Informacje

18.06.2015 17:40 "Chcemy, aby było to miejsce modne"

25-metrowy stół, koncerty i kino.
Plac Defilad ożywa na wakacje

SERWISY:

Zamiast betonowej pustyni - zioła, kwiaty i krzewy. Zamiast odrapanych ławek - 25-metrowy drewniany stół i ława. Tak plac Defilad zmienił się na wakacje. To jednak dopiero początek. Przez całe lato będą się tu odbywać koncerty, pokazy kina letniego i warsztaty.

Wygląd Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki (od strony ul. Marszałkowskiej) zmieniła przede wszystkim zieleń miejska - nie tylko drzewa, ale również kwiaty oraz sadzonki warzyw umieszczone w donicach. Do dyspozycji mieszkańców jest także 25-metrowy stół, ława wypoczynkowa i leżaki.

Miasto, PKiN, Teatr Studio, Teatr Dramatyczny oraz stowarzyszenia i firmy przygotowały szereg atrakcji dla mieszkańców Warszawy. Przez całe wakacje na Placu Defilad będą odbywać się koncerty i przedstawienia plenerowe, pokazy filmowe oraz warsztaty tematyczne.

Stowarzyszenie ArtAnimacje zorganizuje cykl warsztatów o miejskich trendach, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" poprowadzi programy animacyjne dla dzieci i seniorów. Będą imprezy muzyczne, cykle sportowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Nie zabranie również pokazów filmowych i koncertów plenerowych.

Jubileusz PKiN-u

W te wakacje będą również świętowane 60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki. 22 lipca 1955 r., w rocznicę Manifestu PKWN, po raz pierwszy pałac otwarto dla zwiedzających. W ramach obchodów urodzin tego budynku już 4 lipca odbędzie bieg w PKiN. Uczestnicy będą mieć do pokonania 30 pięter, tj. ok. 790 stopni, w jak najkrótszym czasie. Po serii eliminacyjnej odbędą się biegi finałowe kobiet i mężczyzn. Na finalistów biegu, na 30. piętrze ma czekać Stanisław Tym, który w filmie "Miś" Stanisława Barei, wbiegał po schodach Pałacu.

- To nie jedyna atrakcja, jaką planujemy z okazji 60-lecia PKiN. Od jutra uruchamiamy na stałe zwiedzanie podziemi. To była główna atrakcja tegorocznej Nocy Muzeów, spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że chcemy, aby warszawiacy i turyści mieli możliwość odbywania tych wycieczek częściej niż raz w roku - powiedział w czwartek dziennikarzom członek zarządu PKiN Sebastian Wierzbicki.

"Chcemy, aby było to miejsce modne"

Dodał, że PKiN planuje wiele wystaw i projekcji filmowych. - Chcemy, żeby to miejsce, nie tylko z okazji jubileuszu, ale od dzisiaj już, każdego dnia było miejscem modnym, przyjaznym, żeby tętniło tu życie. Żeby nie był to brudny budynek na środku miasta i nic więcej. To ma być najmodniejsze miejsce w stolicy i to jest nasz priorytet - podkreślił Wierzbicki.

Z kolei wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak zapowiedział, że program wydarzeń na Placu Defilad ma objąć całe wakacje.

Wiceprezydent powiedział również dziennikarzom, że na Placu Defilad, za kilka tygodni, ogłoszone zostaną wyniki głosowania w ramach budżetu partycypacyjnego.

Zmienili pl. Defilad w ogród

Wspólna inauguracja letniego sezonu projektów "Plac Defilad" i "Miasto i Ogród" miała miejsce w pierwszy czerwcowy weekend, kiedy mieszkańcy i turyści sadzili rośliny w przygotowanych wcześniej donicach i specjalnych opakowaniach z ziemią.

Wszystkie informacje nt. programu wydarzeń na Placu Defilad można znaleźć m.in. na stronach: pldefilad.goingapp.pl oraz www.pkin.pl.

 

Tak wyglądało sadzenie kwiatów na pl. Defilad:

PAP/jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2015 23:12 ~asd

  Pomysł może i dobry, ale najpierw wypadałoby zorganizować lub zbudować parkingi wokół Śródmieścia by ludzie mieli gdzie zaparkować samochód w odległości 2-3 przystanków.
  Bo na większą odległość, nie mówiąc o przesiadce to się nikt rozsądny nie zdecyduje.
  No i jak najszybciej należałoby wprowadzić zakaz poruszania się na rowerze po Śródmieściu, gdyż inaczej strach jest poruszać się po chodnikach a przez kretynów korki się tworzą. Jeden pedalarz na jezdni potrafi całe skrzyżowanie zablokować, czego najlepszym przykładem jest Nowy Świat.

 • sceptyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2015 19:21 ~sceptyk

  Plac Defilad jest obrzydliwy. To najmniej sensowne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Nie da sie ożywić kamiennej pustyni.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2015 18:59 ~hehe

  A siku gdzie???

 • Moda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2015 17:52 ~Moda

  Zielsko w donicach to u władz Warszawy krzyk mody. Oczywiście uschnie z braku podlewania i pielęgnacji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »