Informacje

27.05.2019 20:11 RATOWALI ŻYDÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

23 Sprawiedliwych. "Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności"

SERWISY:


Medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata uhonorowano w poniedziałek w Łazienkach Królewskich 23 osoby, które podczas okupacji niemieckiej ratowały Żydów. - Spłacamy dług wdzięczności, ludzie ci narażali swoje życie i bliskich - dziękowała ambasador Izraela Anna Azari.

Ceremonia wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odbyła się w Teatrze Królewskim – Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

"Jedno z najważniejszych zadań naszej ambasady"

- Wręczenie medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to jedno z najważniejszych zadań naszej ambasady w Polsce i nie tylko w Polsce. Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec Sprawiedliwych. Ludzie ci ratowali Żydów z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich - powiedziała ambasador Izraela Anna Azari.

Podkreśliła też, że z moralnego punktu widzenia czasy drugiej wojny światowej były najstraszniejszymi w historii. - Zwykli obywatele byli zmuszeni do dokonywania niemożliwych wyborów. Nie wszyscy zdali ten egzamin z człowieczeństwa - dodała Azari, która wręczyła medale bliskim odznaczonych.

Medalami i tytułami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odznaczeni zostali: Regina i Franciszek Blaszko, którzy w 1942 r. uratowali czteroletniego Benjamina Katza; Helena i Stanisław Borowscy oraz Maria i Jan Burbutowscy za ratowanie rodziny Izaaka i Miriam Gruszniewskich; Anna i Józef Budyńscy oraz Krystyna Bryk za pomoc i ukrywanie do czasu wkroczenia Armii Czerwonej żydowskich sióstr Manii Molly Bluhman i Betty Bluhman.

Sprawiedliwymi zostali również Anna i Kazimierz Gałeccy oraz Józef Izdebski za uratowanie Stelli Zylberstein (dziś Kochawa Tsur) oraz jej matki Gitly; Danuta i Friedrich Heckermann (był Niemcem o antyfaszystowskich poglądach) oraz Aniela Roland, którzy ocalili m.in. Maurycego Laibacha i jego syna Stefana Laibacha, Matylda i Antoni Maliszewscy oraz Maria Maliszewska za uratowanie Fanii Warman, Janina i Jakub Krajewscy za uratowanie Barbary Tyl (Sury Bursztyn), Szczepan Marian Stankiewicz za ocalenie Marii Kirszenbaum-Trześniewskiej; Zofia Wysmulska i Józef Wysmulski za uratowanie m.in. Nachuma i Stefy Goldbergów.

"Moment, w którym odczuwa się dumę"

- Są chwile, dla których warto żyć. Są chwile, w których poczucie dumy, że się jest Polakiem, jest przeogromne. Taką chwilą jest też dzisiejsza uroczystość - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wraz z izraelską ambasadą zorganizował ceremonię.

- To jest właśnie taki moment, w którym odczuwa się dumę z tego, że należy się do narodu, który w czasie drugiej wojny światowej zachował się jak trzeba, który okazał swoje człowieczeństwo, i który nie licząc się z konsekwencjami pomagał współobywatelom, pomagał bliźnim, którzy w wyniku zbrodniczej polityki niemieckiej skazani byli na zagładę - podkreślił Kasprzyk, przypominając m.in. wspólne pielgrzymki urzędu ze Sprawiedliwymi do Jerozolimy.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który jest przewodniczącym Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, podkreślił, że nie ma dobrych i złych narodów. - Są dobrzy i źli ludzie i ci dobrzy (ludzie) mają twarz tych, którzy ratowali. Byli również ci, których twarzy nie chcemy pamiętać - powiedział Ardanowski.

Odznaczono 6992 Polaków

Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje medale i dyplomy Sprawiedliwy wśród Narodów Świata od 1963 roku. Odznaczenie wyraża hołd osobom, które bezinteresownie, z czysto humanitarnych pobudek narażali życie dla ratowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, a często zupełnie obcych ludzi, zagrożonych eksterminacją przez niemieckich okupantów.

Dyplomy i medale Sprawiedliwych są wręczane na ceremoniach w Izraelu lub w izraelskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie. Ambasada Izraela w Polsce organizuje kilkanaście takich uroczystości rocznie, głównie w Warszawie.

Do 1 stycznia 2019 r. odznaczonych zostało 27 362 bohaterów z całego świata, w tym 6992 Polaków.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o nowej wystawie na Cmentarzu Żydowskim:

PAP/ab/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2019 09:21 ~Dosia

  KraJan~KraJan

  Chichot losu. Najwięcej "Sprawiedliwych" jest wśród Polaków a mimo to Izrael to właśnie nas Polaków oskarża o holokaust. Brawo Izrael. Jesteście w tym nadzwyczaj "sprawiedliwi".

  to nie Izrael tylko Trump, choć nie ma do tego prawa. W latach 60 PRL zapłacił kilka miliardów dolarów a USA zobowiązało się pokrywać roszczenia swoich obywateli. Tylko ten rząd jakby o tym nie wiedział i nie każe im się "gonić na drzewo".

 • sammler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2019 07:58 ~sammler

  Rozumiem intencje. Ale 74 lata po wojnie? Jeżeli "ratujący" miał wtedy 15 lat, dziś ma prawie 90.

  Czy naprawdę nie dało się tego załatwić przez ostatnie 30 lat?

  To nawet Piłsudski był szybszy, gdy dawał Virtuti Militari uczestnikom powstania styczniowego, bo ci czekali niecałe 60 lat. Tylko że on miał jakby powód i zrobił to niemal w pierwszym momencie, gdy sytuacja Polski się trochę ustabilizowała.

 • KraJan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2019 05:07 ~KraJan

  Chichot losu. Najwięcej "Sprawiedliwych" jest wśród Polaków a mimo to Izrael to właśnie nas Polaków oskarża o holokaust. Brawo Izrael. Jesteście w tym nadzwyczaj "sprawiedliwi".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »