Informacje

01.12.2017 09:36 przy dzisiejszej alei "solidarności"

21 metrów w 3 godziny. Przesunęli
kościół, by poszerzyć ulicę

SERWISY:

Równo 55 lat temu Warszawa była świadkiem wyjątkowego wydarzenia. W centrum miasta przesunięto... kościół. Blokował poszerzenie ówczesnej alei Świerczewskiego.

Noc z 30 listopada na 1 grudnia 1962 roku, chwilę przed godziną 1. Przy alei Świerczewskiego (dziś aleja "Solidarności") kręci się sporo ludzi. Są robotnicy, ale też zaciekawieni mieszkańcy. Wszyscy są świadkami, jak pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest przesuwany od ulicy, w kierunku północnym.

Przemieszczał się z prędkością około dziewięciu centymetrów na minutę, na ponad 400 rolkach ustawionych na szynach. Operacja trwała ponad 220 minut.

"Flaczki i bigos na pokrzepienie"

- Przygotowania trwały rok. Był przesuwany za pomocą wind kozłowych. Przy każdym takim kołowrocie pracowało czterech robotników. Zmieniali się co 15 minut. Jak informowało Polskie Radio, donoszono im flaczki i bigos na pokrzepienie - opisuje Piotr Otrębski, varsavianista, autor książki "Echa dawnej Warszawy. Kościoły i kaplice".

- Naoczni świadkowie potwierdzili, że w czasie operacji na ołtarzu proboszcz postawił szklankę z wodą. I nic się nie wylało - dodaje.

- Chodziło o olbrzymi obiekt, który mógł się zawalić w trakcie całej operacji. Wszystko jednak poszło jak po maśle - mówi Jarosław Zieliński, historyk Warszawy. - Pewnym ułatwieniem był fakt, że inaczej niż później pałac Lubomirskich (obrócony w 1970 roku o 74 stopnie - red.), kościół był cofany prostoliniowo, nie po łuku. Dlatego wszelkie naprężenia struktury były mniejsze, ale oczywiście było to wielkie wyzwanie jak na początek lat 60. - podsumowuje.

Ostatecznie, ważący ponad sześć tysięcy ton obiekt, przejechał 21 metrów. Było to konieczne ze względu na budowę Trasy W-Z. Jej centralny odcinek został oddany do użytku w 1949 roku, a żeby ruch mógł się odbywać swobodniej, trzeba było również poszerzyć wąską aleję Świerczewskiego (przed wojną - ulicę Leszno), czyli przesunąć kościół.

"Nikt nie rozważał burzenia"

- Mimo że były to czasy komunistyczne, nikt poważnie nie rozważał zburzenia zabytkowej świątyni w centrum miasta. Byłoby to władzy nie na rękę, bo spowodowałoby ogromne niezadowolenie społeczne - zaznacza Zieliński.

Podkreśla jednak, że samo przesunięcie nie było zupełnie pionierską operacją. Podobne zdarzały się wcześniej, ale dotyczyły mniejszych obiektów, takich jak rogatki.

Historyk dodaje, że przesunięcie niosło za sobą pewną kroplę goryczy. Cofnięto kościół, ale nie zrobiono tego samego z przylegającym od zachodu do świątyni skrzydłem klasztornym.

– Może nie miało wielkiej wartości zabytkowej, ale wiązało się z jednym bardzo bolesnym wydarzeniem z naszej historii. Przed Powstaniem Listopadowym, po likwidacji klasztoru, było to więzienie, w którym był osadzony miedzy innymi Walerian Łukasiński, prześladowany w czasie rządów księcia Konstantego, oficer polski. I niestety, ten obiekt został zburzony. Postawiono nowy, stylizowany budynek w nowym miejscu – tłumaczy Zieliński.

"Kościół ocalał"

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w czasie wojny stał po północnej stronie ulicy, która została włączona do getta i przy świątyni praktycznie przebiegał mur.

- Wszystko, co było za nim, zostało przez Niemców zrównane z ziemią, natomiast kościół ocalał w niezłym stanie, pomimo ogromnej wyrwy w dachu, czy murach. Był podpalony, ale nieskutecznie, wewnątrz - opisuje Zieliński.

Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć, gdzie dokładnie stał kościół przed operacją przemieszczenia w 1962 roku, musi spojrzeć na jezdnię alei Solidarności prowadzącą w kierunku Woli. Tam znajduje się obrys poprzedniej lokalizacji.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pozdrpe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 16:20 ~pozdrpe

  Przykro mi, ze w dalszym ciagu zaniedbywane są stare kamienice na Woli. Chociażby wzdłuż Żelaznej, przy Chłodnej (stara niszczejąca narożna kamienica), Twardej, Łuckiej, Pereca, Krochmalnej itd. Czasem nie trzeba aż tak ogromnych prac naprawczych aby zachować w dobrym stanie stare kamienice (i nie trzeba nawet niweczyć stylu oknami pcv...) niektóre w tej dzielnicy zaczynają popadać w ruinę. Przykre, bo różnymi środkami warto by było uratować kamienice i przyciągnąć dzielnicą -perłą wielu ludzi. Szkoda tak klimatycznej architektury.

 • Bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 13:32 ~Bolek

  goostav234~goostav234

  Tak sie usprawnia ruch w mieście przesunąć i poszerzyć no ale do tego trzeba wybrać lepszą władze nawet jeśli prezydent ma być z Opola to jak usprawni ruch to trzeba go wybrać!

  A co chcesz przesuwać ? Za propozycję desantu opolskiego z góry dziękujemy, panie agitatorze. Nie czas jeszcze zaczynać kampanię. Warszawiaków tak łatwo nie nabierzesz.

 • Darek638

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 20:47 ~Darek638

  Czytałem komentarze. Tez tam byłem ale ja inaczej niż koleżanka ze Śląska widziałem co najmniej 1500 osób. Tylko z mojego podwórka pobliże Kościoła św.Augustyna przy Nowolipkach przyszło kilkadziesiąt osób.
  Karmelicka może przed wojną była ważną ulicą, kiedy kościół przesuwano stały już gęsto ustawione budynki wzdłuż Świerczewskiego i prześwit Karmelickiej wypadał w bramie przechodniej jednego ze zbudowanych na nasypie budynków. Można to teraz zobaczyć bo w tym fragmencie nic się nie zmieniło. Ten klasztor, który być może zlikwidowano musiał stać w miejscu gdzie stoi teraz kościół. Pozdrawiam Muranów.

 • goostav234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 19:31 ~goostav234

  Tak sie usprawnia ruch w mieście przesunąć i poszerzyć no ale do tego trzeba wybrać lepszą władze nawet jeśli prezydent ma być z Opola to jak usprawni ruch to trzeba go wybrać!

 • Johny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2017 08:43 ~Johny

  Dzisiaj Hanka jeszcze jezdnię by zwęziła i dołożyła ścieżkę rowerową. Przecież mamy 1 i 1/2 linii metra więc wszędzie można spokojnie dojechać.

 • jorako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 15:16 ~jorako

  Marzenia się spełniają!

 • bp1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2017 13:31 ~bp1

  A o Pałacu Lubomirskich zapomnieliście ? Też go przesunięto i dodatkowo obrócono o 78 stopni. Taka technika.

 • kreto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2017 12:29 ~kreto


  Urszula~Urszula

  Bylam swiadkiem tego historycznego wydarzenia.
  Mialam 13 lat. Przyjechalam z Dolnego Śląska w odwiedziny do wujka, brata mojej mamy, który mieszkal przy ul.Elektoralnej, więc niedaleko. .
  Zabral mnie wujek na nocną wycieczkę i stalismy obydwoje cały czas na chodniku naprzeciwko tego przesuwanego kođciola.
  Była noc . Obserwowało to wydarzenie ze 100 osob.
  Cala jezdnia była rozkopana a kosciol pomaleńku ,na naszych oczach cofal sie do tyłu. Było to bardzo niezwyłe wydarzenie. Duży budynek pojechal sobie ze srodka jezdni - wolniutko, pomalenku. Żadnej grochowki tam nie widzialam.
  Historyczne wydarzenie~Historyczne wydarzenie

  " Cofnął się do tyłu ". Cofnąć się do przodu nie można :)


  chyba, że ktoś szedł tyłem

 • Marzyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2017 20:06 ~Marzyciel

  AntyPOPiS~AntyPOPiS

  A na Antarktydzie pod naszą jedyną czynną stację im. Arctowskiego podchodzi już morze, czasem nawet na niecały metr od budynku. dlaczego by nie przesunąć tam sejmu razem z zawartością? Chociaż nie. Zawartość powinno się spuścić po drodze do oceanu, co by swoją głupotą nie przeszkadzali naukowcom w pracy.

  Ale się rozmarzyłem...

 • Mnich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2017 20:03 ~Mnich

  Michu~Michu

  Tak, to wielki wyczyn. Przy okazji rozebrano będący w trakcie odbudowy klasztor oraz zlikwidowano skrzyżowanie Karmelickiej z Lesznem tak, by ta ważna ulica utknęła między blokami Muranowa...

  Dla klasztorów PRL nie miał wielkiego poważania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »