Informacje

28.03.2011 19:15 REPRYWATYZACJA

23 lata walczą o ziemię
Miasto nie chce jej oddać

SERWISY:

Blisko ćwierć wieku Hanna Derda-Nowacka walczy o dwa tys. metrów kwadratowych na Ochocie. Teren, na którym mieści się dziś Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe, został odebrany jej rodzinie na mocy Dekretu Bieruta. Trzy lata temu urzędnicy wydali decyzję o zwrocie ziemi. Teraz chcą... ponownie rozpatrzyć sprawę.

Rodzina Derdów od lat walczy z Miejskim Przedsiębiorstwem Taksówkowym o ziemię przy ul. Bitwy Warszawskiej. Na fragmencie działki należącej do rodziny MPT postawiło budynek. O sprawie informowaliśmy już w marcu 2010 roku.

Rodzina Derdów ma w ręce mocny argument: wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Sąd stwierdził, że działka należy do nich i miasto musi ją zwrócić.

W 2008 roku została wydana nawet decyzja o zwrocie nieruchomości. Do dziś ziemi jednak miasto nie oddało.

Zobacz reportaż na tvn24.pl

Przed kilkoma dniami rodzina Derdów dowiedziała się, że urzędnicy wydali decyzję o ponownym rozpatrzeniu sprawy. - To nic innego, jak próba unieważnienie decyzji z 2008 roku i ponowne odebranie nam ziemi - żali się Derda-Nowacka.

- Pikanterii dodaje fakt, że postanowienie podpisał Jakub Rudnicki, zastępca dyrektora biura Gospodarki Nieruchomościami w urzedzie miasta. Ten sam, który w 2008 roku podpisywał decyzję o zwrocie ziemi - opowiada Derda-Nowacka.

Ktoś chce wybudować bloki?

Decyzja została wydana tego samego dnia, w którym w ratuszu został wyłożony projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic ul. Opaczewskiej, który obejmuje sporną działkę. Dokument przewiduje w tym miejscu zabudowę usługowo-mieszkaniową.

- Czyżby urzędnicy przygotowywali się do sprzedaży ziemi jakiemuś deweloperowi? - pyta Derda-Nowacka. I zwraca uwagę na inny zapis w planie:  - Przez środek działki została poprowadzona droga.

Nowacka pytała o to urzędników na sesji rady miasta 17 marca. - Na pytanie, dlaczego miasto planuje wybudowanie drogi na prywatnej działce, urzędnicy odpowiedzieli, że nie wiedzieli o roszczeniach do tego terenu - opowiada.

Dlaczego ratusz chce ponownie zajmować się sprawą, która wydawała się już zakończona? Czemu właścicielka działki nie miała wpływu na projekt planu? Chcieliśmy zapytać o to przedstawicieli ratusza, ale pytania wysłane do biura prasowego pozostały bez odpowiedzi.

Paweł Radziszewski
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2011 01:08 ~Anna

  Jak może prezydent Wwy unieważnić decyzję wydaną przez siebie.?Coś tu nie gra

 • cichociemny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 08:17 ~cichociemny

  widze powiązania ubecko -peowskie

 • wk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 17:48 ~wk

  URZĄD DZIELNICY OCHOTA BYŁ I JEST WYJĄTKOWO BANDYCKO-STALINOWSKI W ODNIESIENIU DO ROSZCZEŃ NIERUCHOMOŚCI ZAGRABIONYCH PRAWOWITYM WŁAŚCICIELOM Z DEKRETU BIERUTA.
  JA MAM T A K Ą SA M Ą S P R A W Ę N A OC H O C I E , POLEGAJĄCĄ NA S T A L I N O W S K I M BEZPRAWIU PRAKTYKOWANYM PRZEZ OBECNE KIEROWNI CTWO URZĘDU DZIELNICY OCHOTA W WARSZAWIE!!!
  16.06.2011R. WOJCIECH K. Z W-WY

 • niunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2011 10:30 ~niunia

  Właścicielem gruntu jest i pozostaje miasto. Derdom przysługuje jedynie roszczenie o ustanowienie prawa wieczystego uzytkowania. Wyrok ETS nie dotyczył własności gruntu ale przewlekłosci postepowania.
  Wpis do KW wymaga wznowienia granic i tu jest problem.

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2011 20:19 ~wer

  Dodam jeszcze, że ( w naszym państwie "prawa" teoretycznie) wyrok Trybunału Sprawiedliwości stosuje się wprost, i ma on wyższość nad prawem krajowym. W normalnym kraju w tym przypadku udajemy się do Sądu celem wpisania w Księdze Wieczystej zmiany właściciela i .... to wszystko. U nas jak widać jest zupełnie inaczej...... żenada

 • osio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2011 19:35 ~osio

  Niekochani (raczej znienawidzeni) urzędnicy miasta (t.j. "niunia").
  Nieładnie tak kłamać.
  Od ponad 20 lat prowadzicie tę sprawę. Kodeks (KPA) daje wam 2 miesiące. Wasze poprzednie bezprawne decyzje obalały wszystkie nadrzędne organy: SKO, NSA. Strasburg. Przepisy są jasne, dlaczego ich nie wykonujecie? Czego trzeba więcej na wasze złodziejstwa? Kto was opłaca, że działacie przeciw obowiązującemu prawu i przeciw obywatelom miasta (którym teoretycznie służycie). Dlaczego My, obywatele, mamy płacić za wasze bezprawie?

 • Feluke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2011 14:48 ~Feluke

  Ale ja nie widze problemu. Maja wyrok Trybunalu, decyzje miasta o oddaniu ziemi wiec jedyne co musza zrobic to sie zglosic do wydzialu ksiag wieczystych o wpis ze sa obecnymi wlascicielami. Dalej moga robic z ta dzialka co im sie podoba.

 • TD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2011 14:44 ~TD

  No i mamy praworządne państwo,sądy sobie a urzędnik sobie.Pani prezydent obiecała rozwiązanie podobnych spraw ale to było przed wyborami.Mam wrażenie,że kompetencja,pracowitość,odpowiedzialność,uczciwość to przymioty nieznane naszym urzędnikom.Jedyne co się nie zmienia to ich arogancja i bezkarność.

 • niunia bis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2011 13:51 ~niunia bis

  Superficies solo cedit- no właśnie , ale czy niunia zna łacinę i zasady prawa cywilnego , niuni cały czas coś dzwoni ,tylko dalej nie wie gdzie dzwoni

 • sygnatariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2011 12:56 ~sygnatariusz

  wszyscy byli właściciele łączcie się w swoim działaniu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »