Waltzowej i PO. To ma tylko stworzyć wrażenie, że to my decydujemy, że władza się wsłuchuje i realizuje. Bzdura. Warszawa to potwornie zadłużone miasto. Miasto uznaniowego i korupcjogennego prawa miejscowego. Miasto zarządzane przez jedną i nieomylną partię. Tu nie będzie zrobione nic co nie posłuży Waltzowej i PO w wyborach samorzadowych. Zrealizuje się projekty, które będą nadawały się na fotografię. Waltzowa musi przecież gdzieś zrobić sobie fotkę w nowej garsonce. A jak tu dobrze wygladać na tle takiego audytu w ZGN Śródmieście lub Biura Polityki Lokalowej?

 • wrednażegłowamała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 00:54 ~wrednażeg…

  któregoś dnia otworzę stronę, rzucę okiem na forum i zwymiotuję... co za garkotłuki... albo ślachta warsiaska ma problem, że ktoś jest za mało warsiaski albo cokolwiek innego znajdzie, żeby tłustego dupska sprzed komputera nie ruszyć, tylko w ciemno wszystko krytykować... jest - źle, nie ma - źle... dogodzi Wam ktoś w ogóle w czymkolwiek???? zęby mnie bolą jak w poniedziałek rano przez miasto idę i widzę kosze poprzewracane albo rozbitą wiat przystankową potłuczoną... od tego jeden z drugim się patriotyzmu lokalnego ucz, bo ja swoje dzieci od małego uczę, że przewrócić i potłuc to byle jełop potrafi, ale jak jest możliwość decydowania o czymś wzięcia za to odpowiedzialności, to zamiast wziąć dupsko w troki i pomyśleć to siedzą ćwoki i jęczą... wymiotować się na taką głupotę chce...

 • Skansen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 23:27 ~Skansen

  Orion~Orion

  My, mieszkańcy tego miasta możemy decydować o 0,18 proc. wydatków - o pozostałych 99,82 proc. decyduje bufetowa. Oto jak wygląda demokracja w wydaniu PO.

  Ciekawe, ile jeszcze niepotrzebnych muzeów Bufetowa zbuduje bez naszej zgody ? Jednakże jest nadzieja, że nie zdąży do jesieni.

 • pma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 23:08 ~pma

  w wykonaniu poprzednich ekip mogłeś decydować o 0%. glosuj na korwina, to bedziesz mial moc decyzyjna.

  Orion~Orion

  My, mieszkańcy tego miasta możemy decydować o 0,18 proc. wydatków - o pozostałych 99,82 proc. decyduje bufetowa. Oto jak wygląda demokracja w wydaniu PO.

 • Orion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 22:38 ~Orion

  My, mieszkańcy tego miasta możemy decydować o 0,18 proc. wydatków - o pozostałych 99,82 proc. decyduje bufetowa. Oto jak wygląda demokracja w wydaniu PO.

 • Pozoranci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 21:33 ~Pozoranci

  Klasyczny przykład marnowania czasu na działania pozorne.Żaden z tych projektów nigdy nie ujrzy światła dziennego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »