Informacje

14.03.2014 13:51 najwięcej na mokotowie

26 mln zł do podziału. Mieszkańcy zgłosili 2,2 tys. pomysłów

SERWISY:


Warszawiacy złożyli 2204 projekty do budżetu obywatelskiego. Najwięcej - 315 - na Mokotowie. Teraz projekty będą weryfikowane przez urzędy dzielnic. Zwycięskie mają być znane w lipcu - w głosowaniu wybiorą je mieszkańcy.

"Liczba zgłoszonych projektów świadczy o tym, że warszawiacy bardzo zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Ponad 2 tys. projektów to absolutny rekord wśród polskich miast" – podkreśliła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz–Waltz w komunikacie przesłanym do PAP w piątek.

Mokotów, Praga Południe, Wola

Projekty można było zgłaszać do 10 marca, ich liczba może jeszcze wzrosnąć - można je było przesyłać pocztą.

Pod względem liczby zgłoszonych projektów, w czołówce - po Mokotowie - uplasowały się dzielnice: Praga Południe (198 projektów), Wola (193), Ochota (163) i Śródmieście (155). Najmniej projektów złożyli mieszkańcy Wesołej (39), Ursusa (51) i Wilanowa (52). Należy jednak pamiętać o liczbie mieszkańców poszczególnych dzielnic - na Mokotowie jest ich ok. 225 tys., na Pradze Południe - 182 tys., zaś w Wesołej 23 tys., a w Wilanowie - 21 tys.

W ubiegłym tygodniu ratusz informował, że zgłoszone projekty dotyczą przede wszystkim budowy infrastruktury komunikacyjnej, placów zabaw dla dzieci i wybiegów dla psów. Dużo jest też propozycji rewitalizacji skwerów i terenów zieleni oraz organizacji zajęć edukacyjno–sportowych dla dzieci i seniorów.

Uspokojenie ruchu

Wśród projektów zgłoszonych na Mokotowie są m.in.: uspokojenie ruchu na ul. Kazimierzowskiej, modernizacja ulicy Łowickiej, budowa parkingu przy ul. Baboszewskiej, remont i modernizacja kuchni i łazienek w przedszkolu, ale też warsztaty, których celem będzie nauka rozróżniania i zastosowania jadalnych roślin dziko rosnących, czy wakacyjne kino plenerowe na Sielcach.

Do 5 maja projekty będą weryfikowane pod względem formalnym i finansowym przez pracowników urzędów dzielnic. Kolejnym etapem będzie ponowna weryfikacja projektów, które wcześniej zostały odrzucone. Zajmą się tym dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego, w których zasiadają mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, radni i urzędnicy.

W dniach 25 maja - 18 czerwca będą zorganizowane prezentacje i dyskusje nad projektami. Mieszkańcy będą mogli wówczas poznać każdy projekt i zdecydować, na który z nich zagłosować.

Blisko 26 mln

Głosowanie, w którym zostaną wybrane projekty do realizacji w 2015 r., odbędzie się w dniach 20-30 czerwca br. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować maksymalnie na pięć projektów. W dzielnicach, w których zgłaszane były zarówno projekty dotyczące całej dzielnicy, jak i mniejszych obszarów (Białołęka, Ochota i Wola), będzie można głosować na 10 projektów - pięć ogólnodzielnicowych i pięć z wybranego obszaru.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 25,6 mln zł.

Kwoty zarezerwowane na projekty obywateli stanowią od 0,5 proc. do ponad 1 proc. budżetów dzielnicowych. Największe środki do rozdysponowania mają Ursynów, Śródmieście oraz Mokotów. Niektóre z dzielnic zostały podzielone dodatkowo na mniejsze rejony, co ma wspomagać ich równomierny rozwój oraz zapobiegać sytuacjom, w których wyjątkowo zmobilizowani mieszkańcy jednego osiedla zdominują głosowanie w całej dzielnicy.

Łączna kwota przeznaczona przez ratusz na realizację projektów mieszkańców, to niespełna 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta.


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2014 18:58 ~realista

  Dziwnie jestem pewny że z tych 2200 pomysłów "zwycięży" ten by to przeznaczyć na premie dla urzędników.

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2014 20:34 ~janek

  te 26 mln mozecie mi oddac

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2014 16:35 Anty PiS

  Wszystkie monety leżą, a ta złotówka chyba po viagrze?

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2014 15:15 Anty PiS

  Wszystkie monety leżą, a ta złotówka chyba po viagrze?

 • iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2014 14:48 ~iwona

  Zachęcam do głosowania na projekt uporzadkowania terenu zieleni nad Kanałem Żerańskim ! Mamy nadzieje, że przejdzie przez sito weryfikacji.

 • bihehi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2014 14:27 ~bihehi

  Ja chciałabym stadion żużlowy w Warszawie!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »