Informacje

18.06.2019 08:34 Program "Solidarność samorządów"

21 tez aktywistów. "Trzeba dokonać radykalnej demokratyzacji"

SERWISY:


Aktywiści ruchów miejskich przedstawili program "Solidarność samorządów". Wśród jego 21 tez są między innymi deglomeracja, likwidacja powiatów, zwiększenie udziału samorządów w PIT, walka ze smogiem, wspieranie lokalnego biznesu, zwiększenie dotacji na kulturę.

W zorganizowanej w poniedziałek przed Sejmem konferencji, na której zaprezentowano 21 tez w ramach programu "Solidarność samorządów", wzięli udział m.in. Łukasz Gibała z ruchu Kraków dla Mieszkańców, były kandydat na prezydenta Warszawy Jan Śpiewak, lider Miasto Jest Nasze Jan Mencwel czy była kandydatka na prezydenta Białegostoku Katarzyna Sztop-Rutkowska (Inicjatywa dla Białegostoku).

Skupiają się "na mieszkańcach"

Gibała podkreślił, że konferencję zorganizowano przed Sejmem, bo tam zapadają najważniejsze decyzje, a od jesiennych wyborów parlamentarnych może zależeć efekt rozpoczętej dyskusji poświęconej temu "jak budować relacje między państwem, a samorządem".

4 czerwca w Gdańsku - mówił Gibała - "samorządowcy, głównie prezydenci dużych miast, związani z Platformą (Obywatelską) przedstawili swoją wersję tego, w jaki sposób kształtować nasz ustrój, żeby samorządy się dobrze rozwijały". Ocenił, że są one "bardzo niekompletne", gdyż skupiono się na tym, "żeby rząd centralny nie zabrał samorządom zbyt dużo kompetencji, a wręcz przeciwnie, żeby to samorządy miały więcej kompetencji niż obecnie".

Jak podkreślił Gibała, ruchy miejskie i niezależni samorządowcy skupiają się w swych postulatach "na mieszkańcach i na takich problemach, które są ważne dla zwykłych ludzi" np. na problemach z deweloperami.

"Musimy dbać o siebie, o słabszych"

Z kolei Jan Śpiewak, odnosząc się do 21 tez ogłoszonych 4 czerwca w Gdańsku, przyznał, że ruchom miejskim i niezależnym samorządowcom podoba się "sam fakt, że kampania wyborcza może dotyczyć samorządów, i może to być jedna z podstawowych osi sporu".

- Ale samorządowcy skupieni wokół Platformy Obywatelskiej uważają, że samorządy są w ogóle "krainą mlekiem i miodem płynącą". A tymczasem wszyscy wiemy, że tak nie jest, słyszeliśmy o aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie, w Łodzi, w Krakowie, a niedawno była afera z dwoma wieżami Jarosława Kaczyńskiego - mówił. Dodał, że "mamy problem z ogromną korupcją w samorządach".

Według Śpiewaka podstawowym zarzutem do "tez z Gdańska", jest "fakt, że zapomniano o solidarności, zapomniano o empatii, zapomniano o tym, że wszyscy żyjemy we wspólnocie i musimy dbać o siebie, o słabszych, o środowisko naturalne". - I my chcemy tej refleksji zarówno ze strony samorządowców Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości, że trzeba dokonać radykalnej demokratyzacji życia publicznego w samorządach. I te nasze tezy właśnie do tego służą – powiedział Śpiewak.

"Zbankrutowała z hukiem"

Katarzyna Sztop-Rutkowska dodała, że bardzo często tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy głosów wyborców "są wyrzucane do kosza", a wtedy mieszkańcy nie mają swojej reprezentacji w samorządzie. Zaapelowała żeby to był jeden z ważniejszych postulatów w kampanii wyborczej do parlamentu, aby "wybory do samorządu były bardziej proporcjonalne, czyli żeby bardziej odzwierciedlały głosy mieszkańców".

Z kolei Jan Mencwel oświadczył, że "polityka środowiskowa polskich miast zbankrutowała z hukiem, a o tym jak bardzo, przekonaliśmy się w zeszłym tygodniu, podczas fali upałów". "Betonoza jest chorobą polskich miast. Wspólnym symbolem polskiego samorządu jest betonowy, zalany betonem rynek, na którym wycięto drzewa, zalany betonem plac, który nie nadaje się w ogóle do funkcjonowania w takim upale, i przy takich zmianach klimatu" – powiedział. Według Mencwela samorządy powinny mieć także "możliwość prowadzenia klimatycznych stanów wyjątkowych".

Wśród postulatów programu "Solidarność samorządów" znalazły się m.in. zlikwidowanie powiatów i zwiększenie roli dobrowolnych związków gmin i metropolii, zwiększenie udziału samorządów w PIT, podwyżki dla pracowników samorządowych, walka z korupcją, zwiększenie dotacji na kulturę.

"Zakaz betonowania, zapewnienie bezpieczeństwa"

Program zakłada także: zwiększenie kontroli i udziału obywateli w planowaniu przestrzennym, zmianę metody przeliczania głosów na mandaty w wyborach do samorządu z systemu D'Hondta na bardziej proporcjonalną, obniżenie progów frekwencyjnych w referendach lokalnych, budowę mieszkań o niskich i regulowanych czynszach, aktywizację i walkę z wykluczeniem osób starszych oraz wspieranie lokalnego biznesu.

Przedstawiono w programie również tezy dotyczące ekologii. Wśród nich są: polityka klimatyczna, która zakłada, że samorządy ogłaszają Klimatyczny Stan Wyjątkowy w przypadku susz, fal upałów i braku wody; wprowadzony jest zakaz betonowania placów w ramach modernizacji; suwerenność energetyczną samorządów; informowanie mieszkańców o jakości powietrza; tworzenie miejsc do bezpośredniej sprzedaży warzyw i owoców; dostępność transportu publicznego; zapewnienie bezpieczeństwa rowerzystom i pieszym; rozszerzenie działalności straży miejskiej m.in. o kontrolę emisyjności aut; zobowiązanie deweloperów, aby w każdym nowym budynku montować instalacje fotowoltaiczne na dachach.

Ostatnio pisaliśmy o zakazie używania jednorazówek w urzędach:

PAP/em

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 10:20 ~ssss

  nick~nick

  Nie potrafisz sobieb Śpiewak znaleźć pracy prawdziwej? Z czego ty żyjesz?

  Z opełtą za usługi lobbistyczne, jakie świadczą zawodowi aktywiści.
  zapewne biznes rowerkowy i deweloperzy są nad wyraz hojni jeśli aktywiści aż tak się starają bronić ich kasy.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2019 16:32 ~nick

  Nie potrafisz sobieb Śpiewak znaleźć pracy prawdziwej? Z czego ty żyjesz?

 • zGrochowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2019 15:32 ~zGrochowa

  taka prawda~taka prawda

  Ojcowie i dziadkowie w sejmie, dzieci w ruchach miejskich...


  30 lat temu, ojcowie w zarządzie PRL, a dzieci w "opozycji"

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2019 15:31 ~AdUrbem

  21 tez "aktywistów" a w każdej przynajmniej jeden stołek dla jakiegoś "aktywisty" i Rafau

 • vuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2019 14:44 ~vuj

  Aktywiści, aktywiści... Kazdy o etacie miejskim myśli :)

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2019 13:12 ~wawa

  "zwiększenie dotacji na kulturę" Czyli chodzi o więcej kasy dla aktywistów i ich pseudosztuki w stylu plastikowa palma, różowe jelonki i zabawy dla dzieci w zmianę płci.

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2019 12:22 ~Michał

  To już robi się nudne. Jan Śpiewak po raz kolejny próbuje się do kogoś dokleić i mami ludzi jakąś obywatelską troską. Żenada. A jeszcze niedawno próbował bratać się z tym gościem od AgroUnii przy której jasno widać rosyjskie macki.

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2019 11:52 ~taka prawda

  Ojcowie i dziadkowie w sejmie, dzieci w ruchach miejskich...

 • AdaM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2019 10:55 ~AdaM

  Rzekomo aktywiści ruchów miejskich, a którzy to niby swoje pomysły opracowują razem z mieszkańcami?
  Dlaczego żaden z liderów tych kanapowych towarzystw wzajemnej adoracji nie zaproponuje stworzenia internetowej platformy wymiany opinii/wypowiedzi w sprawie swoich pomysłów?
  Czyżby bali się, że ich genialne koncepcje nie dostaną poparcia większej grupy ludzi. A przecież w taki sposób poznaliby czego ludzie chcą by być zadowolonym z życia w Warszawie. Ale nie, oni mają misję jak to życie uprzykrzać.

 • Prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2019 10:53 ~Prawda

  Kolejna inicjatywa Jana Śpiewaka. Po Miast jest Nasze, Wolne Miasto Warszawa, Wygra Warszawa i Energii Miast przyszła pora na powrót do bratania się z MJN czyli organizacji, której kiedyś ukradł Facebooka. Co za groteska. Facet już kilka razy miał się wycofać z polityki, ale ciągle do niej wraca. Jak widać parcie na koryto bardzo mocne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »