Informacje

28.05.2013 09:48 kłopoty mazowieckiej służby zdrowia

23 szpitale do likwidacji?
540 milionów złotych długu

SERWISY:

Do października władze Mazowsza muszą znaleźć pieniądze, by pokryć straty szpitali rozsianych po całym regionie. W przeciwnym razie będzie trzeba je przekształcić w spółki. Na to jednak potrzeba ponad pół miliarda złotych. Najczarniejszy scenariusz to likwidacja placówek.

Dotarliśmy do listy 23 publicznych szpitali (siedem w Warszawie, sześć pod Warszawą, pozostałe rozsiane są po całym województwie), których działalność nadzoruje marszałek Mazowsza Adam Struzik (z wykształcenia lekarz) - dokument prezentuje kwoty na jakie są zadłużone poszczególne placówki. W sumie wierzycielom są winne ponad 540 mln złotych.

Barska, Niekłańska i pogotowie

Rekordzistą jest wojewódzki szpital chirurgii urazowej przy ulicy Barskiej (108 mln złotych długu). Kolejny to wojewódzki szpital w Radomiu (80 mln zł długu) oraz specjalistyczny szpital w Ciechanowie (59 mln zł długu).

W Warszawie zadłużone są również: szpital dziecięcy przy Niekłańskiej (27 mln zł długu), międzyleski szpital specjalistyczny (28 mln zł długu), zakaźny (prawie 4 mln zł długu), a także wojewódzka stacja pogotowia (17 mln zł długu).

Bez planu awaryjnego

Opozycja za taki stan rzeczy nie pozostawia na władzach regionu suchej nitki. – Stan służby zdrowia na Mazowszu jako radni SLD oceniamy bardzo źle. Od dwóch lat mówimy o zapaści finansowej, która się pogłębia. Wiele szpitali jest na jej skraju – ocenia  Grzegorz Pietruczuk, radny sejmiku Mazowsza (SLD).

- To nie jest tak, że długi narosły wczoraj czy rok temu. One narastały od wielu lat. Niestety do dzisiaj marszałek województwa nie przedstawił żadnego planu awaryjnego. Nie wiadomo na co władze Mazowsza czekają, bo z każdym dniem sytuacja się pogarsza – przekonuje radny.

Czekają na audyt szpitali

W lipcu 2011 roku w życie weszła ustawa o działalności leczniczej. Ma ona ułatwić zarządzanie szpitalami tak, aby przestały się bezgranicznie zadłużać.

Do końca czerwca marszałek musi zatwierdzić sprawozdania finansowe szpitali (za 2012 rok). Następnie do października ma czas, aby pokryć straty lecznic podane w sprawozdaniach.

- Dzisiaj nie wiemy jaki jest dokładny wynik ujemny szpitali. Na początku roku szacowaliśmy go na 50 mln złotych. Obecnie trwają audyty bilansów i wiemy już, że ta kwota być może się zmniejszy. Będzie to pomiędzy 30 a 50 mln złotych – wylicza Marek Miesztalski, skarbnik województwa Mazowieckiego. - Niestety na dzień dzisiejszy nie ma w budżecie pieniędzy na pokrycie tych wyników – nie pozostawia złudzeń skarbnik.

Komercjalizacja albo likwidacja

W takim przypadku możliwy jest inny scenariusz. Do października 2014 roku urząd będzie musiał podjąć decyzję: albo lecznica jest komercjalizowana albo likwidowana.

Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się przekształcenie w spółkę. Musi ona trzymać dyscyplinę finansową i nie może ponosić strat. Dodatkowo może zarabiać na płatnym leczeniu. Jednak w takim przypadku urząd musiałby całkowicie spłacić zadłużenie przekształcanego szpitala. W przypadku 23 jest to ponad 540 mln złotych. – Na to też nie mamy pieniędzy – mówi Mieszalski.

Czy to będzie zatem początek likwidacji placówek ważnych dla pacjentów nie tylko z Mazowsza ale całego kraju? Jak przyznają urzędnicy, to najczarniejszy scenariusz. Wolą poczekać do końca czerwca, kiedy będą znane sprawozdania finansowe.

– Wtedy podejmiemy decyzje czy pokrywać wynik straty, czy może od razu przekształcić. Będziemy starali się znaleźć pieniądze bez względu na podjęta decyzję – zapewnia Mieszalski.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zniechęcony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 15:13 ~zniechęcony

  Czy to prawda, że w Szpitalu na Barskiej, są od 01.01.2013 puste łóżka w części szpitla, gdzie jest oddział internistyczny, chirurgiczny i rehabilitacyjny - podobno przynoszą mniejsze straty, niż gdyby leżeli tam pacjenci

 • Chory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 21:36 ~Chory

  Ten problem jest w całej Polsce zadłuzenie jest ogromne prawie cała kasa z NFZ idzie wyłącznie na pensje lekarzy brakuje na leczenie nie wiem po co to trzymać niech to raz szlak trafi .

 • Rene

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2013 08:32 ~Rene

  Jeśli NFZ decyduje o losach poszczególnych jednostek medycznych w sprawie kontraktów na usługi medyczne, to w przypadku nie przedłużenia kontraktu powinien przede wszystkim posiadać zapisany ustawowo obowiązek zapewnienia możliwości kontynuacji leczenia pacjentom ze wskazaniem konkretnej poradni (przychodni) w danym rejonie. Przerzucenie kart leczenia powinno nastąpić z dniem wygaśnięcia kontraktu z wcześniejszym ogłoszeniem komunikatu.
  GDYBY NIE CHORZY NIE BYŁOBY NFZ !!!
  KTO KOMU MA SŁUŻY!

 • iop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2013 15:42 ~iop

  540 mln zł ? Jeden szpital w Grudziądzu ma taki dług co całe mazowieckie. I to jest sensacja !

 • Mr C

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 18:49 ~Mr C

  Taki mały przykład z Faktu:"Jak podaje gazeta, na premie dla 280 urzędników z warszawskiej centrali NFZ poszło 1 milion 800 tysięcy złotych. Średnia premia wyniosła więc 6428,57 zł. "Fakt" podaje, że średnia premia dla urzędników była dwa razy wyższa niż dofinansowanie z NFZ na zakup aparatów słuchowych dla dzieci."

 • Ooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 17:17 ~Ooo

  [cytat_1538594]
  [cytat_1538019]
  Jedynym słusznym wyjściem Jest Likfidacja NFZ, ZUS, KRUS itp. i komercjalizacja. Niech zobowiązania NFZ przejmą prywatni ubezpieczyciele tak jak ma to miejsce w niepublicznej służbie zdrowia np Medicover, Falck itp.
  Zapraszam do USA - jeżeli będziesz potrzebował np. przeszczep płuc to zostajesz bankrutem sprzedajesz dom, samochód... po-prostu wszystko i lądujesz na ulicy. A Medicover i zrobi żadnej operacji która jest kosztowna bo to się nie opłaca

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 10:37 ~karol

  Tomek~Tomek

  Przecież Sawicka mówiła, że będą kręcone lody na służbie zdrowia. Ludzie, nie słuchacie co partia rządząca mówi? Co prawda Tusk twierdził, że żadnej prywatyzacji nie będzie, ale, jak widać, to ostatnia prawda - stosując klasyfikację ks. Tischnera.

  No i prawde gadala, zobacz ze nawet uniewinnili ja ostatnio.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 09:00 ~Tomek

  zenon~zenon

  Jedynym słusznym wyjściem Jest Likfidacja NFZ, ZUS, KRUS itp. i komercjalizacja. Niech zobowiązania NFZ przejmą prywatni ubezpieczyciele tak jak ma to miejsce w niepublicznej służbie zdrowia np Medicover, Falck itp.  To spróbuj ubezpieczyć się w tych firmach tak, żeby Ci finansowali pobyt w szpitalu i kosztowne zabiegi. Bo to kosztuje coś ok. 1500 zł dziennie.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 08:59 ~Tomek

  Przecież Sawicka mówiła, że będą kręcone lody na służbie zdrowia. Ludzie, nie słuchacie co partia rządząca mówi? Co prawda Tusk twierdził, że żadnej prywatyzacji nie będzie, ale, jak widać, to ostatnia prawda - stosując klasyfikację ks. Tischnera.

 • o take polskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 19:58 ~o take polskie

  Szpitale trzeba zamknąć bo nierentowne,a pokażcie mi jakiś rentowny urząd,a nikt ich jakoś nie zamyka w wręcz przeciwnie mnożą się jak króliki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »