Informacje

06.02.2014 13:02 ratusz: mamy dla nich propozycję

200 osób straciło pracę przez rewolucję śmieciową

SERWISY:


Stowarzyszenie Ekon, które zajmuje się zbiórką i segregacją śmieci alarmuje, że musiało zwolnić 200 niepełnosprawnych osób. Wszystko przez brak porozumienia z firmą Sita. Burmistrz Ursynowa twierdzi, że winę ponosi miasto. Z kolei ratusz uspokaja i przekonuje, że ma propozycje dla Ekonu.

Wraz z początkiem rewolucji śmieciowej na Ursynowie, mieszkańcy zaczęli skarżyć się na piętrzące się odpady w pojemnikach. Teraz jednak doszedł kolejny problem.

"Zaprzestaje odbioru"

"Z przykrością i żalem musimy poinformować, iż na skutek braku porozumienia z firmą SITA Polska, która wygrała przetarg na odbiór odpadów na Ursynowie, Stowarzyszenie "Niepełnosprawni dla Środowiska EKON" zaprzestaje odbioru segregowanych odpadów od Mieszkańców Ursynowa. Oznacza to także zakończenie zatrudnienia ponad 200 "Mrówek" (tak nazwali pracowników Ekonu mieszkańcy ze względu na ich pracowitość - red.) - osób chorujących psychicznie, dla których w Warszawie nie ma żadnej innej pracy" – piszą na portalu społecznościowym przedstawiciele Ekonu.

Przekonują, że nie udało się dojść do porozumienia, mimo wsparcia ze strony władz miasta. - W wyniku braku porozumienia musieliśmy podjąć decyzję o likwidacji 200 miejsc pracy dla osób chorujących psychicznie - mówi tvnwarszawa.pl Marta Jabłońska, przewodnicząca zarządu stowarzyszenia Ekon.

Kto winny?

Sytuacja zaniepokoiła burmistrza Ursynowa. Na terenie tej dzielnicy swoją działalność prowadzi Ekon. "Dziś pełną winą za usuniecie Ekon z rynku gospodarki odpadami komunalnymi obarcza się firmę, która wygrała miejski przetarg na wywóz odpadów z Ursynowa. W pewnym stopniu tak jest, bo firma ta nie wykazała się czymś, co w ostatnich latach nazywane jest społeczną odpowiedzialnością biznesu" – przekonuje Piotr Guział w oświadczeniu umieszczonym na stronie dzielnicy.

I dodaje, że jego zdaniem winę ponoszą głównie władze Warszawy. „Przygotowując najpierw założenia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Warszawie, a następnie tworząc prawo lokalne i ogłaszając przetarg nie uwzględniły specyficznej sytuacji, z którą od lat mamy do czynienia na Ursynowie – odbioru odpadów przez „mrówki” EKONu i to pomimo, że Prawo Zamówień Publicznych dopuszcza stosowanie tzw. klauzul społecznych, czyli dodatkowych punktów za współpracę np.  z osobami niepełnosprawnymi, czy bezrobotnymi” – dodaje.

Ratusz: mamy propozycję

Przedstawiciele ratusza zapewniają, że urząd miasta ma rozwiązanie dla Ekonu. – Pisemnie przedstawiliśmy Ekonowi propozycję, która pozwoli nie tylko zachować status quo i prace dla tych 200 osób, ale także pozwoli im rozwinąć działalność poza Ursynowem – przekonuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza. – To zajęcie dotyczyłoby odbierania i sortowania śmieci w innych dzielnicach. Na Ursynowie chodzi o usługi dodatkowe, ponad to co robi Sita – dodaje.

Szczegółów nie chce zdradzać do momentu podjęcia ostatecznej decyzji. - Rzeczywiście szansa na powrót tych osób do pracy jest, jeżeli porozumiemy się z miastem i firmą Sita. Być może będą też inne rozwiązania, bo sami mieszkańcy proponują nam różne rozwiązania – mówi tvnwarszawa.pl Marta Jabłońska, przewodnicząca zarządu stowarzyszenia Ekon.

Sita odpowiada

Sita przekonuje, że jest otwarta na współpracę ze stowarzyszeniem. "Jednak umowa z Miastem, w takim kształcie jak obowiązuje dziś, nie pozwala nam na współpracę w formie zaproponowanej przez EKON. Sita odpowiada przed Miastem za wykonanie usług zgodnie z wymogami umowy, a w szczególności za oddawanie odpadów opakowaniowych do RIPOK (Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych) oraz ważenie odpadów w momencie ich odbioru. Sita nie ma żadnej możliwości prawnej wyłączenia ww. zasad w stosunku do ewentualnych odbiorów odpadów dokonywanych przez EKON" – napisał w mailu do redakcji Jean-Michel Kaleta, prezes zarządu firmy

I dodaje, że proponowano stowarzyszeniu, by zwróciło się do miasta w sprawie uruchomienia programu pilotażowego, który pozwoliłby na prowadzenie przez Ekon działalności w ramach odstępstwa od umowy zawartej między SITA a miastem. "Niestety, do dnia dzisiejszego, nie wpłynęła do nas żadna propozycja umożliwiająca współpracę pomiędzy SITA a Ekon, która jednocześnie spełniałaby wymogi wynikające z umowy podpisanej przez nas z Miastem" – twierdzi prezes.

Bałagan z odbiorem śmieci na Ursynowie:

Częściowa rewolucja

Śmieciowa rewolucja, która weszła w życie 1 lutego, objęła na razie osiem dzielnic Warszawy. Ze Śródmieścia odpady odbiera MPO. Na Pradze Południe i Północ, w Rembertowie, Wawrze i Wesołej działa Lekaro. Sita obsługuje Ursynów i Wilanów. W tych dzielnicach od soboty działa docelowy system odbioru i zagospodarowania odpadów.

Każdy, kto w śmieciowej deklaracji wpisał, że będzie segregować odpady, powinien wrzucać je jednego z trzech odpowiednio oznaczonych pojemników lub worków dostarczonych przez firmę.

W pozostałych 10 dzielnicach obowiązuje pomostowy system odbioru odpadów. To skutek przeciągającej się rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą. Rozpatruje ona odwołania dwóch firm, które przetarg przegrały. Chodzi o spółki Byś i Remondis. Władze Warszawy zapowiedziały, że do czasu rozstrzygnięcia KIO nie wdrożą nowego systemu w całym mieście.

Jak wygląda sytuacja z odbiorem śmieci u Was na osiedlu?

Informacje i zdjęcia możecie przysyłać na warszawa@tvn.pl albo na Kontakt24.

ZOBACZ REPORTAŻ DZIENNIKARZA "POLSKI I ŚWIAT" NA TEMAT ZAMIESZANIA Z ODBIOREM ŚMIECI:


ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Woń sukcesu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 21:06 ~Woń sukcesu

  ela~ela

  A może zaczniemy wozić śmieci z Ursynowa Pani Perezydent na Pl. Bnkowy

  Ona je pokropi perfumami " Chanel nr 5 " których to wyłącznie używa i w ten sposób je zneutralizuje.

 • Buc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 21:02 ~Buc

  Tym razem Dąbrowski nikogo nie obraża ? Ktoś go odmienił od wczoraj ?

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 17:06 ~lesiosta

  Meta o gdzie jesteś ????????

 • asdasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 16:21 ~asdasd

  ....i to jest Tuska obietnica walki z bezrobociem...

 • zoran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 13:03 ~zoran

  Co z bzdury !!!
  W kazdej poprzedniej umowie SITA miała taki sam wymóg przekazywania odpadów, bo tego wymagąła ustawa o odpadach nawet przed nowelizacją. To co ? Wtedy łamali prawo ?

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 12:51 ~lesiosta

  Do ~meta jeżeli stowarzyszenie ?EKON ma swoją sortownie na ul. Mordkowicza to mogę udowdonić Ci odbiór odpadów segregowanych od MPO.Jeżeli nie to sory a jeżeli tak to sam pisz książki fantastyczne!!!!

 • Powstaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 09:27 ~Powstaniec

  Przegonić nieudolne PO z tego miasta, a wszystkim będzie lepiej.

 • LasnyDziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 08:44 ~LasnyDziadek


  Ela~Ela

  MY CHCEMY EKON Z POWROTEM NA URSYNIOWIE!!!
  wkurzonaja~wkurzonaja

  POPIERAM!!!!

  POPIERAM!!!!

 • LesnyDziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 08:41 ~LesnyDziadek

  Ratusz ma propozycje?? Wolne zarty, chca wkopac EKON w zbiorke odpadow "niewygodnych" (puszki po farbach, opakowania po lekach). EKON nie jest na to przygotowany za rowno pod wzgledem zaplecza, jak i nie sa przygotowani na to psychicznie jego pracownicy!

 • al02776

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2014 23:33 ~al02776

  Ekon wypracował dobry system, zmotywował ludzi, rozdał worki i rewelacyjne ulotki(jasno określające segregacje).Nie widzę sensu tego zmieniać!Sita.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »