Informacje

03.12.2011 07:19 tak pracują nowe fotoradary

208 km/h zamiast 60

SERWISY:

208 km/h w miejscu, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 60 km/h - tyle jechał rekordzista, uwieczniony przez jeden z nowych, samorejestrujących fotoradarów straży miejskiej. Jak one działają?

Kierowca-rekordzista zasłużył sobie na 500 złotych mandatu i 10 punktów, ale w tym przypadku sprawa może się skończyć w sądzie. Ten może ukarać kierowcę grzywną w wysokości nawet 5 tysięcy złotych – ostrzega Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Kierowca został uwieczniony na Trakcie Brzeskim przez jeden z nowych, samorejestrujących fotoradarów straży miejskiej. Kolejny znajduje się na ulicy AK, na wysokości numeru 60. – Na masztach, które należą do dzielnic, umieściliśmy nasze fotoradary. To kolejne urządzenia, które są przez nas testowane – wyjaśnia rzeczniczka.

Jak to działa?

Szybkie i nowoczesne

Fotoradary przekazują zdjęcia drogą radiową do siedziby straży miejskiej. - Dzięki temu funkcjonariusz ma do nich dostęp już kilka sekund po popełnieniu wykroczenia – wyjaśnia Niżniak. Strażnik miejski rozpoczyna weryfikację fotografii. Jeśli stwierdzi, że zdjęcie może stanowić dowód, przygotowywane jest oświadczenie, które trafi do właściciela pojazdu.

"Właściciel może przyznać się do winy lub wskazać osobę, która prowadziła pojazd i popełniła wykroczenie. Wystarczy wypełnić odpowiednie części oświadczenia. W przypadku przyznania się do winy i wyrażenia zgody na przyjęcie mandatu karnego lub wskazania kierującego pojazdem, nie ma konieczności stawienia się w siedzibie straży miejskiej. Kierujący ma natomiast obowiązek stawienia się tylko w przypadku niewyrażenia zgody na przyjęcie mandatu, co będzie skutkować skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie" - informuje w specjalnym komunikacie straż miejska.

Nie zdejmują nogi z gazu

Jak podkreśla rzeczniczka SM, maszty fotoradarowe, które zaczęły działać w połowie listopada, zostały oznakowane zgodnie z przepisami. O kontroli informują znaki D – 51. To nie zraża kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. W pobliżu jednego z masztów doszło nawet do śmiertelnego potrącenia.

– Można powiedzieć, że fotoradary robią zdjęcia niemal bez przerwy – mówi Niżniak. Rzeczniczka straży miejskiej zapewnia przy okazji, że urządzenia rejestrują tylko samochody, które znacznie przekraczają dozwoloną prędkość. - To nie są kierowcy, którzy jadą o 10, czy 20 km za szybko. To jest znacznie więcej – mówi.

Najczęściej w nocy

Z pierwszych obserwacji straży miejskiej wynika, że kierowcy przekraczają prędkość średnio o 40 km/h. 10 proc. z tych, którzy zasłużyli sobie na zdjęcie, jechali ponad 120 km/h. Najwięcej zdjęć fotoradary robią od godz. 18.00 do 6.00 rano.

Strażnicy zapowiadają, że jeżeli urządzenia się sprawdzą, zostaną na ulicach na dłużej: – Niewykluczone też, że pojawi się ich więcej – zapowiada rzeczniczka.

Kończą system na Mokotowie

Na ukończeniu jest także montaż kolejnego systemu fotoradarowego, który przez najbliższe trzy miesiące będzie testowany na skrzyżowaniu ul. Jana Sobieskiego i al. Witosa. Jeżeli zda egzamin na tym skrzyżowaniu, to podobny pojawi się również w innych miejscach.

par/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2011 23:14 ~obserwator

  Kolejny świetny pomysł na wydawanie pieniędzy podatników. Podobno kryzys mamy.. brawo!!

 • nie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2011 23:11 ~nie

  ładnie mu sie zbiera ten Focusik, moj max 185 kmh idzie.
  Ciekawe tez o ktorej godzinie na skrzyzowaniu z Kajki mozna taka predkosc rozwinac :)

 • strażnik prawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 14:33 ~strażnik prawa

  A dlaczego Straż Miejska łamie przepisy ruchu drogowego i stawia samochód z radarem na zderzaku w miejscu obowiązywania znaku B-36 (zakaz zatrzymywania)?
  Nie mogą tak robić, a robią.
  Czy są ponad prawem?

 • F1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2011 14:10 ~F1

  Jaki jest margines bledu (blad Pomiaru)i kto kalibruje te cacka.

 • radny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2011 15:05 ~radny

  uważam że można jechać autem nawet 300km/h jeżeli robi sie to bezpiecznie to ok.

 • Hahaha linka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 07:51 ~Hahaha linka

  SM potrafi chyba wyłącznie kierowców karać i nic więcej a śmierdziucha z autobusu nie usunie. po co taka instytucja która jest tak na dobrą sprawę w znaczącej części drugą "drogówką" :/
  Najpierw powinno się zrobić odpowiednie ograniczenia a nie 50 to jakaś pomyłka gdyby każdy jechał z tą prędkością to miasto by stanęło permanentnie i tak już stoi jak pewna część ciała.
  przykład Puławska 50 km/h a na odcinku od Lotników w kierunku Piaseczna spokojnie może być 70 i do tego świateł od groma które w ogóle nie są skoordynowane porażka.

 • chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2011 18:39 ~chris

  dlaczego twarze są zasłonięte i numery? Za jazdę z taką prędkością w terenie zabudowanym powinni karać wiezieniem !!!!
  Przecież wszyscy jesteśmy użytkownikami tych dróg a tacy ludzie to kamikadze pozabijają siebie( to szczegół) ale niewinnym ludziom może się coś stać.

 • g

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2011 09:30 ~g

  @Piotr jak tam kompleksiarzu narodowy, lepiej Ci? To trzeba mieć pstro w głowie, że unawać, że jesteśmy gorsi, bo inna farbą radary malujemy. Leczyć Ci się trzeba.

 • gallanonim2000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2011 08:09 ~gallanonim2000

  coż za niefart, wszystkie kapcie wytrzymały. tak byłoby jednego bezmózga mniej....

 • pędziwiatr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 12:55 ~pędziwiatr

  a gdzie punkty i zdjęcia za wyrzucanie niedopałków papierosów prze okna jadących lub stojąch na światłach samochodów ? Wystarczy popatrzeć na jezdnie w okolicy kazdych świateł.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »