Informacje

03.02.2015 18:34 powołają pełnomocnika od filmów

204 miliony na kulturę.
"To będzie dobry rok "

SERWISY:

O 17 mln złotych wzrosną wydatki Warszawy na kulturę w tym roku - chwali się stołeczny ratusz. Dzięki dodatkowym pieniądzom pełną parą ruszą Muzeum Warszawskiej Pragi i Teatr Nowy na Mokotowie. Znalazły się także środki na remont budynków Sinfonii Varsovii na Kamionku. Miasto zapowiedziało też powołanie nowego pełnomocnika, który ma ułatwić pracę wszystkim chcącym w stolicy nakręcić film.

- 2015 będzie dobrym rokiem dla warszawskiej kultury. Mamy istotny wzrost nakładów - ze 187 mln do 204 mln zł, czyli aż o 9 proc. Więcej wydamy zarówno na bieżącą działalności, jak i na inwestycje - zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Koniec Muzeum Karykatury?

Gdzie wzrost wydatków będzie widoczny najbardziej? - O 2,8 mln wrośnie budżet Muzeum Warszawy, jest to głównie związane z Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie w przyszłym roku otworzymy wystawę główną. Jednocześnie remontujmy 11 kamienic przy Rynku Starego Miasta, gdzie działa główna siedziba Muzeum Warszawy - tłumaczył Tomasz Thun-Janowski, dyrektor biura kultury w ratuszu.

Placówka ze Starówki wchłonie także Muzeum Karykatury. - Podjęliśmy decyzję o połączeniu go z Muzeum Warszawy, aby zwiększyć pulę budżetu przeznaczoną na działalność artystyczną. Będzie ona pochodzić z oszczędności w wydatkach na cele administracyjne - wyjaśniał Thun-Janowski. Propozycja takiego rozwiązania ma zostać przedstawiona wkrótce Radzie Warszawy, która podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Jesienią premiera u Warlikowskiego

Drugim pod względem wielkości dotacji beneficjentem będzie Nowy Teatr, który dostanie 2,7 mln zł. Ta kwota w większości zostanie na przeznaczona na nową siedzibę przy Madalińskiego. Jej otwarcie zaplanowane jest na październik. - W budynku na Mokotowie trwa remont. Grafik jest napięty, ale tempo prac imponujące. Scena rozpocznie nowy sezon spektaklem Krzysztofa Warlikowskiego - zapewnił dyrektor biura kultury.

Wzrośnie też dotacja Teatru Muzycznego Roma. Dzięki dodatkowym pieniądzom ta niezwykle popularna placówka rozbuduje swoją widownię, przez co będzie mogła powiększyć przychody. Więcej pieniędzy z budżetu dostaną także teatry: Rampa (o 600 tys. zł), Kwadrat (o 500 tys. zł), Studio (o 500 tys. zł), Rozmaitości (o 700 tys. zł), Żydowski (o 200 tys. zł).

Tencer zostaje w Żydowskim

Zgodnie z przewidywaniami, ale wbrew środowisku teatralnemu szefową tego ostatniego zostanie Gołda Tencer, wdowa po zmarłym niedawno dyrektorze Szymonie Szurmieju. Wiceprezydent Jóźwiak przyznał, że pojawiło się wiele głosów popierających organizację konkursu na stanowisko dyrektora i głębokie zmiany w tej placówce. Jednak miasto zdecydowało się na rozwiązanie pośrednie, kompromisowe.

-  Podjęliśmy decyzję, w ramach której powierzymy obowiązki pani Gołdzie Tencer na trzy sezony. Pani dyrektor ma przygotować uaktualnioną propozycję repertuarową na ten czas. Jednoczenie chciałem zapowiedzieć, że w trakcie drugiego sezonu będziemy chcieli rozpisać konkurs na stanowisko nowego dyrektora - tłumaczył Jóźwiak. Nominację dla Tencer motywował także "kontynuacją trudnego procesu inwestycyjnego". Chodzi o lokalizację teatru w biurowcu, który ma stanąć na gruzach dzisiejszego budynku.

W najbliższym czasie ma także powstać "złożona z uznanych autorytetów" Rada Teatru Żydowskiego, która przemyśli jego koncepcję na nowo.

Słobodzianek trzyma się mocno

Rewolucji nie należy się spodziewać także w Teatrze Dramatycznym. Jego gremialnie krytykowany dyrektor Tadeusz Słobodzianek zachowa stanowisko co najmniej przez 2,5 roku.

- Przyjęliśmy zasadę, że będziemy gwarantem podjętych zobowiązań i podpisanych umów. Umowa z panem dyrektorem Słobodziankiem została podpisana w 2013 roku i obowiązuje do końca sierpnia 2017 roku. Chcemy tę umowę honorować, jeśli dyrektor będzie się wywiązywał z warunków, a w naszym rozumieniu wywiązuje się - liczba widzów wzrosła, teatr zagrał 400 przedstawień i wyprodukował dziewięć premier. Pewnie możemy prowadzić długą debatę na tematy artystyczne, ale to nie jest podstawą do rozwiązywania umowy - nie pozostawił wątpliwości Tomasz Thun-Janowski.

Zapadła też decyzja o połączeniu Teatru Komedia i Sceny Prezentacje oraz remoncie teatru dziecięcego Baj na Pradze.

Drgnęło w sprawie orkiestry

Ten rok przyniesie długo wyczekiwane inwestycje w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia na Kamionku. Choć miasto wciąż nie ma pieniędzy na całościową realizację odważnego projektu sprzed kilku lat, to pojawiły się pieniądze na rewitalizację starych budynków (35 mln zł), w których ćwiczą muzycy i  urzęduje administracja SV.

- Staramy się o środki na przeprowadzenie całej inwestycji, ale mówimy tu o poważnych wydatkach, ok. 100 mln euro. Musimy zacząć od utrzymania budynków objętych konserwatorska ochroną, one są w bardzo niedobrym stanie, więc musimy szybko interweniować. Chcemy, żeby ta interwencja odbywała się na podstawie projektu przygotowanego już przez Thomasa Puchera, czyli zwycięzcę konkursu architektonicznego z 2010 roku - zdradził dyrektor biura kultury.

Zatrudnią człowieka od filmów

Jarosław Jóźwiak zdradził też, że do ratusza zgłosił się kolejny producent z Bollywood, który chce kręcić film w Warszawie. M.in. w związku z tym jeszcze w tym kwartale miasto planuje powołać specjalnego pełnomocnika, który będzie wspierał producentów filmowych. Ma to być osoba, która pomoże filmowcom w zdobywaniu wszelkich pozwoleń, dokumentów, certyfikatów i ułatwi współpracę z urzędami. - Chcemy ten proces uczynić prostym, szybkim i przejrzystym - klarował Thun-Janowski.

Zapowiedziano także wzrost puli pieniędzy na domy kultury oraz nagrody i stypendia dla artystów. Niebawem ma zostać ogłoszony konkurs na nowego dyrektora Domu Kultury Praga. Raczej nie zostanie nim były wicepremier prof. Jerzy Hausner, którego miasto wynajęło, aby opracował program reformy warszawskiej kultury.

Tak filmowcy z Indii zatopili autobus:


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 19:53 ~hehe

  200 mln to miasto dało na jedno muzeum Żydów. Co to za chwalenie że 200 tu jest na wszystko

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 18:27 ~qwerty

  I po co nam kultura? Nie lepsze wybiegi dla psów i bezpłatne czipowanie na koszt podatników? Psy robią kupy, kupy ładnie pachną i zdobią miasto, a od kultury to się ludziom w głowach przewraca.

 • PawełZatyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 13:13 ~PawełZatyka


  Według mnie inwestowanie w kulturę to bardzo ważna część wydatków, odpowiednie ich ulokowanie może dać naprawdę dobre efekty. Wiele dzielnic w Warszawie potrzebuje ich bardzo ponieważ do tej pory były traktowane trochę drugorzędnie i jedną z nich jest według mnie Praga. Remonty w Warszawskim Zoo czy otwarcie stałych ekspozycji wystawowych mogłyby przyciągnąć uwagę nie tylko mieszkańców stolicy ale i wielu turystów. Praga ma do zaoferowania wspaniałe historie dotyczące miasta ale i ludzi którzy w nim żyli.

 • endywia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 09:17 ~endywia

  Jak Muzeum Warszawy wchlonie Muzeum Karykatury to tam zaraz zaczną się zwolnienia żeby wsadzić swoich. I każdy z nowych będzie kierownikiem albo koordynatorem.

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 23:15 ~antek

  MPM~MPM

  A ile dostaną darmozjady z KK? To jest wspaniały przykład jak traktowana jest kultura w Polsce. Jak możemy liczyć na rozwój intelektualny społeczeństwa, gdy dziesięć razy więcej niż na instytucje kulturalne wydajemy na ciemnogród?

  Skoro jesteś przeciwnikiem finansowania KK z budżetu, to wiedz, że KK otrzymuje jedynie część utraconych zysków z powodu zagrabienia przez Państwo ziem i majątków KK. Znikomą część.
  Wiedz też, że ta jałmużna jest uzgodniona dlatego, że Państwa nie stać teraz na zwrot tak ogromnego majątku. (co ciekawe inne grupy wyznaniowe dostają zwroty bez dokładnej kontroli dokumentów).

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 21:27 ~taka prawda

  pytanie~pytanie

  A ten kolejny pełnomocnik od czegoś tam ile będzie nas kosztował ? 17 mln?


  Dobre pytanie)) Potrzebny był etat dla krewnego królika. Wymyślono etat dla pełnomocnika od kaktusowych filmów. Czeka następny etat, o filmach eskimoskich. Na to czeka Europa. I kolejny krewny.

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 21:23 ~taka prawda

  Szynszyl~Szynszyl

  Biblioteka Publiczna bodaj w Dzielnicy Włochy dostała w tym roku... 2000zł na zakup nowych książek, magazynów, gier planszowych, WSZYSTKIEGO.
  Ciekawe czy na styczeń starczyło?

  Bodaj? Czyli nic nie wiesz, a usłyszałeś w autobusie? Myśl facet, myśl.

 • nicknack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 20:21 ~nicknack

  Gdyby miasto dało kasę np. dla Muzeum Narodowego (na ministra z PO nie ma co liczyć) na sprowadzenie do Wawy jakiejś ciekawej wystawy (patrz Wrocław 2013 i wystawa "Rodzina Brueghelów"), to można powiedzieć o sukcesie. A tak, to, oprócz kasy dla orkiestry S. Varsovia (burmistrz Pragi Południe nie lubi kultury), to kicha.

 • AJak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 20:20 ~AJak

  Ciekawe ile z tego pojdzie na swiatynie opatrzności?

 • MPM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 20:14 ~MPM

  A ile dostaną darmozjady z KK? To jest wspaniały przykład jak traktowana jest kultura w Polsce. Jak możemy liczyć na rozwój intelektualny społeczeństwa, gdy dziesięć razy więcej niż na instytucje kulturalne wydajemy na ciemnogród?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »