Informacje

13.09.2011 12:58 KŁOPOTY Z BILETAMI CZASOWYMI

20 minut 20 minutom nierówne:
ZTM synchronizuje zegary

SERWISY:

- Jak podróżować po Warszawie z czasowym biletem, skoro w każdym środku komunikacji zegary pokazują inną godzinę? - zastanawia się nasz czytelnik. - Synchronizacja zegarów nie działa jeszcze idealnie - przyznaje Zarząd Transportu Miejskiego.

Bilety czasowe - 20, 40 i 60-minutowe - są bardzo wygodne dla tych, którzy muszą przejechać przez miasto przesiadając się po drodze. Tak było w przypadku pana Grzegorza, który napisał na skrzynkę warszawa@tvn.pl:

Synchronizacja z serwerem i opóźnienia na łączach

Pytanie czytelnika przekazaliśmy rzecznikowi ZTM. Igor Krajnow odpowiedział: - Rzeczywiście, system nie działa idealnie. Gdy pojazd wyjeżdża na trasę, jego kasowniki są synchronizowane z serwerem w zajezdni. Niestety, one nie zawsze są zsynchronizowane z naszym serwerem. Wszystko przez opóźnienia na łączach - przekonuje rzecznik.

Co w takim razie ma zrobić pasażer, któremu czas się nie zgadza? - Jeśli skasował bilet w tym samym pojeździe, nie będzie problemu. Kontroler sprawdzi godzinę na kasowniku. Jeśli przesiądzie się do innego środka komunikacji, faktycznie może pojawić się problem - przyznaje Krajnow.

"Nie było reklamacji"

Ale zaraz zastrzega: - Nie mieliśmy do tej pory takiej reklamacji. Gdyby się zdarzyła, nasi informatycy są w stanie sprawdzić, czy była różnica między zegarami w dwóch pojazdach. Jeśli wersja pasażera się potwierdzi, anulujemy karę - zapewnia.

roody//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Yeti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 08:49 ~Yeti

  Jakie opóźnienia na łączach od synchronizacji czasu jest protokół NTP, który to umie zgrać czas z dokładnościa do milisekund:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Network_Time_Protocol

  Ok, opóźninie na łączach, niech bedzie 1s. Ale nie 4 min. Poprostu dziennikarze nie umieli zagonić w róg rzecznika ZTMu, żeby przyznał, że nikt tego nie pilnuje...

 • chomik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 17:23 ~chomik

  to tak jak z jazdą SKMki - jechałem z Piastowa do Śródmieścia a pociąg na Zachodnim ze 3-4min stał, rozumiem poistoj na staci by wypuscic i wpuscic pasazerow, ale jak ludzie jezdza na bilecie 20 min (Pistów - Śródmieście to 18 min jazdy) takie 3 min niepotrzebnego stania pociagu na stacji jest dość ważne, zwłaszcza gdy pociag jeszcze miedzy Zachodnią i Ochota wlecze się jak ślimak i co chwila zatrzymuje, a na Śródmieście wtacza się z 5 min opożnieniem - patrzac na rozkład jazdy powinienem odcinek Pisatów - Śródmieście przejechać 18 min, a przez opźnienie pociągu jadę 21-23 min a potem kłóć się chłopie z kanarem:) o jego wyższości nad planowym rozkładem jazdy. ZTM z nas sobie robi jaja i stara sie wyciagnac tyle kasy od pasazerów ile zdoła... skoro pojazdy komunikacji miejskiej nie jeżdzą wg. planowanego rozkładu jazdy to czemu pasażerowie poruszający się na biletach minutowych mają się ściśle trzymać wyznaczonej godziny na skasowanym bilecie

 • sdds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 17:00 ~sdds

  anuluja kare za symbiliczne 16pln  hehhe no ladnie

 • Alf/red/

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 12:31 ~Alf/red/

  Hue hue, a zdarzało się, że w *tym samym* pojeździe były *trzy różne* wskazania czasu:
  - w kasownikach
  - na tabliczkach informacyjnych (tych pod sufitem)
  - i na zegarku na kabinie kierowcy, jak jeszcze takie bywały popularne...

 • ado

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 10:45 ~ado

  to jest fakt, parę miesięcy temu też zwróciłem na to uwagę. Kasując bilet spojrzałem na swój zegarek. Zegar w tramwaju spóźniał się o 2 minuty. W drugim tramwaju zegar spieszył się w stosunku do mojego o 2 minuty. To daje różnicę 4 minut na moją niekorzyść a przy 20 minutowym bilecie do dużo. A kanary to wiadomo, że cepy i pojąć tego nie będą mogli.

 • naciągany problem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 10:37 ~naciągany problem

  Synchronizują się na zajezdni,podczas przejazdu w pobliżu anteny,jak w dniu zmiany czasu wystarczy przejechać pod jedną z anten.To ,że czas jest identyczny c do sekundy widać gdy wóz przed nami odjeżdża ,patrząc na swój zegar wiem w którym momencie zamknie drzwi i ruszy.

 • mk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 09:14 ~mk

  Najbardziej naciąga nas metro bo zegary na peronie sa niewidoczne przed bramką. Wsiadam przy stacji Świętokrzyska i przesiadam sie na gdańskim w tramwaj. Liczy się każda minuta, a ja stoję na peronie ze skasowanym biletem.

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 09:10 ~ala

  Tez jeżdzę z przesiadką na 20 minutowym bilecie i nigdy nie sprawdzałam czy zegary sa prawidlowo nastawione bo moja podróż trwa ok.15 minut więc zawsze byłam pewna, że jest OK, a tu okazuje się, że juz mogłam jechać na "gapę". No, no ZTM nie zastawiajcie pułapki na ludzi

 • NASA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 08:25 ~NASA

  Echhh uważam, że osoba która dostała mandat za 21 minut jazdy niestety jest sama sobie winna. Mi kiedyś skończył się dobowy to musiałam iść z Poniatowskiego na Centralny, ciężko było ale jakieś 130 zł w kieszeni. Trzeba pilnować minut i tyle. U Polaków zawsze ktoś jest winny tylko nie ten kto zawinił naprawdę.

 • Maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 08:07 ~Maruda

  "nasi informatycy są w stanie sprawdzić, czy była różnica między zegarami w dwóch pojazdach" tylko że podczas wjazdu na zajezdnię też się mogą kasowniki synchronizować i wyjdzie, że wszystko jest w porządku z kasownikami, tylko pasażer ściemnia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »