Informacje

09.05.2011 08:51 tragiczny lot

24 lata po katastrofie.
"Cześć, giniemy"

SERWISY:

Dokładnie 24 lata temu, 9 maja 1987 r., samolot Ił-62M Tadeusz Kościuszko rozbił się podczas próby awaryjnego lądowania w Lesie Kabackim. Zginęły 183 osoby. W rocznicę katastrofy Reporter 24 jackowlew umieścił w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia miejsca upamiętniającego katastrofę.

Samolot należący do Polskich Linii Lotniczych LOT wystartował z Okęcia do Nowego Jorku o godzinie 10.17 rano. Na pokładzie była 11-osobowa załoga i 172 pasażerów.

O godz. 10.40 załoga stwierdziła awarię dwóch z czterech silników. Na pokładzie wybuchł pożar. Wówczas kapitan Zygmunt Pawlaczyk zadecydował o zawróceniu maszyny do Warszawy. Okazało się, że ster nie działa prawidłowo. Pojawiły się kłopoty ze zrzutem paliwa, co było konieczne przed awaryjnym lądowaniem.

Przeciążony paliwem samolot zaczął tracić wysokość, dlatego załoga rozważała możliwość awaryjnego lądowania w Modlinie. Sytuację pogarszała długo nie docierająca do załogi informacja o warunkach technicznych i pogodowych.

Ostatecznie zdecydowano się na Okęcie, ze względu na lepsze przygotowanie do przeprowadzenia ewentualnej akcji ratowniczej. O godzinie 11 samolot znajdował się niecałe 100 kilometrów od Warszawy. Kapitan maszyny zadecydował o przygotowaniu pasażerów do awaryjnego lądowania.

"Do widzenia! Cześć! Giniemy!"

Cztery minuty po godzinie 11 udało się zrzucić część paliwa. Podczas przygotowań do awaryjnego lądowania, zauważono brak na pokładzie jednej ze stewardess, Hanny Chęcińskiej. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, pozostało także nierozpoznane pośród 62 niezidentyfikowanych zwłok. Najprawdopodobniej w momencie dekompresji kobieta znajdowała się w pomieszczeniu technicznym i zginęła w pożarze tylnej części kadłuba.

O godzinie 11.08 podczas podchodzenia do lądowania zauważono, że nie wysuwa się podwozie. W luku bagażowym wybuchł kolejny pożar. Układ sterowania został uszkodzony - samolot raz wznosił się, raz opadał.

12 minut po godzinie 11 samolot lecący z prędkością 470 kilometrów na godzinę zaczął ścinać pierwsze drzewa Lasu Kabackiego. "Do widzenia! Cześć! Giniemy!" - tak brzmiały ostatnie słowa zarejestrowane na pokładzie samolotu.

"Pilot śmigłowca, który zaraz po katastrofie wzbił się z Okęcia, by z powietrza kierować akcją ratunkową, zaraz po doleceniu nad obszar katastrofy, około sześciu kilometrów od najbliższego pasa startowego, rzucił w eter lakoniczny komunikat: Tego nikt nie mógł przeżyć..." - pisze w swojej książce pt. "Cześć, giniemy!" Jarosław Reszka.

Najtragiczniejsza w historii Polski katastrofa lotnicza

Aby uczcić pamięć ofiar, w okolicy katastrofy ustawiono pamiątkowy krzyż, tablicę z wyrytymi nazwiskami wszystkich ofiar oraz głaz z tablicą upamiętniającą katastrofę. Co roku w rocznicę katastrofy w tym miejscu odprawiana jest msza za zmarłych.

Najtragiczniejszą w historii Polski katastrofę lotniczą upamiętniają także dwie warszawskie ulice - znajdująca się na Ursynowie ulica Zygmunta Pawlaczyka oraz Aleja Załogi Samolotu Kościuszko, przecinająca na wskroś Las Kabacki.

CZYTAJ TEŻ NA KONTAKCIE 24

Kontakt 24//ja//tka//ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • malkontent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 16:16 ~malkontent

  "Dokładnie 24 lata temu, 9 maja 1987 r., samolot Ił-62M Tadeusz Kościuszko rozbił się podczas próby awaryjnego lądowania w Lesie Kabackim." to chyba jest źle napisane. Próba awyryjnego lądowania w lesie kabackim?

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 14:02 ~JD

  To była największa tragedia w lotnictwie , zginęło dwoje moich znajomych : stewardessa i inż.mechanik pokładowy. I nikt nie chciał stawiania pomników bo przeżywaliśmy żałobę.

 • Marycha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 13:15 ~Marycha

  Tego dnia wybieraliśmy się z rodziną na spacer w Wilanowie. Nie poszliśmy.

 • Draken

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 12:10 ~Draken

  Dziennikarstwo dotarło dna i zaczyna się zagrzebywać w mule. Żeby nie umieć przepisać bez przekłamania powszechnie dostępnych informacji. Pisany język polski też kuleje. Po prostu żenada.

 • Wrażliwy na głupotę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 11:14 ~Wrażliwy…

  Grzesiek chyba sam jesteś pijany Nikt trzeźwy takich głupot nie wypisuje

 • mironi19

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 10:43 ~mironi19

  @Sarke Najtragiczniejsza w polsce

 • mironi19

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 10:43 ~mironi19

  @Sarke Najtragiczniejsza w polsce

 • do Grześka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 10:26 ~do Grześka

  Kolejne bzdury typu uban legend. W czasach Układu Warszawskiego lotnisko w Modlinie nie było w rejestrze ICAO i pilot nie miał na mapie lotniczej podstawowych informacji takich jak kierunek pasa czy jego wysokość n.p.m. - te dane były poniekąd tajne co jest w sumie zrozumiałe. Kontrolerzy na Okęciu połączyli się z centrum dyżurnym WOPL żeby uzyskać zgodę - którą dostali po PIĘCIU minutach od prośby załogi - niewyobrażalnie szybko jak na polskich szwejów.Informacje niezbędne do lądowania takie jak częstotliwości radiolatarni i wieży z Modlina długość pasa dostali po kolejnych pięciu minutach. Niestety załoga nie była świadoma pełni zniszczeń a zwłaszcza pożaru w tylnej części kadłuba i zdecydowała się na Okęcie co było ogromnym błędem ale spowodowanym niewiedzą.

 • Sarke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 09:49 ~Sarke

  Jak najtragiczniejsza? Przecież wedle jedynie poprawnej linii poglądowej patriotyczno-kościelnej to Smoleńsk jest największą tragedią lotniczą w dziejach RP a nie jakiś rozbity samolot z cywilami sprzed 24 lat.

  Co wy tu wypisujecie? Chcecie wojny z genetycznymi patriotami?

 • Grzesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 09:22 ~Grzesiek

  Ciekawe dlaczego sie nie pisze, że lotnisko wojskowe nie wydało pozwolenia na lądowanie tego samolotu? To był 9 maja a więc za komuny święto - Dzień Zwycięstwa i cała obsługa naziemna lotniska wojskowego świętowała, byli poprostu pijani!...
  To była wielka tragedia, tyle ludzi tam zginęło pozostawionych samym sobiem bez pomocy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »