Informacje

13.09.2014 16:35 lotnisko chopina alarmuje

2 próby oślepienia pilotów laserem. Policja szuka sprawców

SERWISY:


Dwie załogi zgłosiły przypadki oślepienia laserem przy lądowaniu – poinformowało Lotnisko Chopina. Do jednej z prób miało dojść na Woli, a drugiej w okolicach Warszawy.

"Wczoraj po godz. 20 dwie załogi zgłosiły przypadki oślepiania laserem przy lądowaniu. Sprawę bada policja" – brzmi wpis na Twitterze stołecznego portu lotniczego.

Na Woli i w Mościskach

Informację potwierdzili nam funkcjonariusze z komendy stołecznej. - W piątek mieliśmy informacje o dwóch zgłoszeniach, chodziło o to, że ktoś świeci wiązką lasera koloru zielonego w stronę samolotu - mówi Piotr Świstak z biura prasowego warszawskiej policji. - Pierwszy przypadek miał miejsce w okolicy Wola Parku przy ul. Górczewskiej, drugi w miejscowość Mościska – wylicza.

I zaznacza, że policja zajęła się sprawą – poszukiwane są osoby, które świeciły laserem w stronę samolotów, a także świadkowie.

- Osoba, która dokonała tego czynu, może odpowiadać z art. 211 ustawy Prawo Lotnicze – przypomina Świstak.

Chodzi o punkt, który mówi, że "kto emituje lub powoduje emisję wiązki lasera, lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego, w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie, lub wystąpienie poświaty i w rezultacie stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa statku powietrznego lub zdrowia załogi i pasażerów na jego pokładzie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku".

RZECZNIK LOTNISKA CHOPINA O ZAGROŻENIU OŚLEPIENIA LASEREM:

 

Incydenty spowodowane próbą oślepienia laserem załóg lotniczych (dane Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych):

2009 - 11

2010 - 36

2011 - 57

2012 - 99

2013 - 89

2014 - 97

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lotnictwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 20:13 ~lotnictwo

  Dobrz, że zabawnisia załapano. Tak na marginesie: bezpieczeństwo to oczywiście wiele czynników (błędy ludzkie również) zarówno tych w maszynie jak i na Ziemi, wyposażenie lotniska. Chcę zwrócić uwagę na fakt, że zbyt dużo buduje się ZA BLISKO lotnisk!! Zarówno Lotnisko Chopina jak i Lotnisko Bemowo w Warszawie. nie wolno dawać pozwoleń na budoę biurowców, sklepów takich jak Castorama ZA BLISKO LOTNISKA !!!!!

 • Maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2014 21:57 ~Maja

  Poważna sprawa, ale sprzedają to legalnie w sklepach. Każdy może to kupić i nie wie jak zagraża. To nie powinni tego sprzedawać. Co dziecko ma wiedzieć że to zagraża bezpieczeństwu, pewnie że nie, ale do tego incydentu świecił dorosły człowiek, czy on też ma wiedzieć że coś zagrażało jak zaświecił. Ja bym nie wiedziała że zagrożę komuś a zabawka fajna tylko dla tych którzy wiedzą jak się tym bawić

 • Garry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2014 12:40 ~Garry

  Że jeszcze nikt nie wpadł na zbudowanie aplikacji komputerowej, która odbierałaby wiązkę lasera z ziemi i jednocześnie badałaby kąt nakierowania.
  Porównanie tych danych w czasie rzeczywistym z bieżącym położeniem samolotu dałoby wynik w niezłej tolerancji koniecznej do ustalenia dokładnych współrzędnych miejsca emisji. Myślę, że to kwestia czasu.

 • got

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2014 10:42 ~got

  Gratuluję głupoty. Najpierw przemyśl to co robisz i ilu ludzi narażasz na niebezpieczeństwo

 • słoiczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2014 10:33 ~słoiczek

  MaRa88~MaRa88

  Ja tam zadowolona jestem że samoloty wróciły na Bemowo. W sumie nazwa Lotnisko Bemowo zobowiązuje. Więc mi tu nie hejtować wieśmaki :P

  "hejtować wieśmaki" czy możesz to przetlumaczyć z warszawskiego na polski język? ;) Fajną macie zabawę słoiki za miastem robią grila a Wy bawicie sie w oślepianie pilotów.. ;)

 • MaRa88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2014 09:41 ~MaRa88

  Ja tam zadowolona jestem że samoloty wróciły na Bemowo. W sumie nazwa Lotnisko Bemowo zobowiązuje. Więc mi tu nie hejtować wieśmaki :P

 • miasto bezprawia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 19:26 ~miasto bezprawia

  Skończyli strzelać ze śrutu do tramwajów, zajęli się oślepianiem pilotów laserem. Policja udowodniła, że jest w stanie w ciągu kilku godzin zidentyfikować i aresztowac takiego dowcipnisia. Pytanie brzmi, dlaczego w demokratycznym kraju nie ma woli konsekwentnego ścigania pospolitych wykroczeń. Przyzwolenie wymiaru sprawiedliwości na anarchię rozciąga się co raz szerzej i szerzej. Zajmą się tym na poważnie dopiero kiedy dojdzie do katastrofy. W tramwajach też ranna musiała zostać mała pasażerka, żeby policja przestała opowiadać głupoty, że szyby same pękają, i wzięła się za chwytanie sprawców.

 • Kazia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 18:37 ~Kazia  pawels~pawels

  Może w końcu przestaną latać nad Bemowie. To co się dzieje z samolotami woła o pomstę do Nieba. Co 5 minut hałas, w nocy nie da się spać przy otwartym oknie.
  kilou~kilou


  Nad Bemowie aha aha
  no cóż przecież i tak tylko wynajmujesz więc może czas wracac do krów.

  jaro~jaro  Ty koleś nie cwaniakuj! Dobrze zrozumiałeś o co mu chodzi. Faktem jest, że powinni pogonić te małe samoloty, które latają nad Bemowem i Żoliborzem/Bielanami. Jeśli ktoś pragnie kursu pilotażowego to proszę bardzo niech się uczy, ale nie nad Warszawą. Czy te urzędasy z SANEPID-u na Kochanowskiego nie słyszą warczących samolotów.?!
  Po nocy te samoloty szkoleniowe nie latają
  i aż tak dużo ich znowu nie ma.
  trzeba było wybrać inną lokalizację na zakup mieszkania, bo Lotnisko Babice funkcjonowało jeszcze przed wojną. Jakoś mieszkam na Bielanach od urodzenia, czyli od roku 1967 i jakosmi te samoloty nie przeszkadzają. Ba widze nawet róznicę miedzy tym lotniskiem a Okęciem, bo pracuję w okolicach tego drugiego.
  A kolega co po nocy spać nie moze przez samoloty, to chyba po dobrannocce się kładzie, bo Okecie ostatni samolot obsluguje coś w okolicach godziny 23-24,00 a wylot czy przylot pasażera nad Bemowem jest na tyle wysoko, że spać można spokojnie

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 18:29 ~boleks

  Friend~Friend

  Sposób "mogący spowodować" to tak szerokie pojęcie, że aż niedopuszczalne.
  Strach zaświecić latarką w niebo, tak to sformułowali.
  Frog też mógł spowodować utratę zdrowia itp., ale zostanie skarżony za podwójne kreski i prędkość.

  Proste rozwiązanie to kamery w kokpitach, rejestracja błysków wewnątrz.

  Podniecił się więc możliwość gwałtu nastąpiła...to tak ma działać?

  Bardzo dobrze, własnie tak to ma działać, w tym przypadku nie ma co się cackać bo zagrożenie jest poważne. A czemu nie zauważyłeś, że tam jest napisane "w kierunku statku powietrznego"? To wystarczy i jest jak najbardziej ok.

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 18:14 ~boleks

  Już wiele tych świecących złapano. Zawsze to są gówniarze, którym się nudzi po szkole i znaleźli sobie taki sposób rozrywki. Na szczęście konsekwencje dla takich są niemałe.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »