Informacje

13.03.2012 10:50 Tak działa superradar

2,5 tysiąca zdjęć, mandaty warte setki tysięcy złotych

SERWISY:

Kierowcy zwalniają przed nowym fotoradarem na skrzyżowaniu Sikorskiego i Sobieskiego, ale są i tacy, którzy łamią przepisy, nie zważając na kontrolę. Nowy fotoradar, podczas pierwszych 3 tygodni pracy zrobił ponad 2 tysiące zdjęć.

Jakie zachowania są najczęściej karane?

- Od początku nastawialiśmy się głównie na kierowców, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Za takie wykroczenie taryfikator przewiduje do 500 zł mandatu – mówi Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. - Jednak te radary mogą jednocześnie wyłapać, czy kierowca przekroczył prędkość, czy miał zapięte pasy, czy rozmawiał przez telefon. Część mandatów wysyłanych do kierowców łączy kilka wykroczeń – dodaje. Kwota na mandacie wzrasta, nawet do 1000 zł (tyle można dostać za znaczne przekroczenie prędkości i wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle).

Zarabiają setki tysięcy

Radar mógł już "zarobić" nawet kilkaset tysięcy. Straż Miejska na razie nie podaje konkretnych liczb i zastrzega, że część kierowców, którzy zostali ukarani, może się jeszcze odwołać.

- Zdjęcia są wysyłane do kierowców w trzy dni od ich wykonania. Nie wszyscy przyjmują karę, część spraw trafia do sądu - tłumaczy Niżniak.

Strażnicy chwalą: fotoradar odstrasza piratów. Po trzech tygodniach kontroli z wykorzystaniem nowego systemu liczba kierowców łamiących przepisy w tym miejscu spadła o 84 %.

Podwójne pomiary

Jak pracuje superradar?

- System nie działa na zasadzie wiązki fotradarowej, tylko poprzez wzbudzenie pętli indukcyjnej. Przejazd pojazdu przez pętlę aktywuje urządzenie, które wykonuje pomiar i dokumentuje popełnione wykroczenie. Dodatkowo, na krótkim odcinku drogi i w niewielkim odstępie czasowym, wykonywane jest drugie zdjęcie, tak, aby sprawca wykroczenia nie miał żadnych wątpliwości – tłumaczy Zbigniew Kąkol, z-ca naczelnika Oddziału Ogólnomiejskiego straży miejskiej.

System jest tak zbudowany, że może sprawdzić prędkość czterech pojazdów wjeżdżających razem na skrzyżowanie z jednego kierunku. Na tym nie koniec. Urządzenie potrafi precyzyjnie określić z jaką prędkością oraz kiedy samochody wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Bo robiły się zatory

Strażnicy wybrali tę lokalizację, bo kierowcy w tym miejscu często wjeżdżali na skrzyżowanie, widząc, że nie będą mogli z niego zjechać. Powodowali zatory.

- Prowadzone były rozmowy z policją i Zarządem Dróg Miejskich w sprawie wytypowania skrzyżowań, na których nagminnie dochodzi do naruszenia przepisów ruchu drogowego. Braliśmy również pod uwagę własne doświadczenia. Wcześniej nasze patrole, wykorzystując mobilne fotoradary, prowadziły kontrole prędkości na jednej z dróg dojazdowych – mówi Zbigniew Kąkol.

- Okazało się, że to skrzyżowanie będzie przebudowywane. Wprowadzenie systemu wymaga poważnych prac modernizacyjnych (m.in. umieszczenia pętli indukcyjnych w drodze), a dzięki temu, że prace równocześnie prowadziły tam ZDM i firma udostępniająca system, zminimalizowano koszty - dodaje Kąkol.

Mandat ekspresowo

Zdjęcia wykonane przez nowe fororadary są automatycznie przesyłane (za pomocą internetu) do siedziby straży miejskiej, gdzie od razu wystawiany może być mandat.

mjc/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ang

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 16:43 ~Ang

  do BUNIA
  "NAPEWNO NIE DOSTANIECIE PUNKTÓW KARNYCH!!!!!!!!!!!!!!! "

  punkty karne są robione na drugi prd5 stare mrd5 robi to policjant,strażnik w chwili gdy złapie kierowce na wykroczeniu(czy też ze zdjęcia) i w chwili kiedy Ty odmawiasz przyjecia MKK i osoba kieruję sprawę do Sądu Rejonowego dokumentacja wraz z kartą z punktami idą do Sadu i w chwili ukarania Ciebie punkty zostają Ci naliczone więc nie siej tu takich głupot

 • vizir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 15:35 ~vizir

  i bardzo dobrze, kilkuset świrów za kierownicą się utemperowało mam nadzieje, a jak nie to pewnie niebawem im sie punkty skończą i będzie po ptakach..:)

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 15:30 ~jar

  zacznijcie jeżdżć prawidłowo to skasują fotoradary PROSTE....

 • bunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 14:57 ~bunia

  proszę,pamiętć,że może się tak zdarzyć ,że nie rozpoznacie się na zdjęciu z fotoradaru i nie przyjmujcia z to mandatu od Straży Miejskiej, niech dzielny Strażnik/Strażniczka napisze wniosek o ukaranie z nie wskazanie do Sądu, zobaczymy co wtedy....NAPEWNO NIE DOSTANIECIE PUNKTÓW KARNYCH!!!!!!!!!!!!!!!

 • maryjan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 13:16 ~maryjan

  No i prawidłowo! Powinno się ścigać i karać wszystkich idiotów za kierownicą!

 • Miłek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 12:54 ~Miłek

  "11:40 ~Tomek
  Chciałbym zwrócić uwagę na to, iż to skrzyżowanie od momentu wjazdu na nie do zjechania ma z dobre 100-150 metrów. Światła w PL zmieniają się z pomarańczowego na czerwone w 3-4 sekundy.
  -> Jak jadąc 50km/h można to przejechać w tym czasie? Wjeżdżając na zielonym i jadąc jakieś 50 praktycznie nie ma opcji, żeby wyrobić się końcówce zielonego i pomarańczowego..."

  A może byś się tępaku nauczył przepisów ruchu drogowego? Nie wolno WJECHAĆ na skrzyżowanie na żółtym czy czerownym, ale zjechać możesz...
  A potem taki nieuk co nie zna przepisów psioczy na radary... ech...

 • aleJazda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 12:21 ~aleJazda

  cieszę, że kierowcy będę jeszcze wolniej. Inaczej KARA! Dlaczego w Niemczech, Szwajcarii (!) spieszą, że tak bardzo?

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 11:42 ~hahaha


  sob~sob

  A może redakrzy przeprowadzą dziennikarskie śledztwo dlaczego na sobieskiego można jechać 70 a limit radaru jest ustawiony na 60?!
  Pawel~Pawel


  A może internauci przeprowadzą śledztwo dlaczego nie znasz przepisów KRD a jeździsz samochodem?

  Przepraszam, przecież tam 90 jest

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 11:40 ~Tomek

  Chciałbym zwrócić uwagę na to, iż to skrzyżowanie od momentu wjazdu na nie do zjechania ma z dobre 100-150 metrów. Światła w PL zmieniają się z pomarańczowego na czerwone w 3-4 sekundy.

  -> Jak jadąc 50km/h można to przejechać w tym czasie? Wjeżdżając na zielonym i jadąc jakieś 50 praktycznie nie ma opcji, żeby wyrobić się końcówce zielonego i pomarańczowego...

 • darecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 11:35 ~darecki

  trzeba być rodowitym Warszawiakiem by tak dawać się doić z pieniędzy! całe życie jak cwaniak jeżdżą i ciągle się dziwią że tyle mandatów dostają i co chwile któryś ma dzwona!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »