Informacje

08.05.2013 05:59 miejski rower coraz popularniejszy

20 proc. nieudanych wypożyczeń Veturilo. "Idzie ku dobremu"

SERWISY:


Miesiąc od startu Veturilo, wciąż występują kłopoty z wypożyczaniem rowerów. Użytkownicy narzekają, bo co piąte wypożyczenie kończy się niepowodzeniem. Urzędnicy uspokajają, że z dnia na dzień system działa coraz sprawniej.

Mimo dużej popularności i niewątpliwego sukcesu miejskiego roweru, miesiąc po inauguracji drugiego sezonu Veturilo, nie udało się wyeliminować wszystkich problemów. Ich opisy pojawiają się regularnie w komentarzach na tvnwarszawa.pl oraz w mailach przesyłanych na warszawa@tvn.pl.

Osiem nieudanych prób

To jeden z nich: Korzystam z Veturilo dość często i nie zdarzyło się jeszcze, by wypożyczenie lub zwrot przebiegło bezproblemowo. Nie przekonuje mnie argument, że system jest przeciążony, bo zbyt wielu użytkowników korzysta z niego w tym samym momencie. Zazwyczaj wypożyczam rowery poza godzinami szczytu, rzadko w weekendy, system nie jest w tym czasie przeciążony – napisała na warszawa@tvn.pl Ewa.

Opisała sytuację z 5 maja, gdy ośmiokrotnie próbowała bez skutku wypożyczyć rower. Operacja zajęła jej 25 minut. - Gdyby się nam spieszyło, już dawno porzucilibyśmy pomysł wypożyczenia roweru – zauważa internautka.

Według niej, najczęściej powtarzające się problemy to niemożność wypięcia wypożyczonego roweru z zamka magnetycznego, niedziałające zabezpieczenia szyfrowe, brak rowerów w najbardziej uczęszczanych punktach miasta i niedopompowane opony.

Trzy źródła problemów

Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia, że ma świadomość problemów i, we współpracy z operatorem systemu firma Nextbike, stara się na nie reagować. Wyróżnia trzy główne źródła problemów.

– Po pierwsze awaryjność. Operator pracuje nad wyeliminowaniem błędów, a my go dyscyplinujemy. Po drugie, zbyt mała liczba terminali przy niektórych popularnych stacjach. To też w najbliższym czasie się zmieni, bo przygotowujemy się do dostawienia sześciu nowych. Wreszcie po trzecie, przywiązanie do zamka szyfrowego – wylicza Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej.

Tę ostatnią przeszkodę mogą wyeliminować sami użytkownicy.

- Przypominam, że jeśli rower został poprawnie wpięty elektrozamkiem, nie ma konieczności używania zabezpieczenia szyfrowego. Problemy z linkami mają różną genezę. Rzeczywiście zdarzają się pojedyncze przypadki niekompatybilności. Część użytkowników posiadała umiejętność zmieniania kodu przy zamkach, wystarczy do tego klucz mechaniczny. To nieuczciwa forma rezerwacji konkretnego roweru - tłumaczy Puchalski i namawia do korzystania z elektrozamków jeśli tylko jest to tylko możliwe.

Linki z zamkiem szyfrowym pozostaną na wypadek konieczności przypięcia postoju poza stacją, w sytuacji, gdy terminal jest zepsuty, albo gdy wszystkie stojaki z elektrozamkami są zajęte. Wtedy można przypiąć za ucho stojaka lub do innego roweru na stacji.

86 tysięcy rowerzystów

W połowie kwietnia nieudane wypożyczenia stanowiły 30 procent wszystkich prób. Jak liczby kształtują się dziś?

- Odsetek niepoprawnych wypożyczeń sięga 20 procent, więc postęp jest widoczny. Nigdy nie da się wyeliminować wszystkich błędów. Zadowoli nas 85-90-procentowa skuteczność. Myślę, że wkrótce osiągniemy ten pułap - zapowiada pełnomocnik i zwraca uwagę, że statystykę psują pojedyncze zepsute rowery. – Nie da się ich naprawić w pół godziny – dodaje. Przyznaje jednak, że czas reakcji operatora powinien być krószy, niż dziś. – Takie są nasze oczekiwania, ale bierzemy pod uwagę, że Nextbike musi się dotrzeć, poczuć to miasto – twierdzi urzędnik ZTM.

Jest przy tym pewien, że drobne kłopoty nie zniechęcają warszawiaków do Veturilo. Świadczą o tym liczby. – Tylko w poniedziałek zarejestrowano 12 tysięcy przejazdów, czyli 6 wypożyczeń na dobę w przeliczeniu na jeden rower, to świetny wynik. W sumie mamy zarejestrowanych 76 tysięcy osób. Do tego dochodzi 10 tysięcy w Bemowo Bike. Myślałem, że dojdziemy do 100 tysięcy użytkowników w dalekiej przyszłości. Jeśli tempo się utrzyma, tę liczbę osiągniemy na początku czerwca - cieszy się Puchalski.

System Veturilo miał ruszyć w tym roku 1 marca tego roku, ale plany urzędników pokrzyżowała pogoda. Ostatecznie rower miejski wystartował 9 kwietnia.

Jak się włączyć do Veturilo?

bako//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 23:24 ~Janek

  Ludzie kupcie se własny rower bo te polskie cfaniactwo nas wykonczy.Z tego nie da się normalnie korzystać a zawału nie chce dostać jak sie śpiesze do pracy.

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 11:44 ~Max

  Nie wiem o co tyle awantury. Codzienni wypożyczam rowerek w drodze do pracy. Zawsze wszystko sprawnie i bez problemów. Przy zwrocie w terminalu najlepeij poświęcić te 30 sekund i sprawdzić czy rower został przyjęty. Jesli po zalogowaniu okazuje sie że nie to naciskam zwrot i sprawa załatwiona. Na 60 wypożyczeń jakie już dokonałem tylko raz miałem sytuacje że terminal nie działał i musiałem zadzwonic na infolinie i potwierdzić zwrot przez telefon.

  Widziałem wielokrotnie jak ludzie zostawiają rower przy stojaku nie zapinając go i nie podchodząc nawet do terminala potem płacz że im system kare nalicza. Dla mnie takie sosby są po prostu śmieszne. 30 sekund bo tyle zajmuje wypożyczenie roweru lub po prostu zalogowanie a nie mozecie tego poświęcic dla spokoju ducha.

  Bardzo sobie cenie te rowerki bo to naprawde fajny sposób transportu.

 • sky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2013 22:06 ~sky

  w kampusie przy UKSW (ul. Dewajtis) dziś próbowałem wypożyczyć rower (po 5 nieudanych próbach zrezygnowałem - wszystkie rowery wg systemu wypożyczyłem, a faktycznie żadnego nie mogłem wyjąć z elektrozamka). na drugiej stacji, która jest obok był 1 rower i też nie udało się wypożyczyć (tym razem kod na zamku ręcznym był zmieniony). zatem pozostał spacer.

 • Lola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2013 11:46 ~Lola

  Czy działa już stacja na Pruszkowska/Sanocka?

 • mr2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2013 10:44 ~mr2

  Jezdze codziennie od poczatku sezonu i problem mialem tylko raz - "rower serwisowany". Natomiast "problem" przy oddawaniu roweru kiedy zamiast godziny okazywalo sie ze jezdzilem 2 minuty sie zdarza i lubie to! :D

  Na pkp powisle czesto rowerow nie ma natomiast przy liceum batorego jest ich 3 razy wiecej niz elektrozamkow. W tym drugim przypadku wynika to raczej ze zlej lokalizacji tej stacji. Gdyby stala np. przy WOSiRze na Rozbrat byloby lepiej...

 • Jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2013 23:42 ~Jurek

  słoiki wypożyczją rower, of razu robią fikcyjny zwrot w systemie i cały dzień za darmoszkę mogą jeździć :)

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2013 22:49 ~marek

  w ztm mają inne kryteria sukcesu, myślę że jeszcze trochę i my sie do nich przyzwyczaimy

 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2013 14:18 ~Kazio

  Tylko co piąte? Premie! Premie! Premie! Bufetowa na co ty czekasz? I nagrody też...

 • VetuX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2013 13:16 ~VetuX

  Wierzbno~Wierzbno

  ... może ich nie ma dlatego, że wszystkie wypożyczone ?

  Normalnie odkrywca... Nie ma bo wypożyczone, jak na to wpadłeś?

  Tutaj chodzi o to, że na kilku stacjach mniej popularnycg jest komplet rowerów a na kilku notorycznie ich brak (np. Plac Trzech Krzyży). Firna Nextbike powinna je przewozic na te obłożone stacje tak aby były dostępne i żeby system pracował efektywnie.

 • larsonix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2013 13:00 ~larsonix

  Grafiki rowery dla lamusow,nie dość ze sezonowych to jeszcze jeździć nie potrafia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »