Informacje

13.01.2014 16:46 Rusza budżet partycypacyjny

25 mln zł na projekty mieszkańców. Jak zgłosić swój?

SERWISY:

20 stycznia rozpocznie się nabór projektów do budżetu partycypacyjnego Warszawy. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy stolicy będą mogli współdecydować o wydatkach z miejskiej kasy. Do dyspozycji obywateli będzie ponad 25,6 mln zł.

Swój pomysł na inwestycję w mieście będzie mógł zgłosić każdy, kto mieszka w stolicy. Pomysł należy opisać na specjalnym formularzu, zebrać poparcie 15 osób oraz oszacować budżet projektu. Jak przekonywali w poniedziałek, podczas spotkania z dziennikarzami, przedstawiciele ratusza - dzięki temu rozwiązaniu warszawiacy uświadomią sobie, ile kosztuje miasto.

Nabór projektów potrwa do 9 marca. Później w dzielnicach odbędzie się weryfikacja oraz opiniowanie zgłoszonych przedsięwzięć, a w maju osoby, które zgłosiły swoje projekty, wybiorą spośród wszystkich zgłoszeń w danym obszarze lub dzielnicy 50 najciekawszych. Po preselekcji finałowa grupa projektów trafi pod głosowanie.

Zwycięskie projekty poznamy w wakacje

Głosowanie nad projektami odbędzie się pod koniec czerwca - będzie możliwe drogą elektroniczną, listownie oraz w punktach stacjonarnych. Poprzedzi je publiczna debata nad zgłoszonymi przez mieszkańców projektami. Głosy będzie można oddać na maksymalnie pięć przedsięwzięć w ramach dowolnie wybranej warszawskiej dzielnicy lub obszaru. Lista zwycięskich projektów będzie znana w lipcu, jednak ich realizacja nastąpi dopiero w 2015 roku.

- Ponieważ w Polsce brakuje kompleksowych uregulowań prawnych działamy w oparciu o przepisy dot. konsultacji społecznych. Decydowanie mieszkańców o budżecie partycypacyjnym różni się o od konsultacji tym, że ich wynik jest wiążący. Radni oraz prezydent miasta zobowiązują się przełożyć wybory mieszkańców do przyszłorocznego budżetu miasta - wyjaśnił PAP Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w stołecznym ratuszu.

Razem ze zbieraniem zgłoszeń ruszy akcja informacyjna. Miasto będzie zachęcać mieszkańców do współdecydowaniu o wydatkach budżetowych miasta, m.in. poprzez ogłoszenia w prasie, komunikacji miejskiej oraz na wyświetlaczach bankomatów. W najbliższych dniach uruchomiona zostanie strona internetowa www.twojbudzet.um.warszawa.pl, na której mieszkańcy znajdą formularze zgłoszeniowe, przykładowe kosztorysy oraz inne informacje niezbędne do uczestniczenia w budżecie partycypacyjnym.

Punkty informacyjne w każdej dzielnicy

W dzielnicach zostaną zorganizowane dyżury konsultacyjne dla mieszkańców. Każda z dzielnic otworzy co najmniej trzy punkty informacyjne, uruchomiony zostanie też punkt miejski. Będzie w nich można porozmawiać o potrzebach inwestycyjnych swojej dzielnicy, uzyskać pomoc przy wypełnieniu formularzy oraz poradę w opracowaniu wstępnego kosztorysu.

- Budżet odniesie sukces, jeżeli jak najwięcej mieszkańców weźmie udział zarówno w zgłaszaniu projektów, jak i później w głosowaniu. Doświadczenia są takie, że im mniejsze miasto, tym wyższa frekwencja. Na pierwszy rok działania budżetu partycypacyjnego w Warszawie stawiamy sobie poprzeczkę na poziomie kilkunastu procent mieszkańców zaangażowanych w przedsięwzięcie, to byłby sukces - przekonywał Jóźwiak.

Najwięcej otrzyma Ursynów

Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu udziału i wpływu obywateli na finanse miasta; część pieniędzy budżetu miejskiego zarezerwowana jest na realizację projektów mieszkańców, np. na budowę placów zabaw czy remonty chodników.

Łącznie, do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach przeznaczono ponad 25,6 mln zł. Największe środki otrzymają Ursynów, Śródmieście oraz Mokotów. Niektóre z dzielnic zostały podzielone dodatkowo na mniejsze rejony, co ma wspomagać ich równomierny rozwój oraz zapobiegać sytuacjom, w których wyjątkowo zmobilizowani mieszkańcy jednego osiedla zdominują głosowanie w całej dzielnicy.

Budżet partycypacyjny zaczęto wdrażać m.in. w Sopocie, Poznaniu, Elblągu i Łodzi. W Warszawa pilotażowy projekt współdecydowania mieszkańców o publicznych wydatkach przeprowadzono w ubiegłym roku w Domu Kultury Śródmieście - mieszkańcy zdecydowali o podziale środków programowych w wysokości 600 tys. zł.

 

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Eee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 09:01 Eee

  Prawdziwe Simcity :D

 • ofiara dziwnych decyzji

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2014 07:27 ~ofiara…

  Te pieniądze należy przeznaczyć na usunięcie samowoli budowlanych w Warszawie. Może to wreszcie zwróci uwagę mieszkańców na funkcjonowanie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. To źle działająca instytucja, która wciąż zasłania sie brakiem pieniędzy. Nie wydają decyzji o rozbiórkach samowoli budowlanych. Mają jednak na płacenie za koszty przegranych spraw sądowych. Totalna niemoc ludzi wobec PINB jest już legendarna. Przewlekłość spraw i upór tamtejszych urzędników zastanawiąjąca. Trzeba ich dofinansować, żeby mieli na rozbiórki a następnie ZLIKWIDOWAĆ, żeby już nie mogli wspierać tych, którzy dopuścili się samowoli. To są winowajcy obecnego stanu Warszawy. Pieniądze wydane na zrobienie z nimi porządku, będą się tysiąckrotnie opłacały.

 • viva

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2014 22:19 ~viva

  A może tunel pod Pakiem Natolińskim ?( wyjazd z Ursynowa w kierunku Wilanowa, Powsina i Konstancina)

 • znajomy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2014 22:17 ~znajomy

  To może kolejka gondolowa łącząca Kabaty i Konstancin-Jeziornę?

 • xyzt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2014 21:46 ~xyzt

  Inteligentny sytem ruchu w całej Warszawie. Skrzyżowania, które działają w automatyczny sposób (czy ktoś czeka na światłach czy nie) powodują bardzo dużo korków...

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2014 19:11 ~kierowca

  Może wśród projektów znajdzie się rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo i poprawiające płynność ruchu >>> sekundniki (inteligentne) przy światłach. Trudno mi oszacować koszt takiego rozwiązania (przetarg), ale może znajdzie się ktoś ... kto to przeprowadzi i przejdzie w chwale do historii.

 • jaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2014 17:12 ~jaja

  to może Parkuj i Jedż przy dworcu gdanskim w końcu?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »