Informacje

02.06.2011 14:02 19 czerwca otwarcie planetarium

20 milionów gwiazd
w Koperniku

SERWISY:

Superprojektor pokaże doskonałe niebo, a widzowie zanurzą się w obrazie, wygodnie rozparci w rozkładanych fotelach. Spragnieni astronomicznych nowinek już odliczają dni do 19 czerwca. Tego dnia startuje Niebo Kopernika, czyli planetarium w CNK.

O tym, co będzie czekać pod kopułą planetarium, opowiadał w TVN 24 Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Przede wszystkim w CNK można będzie dokładnie zaobserwować zjawiska, które aktualnie zachodzą na niebie, a których nie możemy zobaczyć na żywo ze względu na łunę miejską. W Warszawie widać tylko kilkanaście najjaśniejszych gwiazd. - Jest problem tzw. zanieczyszczenia światłem, przez co gwiazd na niebie widzimy stosunkowo niewiele - tłumaczy Wójcicki. - W planetarium przede wszystkim postaramy się ukazać najpiękniejsze niebo - dodaje.

"Doskonałe niebo" z japońskiego projektora

Na kopule w Niebie Kopernika wyraźnie zaświeci aż 20 mln gwiazd, które składaja się na obraz całego nieba. - Każdy, kto do nas przyjdzie, będzie mógł zobaczyć takie "doskonałe niebo" - zachęca Wójcicki. Wszystko dzięki specjalnemu japońskiemu projektorowi.

Ten, którym może się pochwalić CNK, to jedyny egzemplarz tego typu na świecie. Urządzenie przypomina jajo, które obraca się, emitując strumienie światła, które odwzorowuja rozmieszczenie gwiazd. – Wyświetla naprawdę perfekcyjne obrazy gwiazd - zachwyca się Wójcicki.

Zanurzeni w obrazie...

Oprócz tego urządzenia planetarium dysponuje zestawem projektorów umożliwiającym wyświetlanie na kopule filmów w nowoczesnej technologii. - W Niebie Kopernika widz będzie zanurzony w obrazie. Akcja będzie się działa dookoła nas, przed nami, za naszymi głowami. Tu podjeżdża olbrzymia rakieta do startu, tam gdzieś w oddali widzimy centrum kontroli lotów - opisuje Wójcicki.

W Niebie Kopernika będzie można obejrzeć nie tylko zjawiska astronomiczne. Wyświetlane będą też  filmy naukowe, np. o Darwinie czy o starożytnych Majach. – Będzie dużo, dużo więcej niż sama astronomia – zapowiada Wójcicki.

...rozłożeni w fotelu

Pod 16-metrową kopułą podczas jednej projekcji zmieści się 140 osób. Filmy będzie można oglądać w komfortowej półleżącej pozycji, na rozkładanych fotelach.

Seans w planetarium potrwa około godzinę. Widzowie zobaczą najpierw pokaz nocnego nieba i dowiedza się, co aktualnie się na nim dzieje. W drugiej części wyświetlane będą filmy naukowe.

Rezerwacje i wejściówki

Rezerwacja biletów startuje 7 czerwca. Jeśli ktoś nie zarezerwuje biletu wcześniej, może próbować kupić wejściówkę przed rozpoczęciem pokazu.

js/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2011 17:12 ~Ania

  Byłam w Koperniku dwa tygodnie temu i połowa eksponatów była nieczynna. Na ich stronie oczywiście zero informacji o tym, a cena biletów bez zmian.

 • Lobby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2011 14:54 ~Lobby

  20 milionow to chyba bedzie strat jak przyjdzie fala powiodziowa na Wisle i zaleje CNK.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »