Informacje

11.01.2011 20:33 Wieczyste użytkowanie w Śródmieściu

2 200 proc. podwyżki? Radni chcą weryfikować wyceny

SERWISY:

 

Burmistrz przysięgał na pamięć swoich przodków, opozycja oskarżała, a mieszkańcy krzyczeli - tak wyglądała nadzwyczajna sesja rady Śródmieścia w sprawie podwyżek opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Ale na tym nie koniec walki o mniejsze opłaty - sprawą zajmą się teraz radni komisji rewizyjnej, a wspólnoty szykują społeczny projekt uchwały.

- Przysięgam na pamięć swoich przodków, że dzielnica nie zawyża opłat - mówił na nazdzwyczajnej sesji rady Śródmieścia burmistrz Wojciech Bartelski.

Kłótnia toczyła się wokół podwyżek opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Do tej pory dostało je 12 tys. mieszkańców dzielnicy. W tym roku podwyżka czeka kolejne 3,5 tys. - Na tym na razie koniec - mówił Bartelski. Te słowa nie uspokoiły ponad 150 zgromadzonych na sali właścicieli mieszkań i przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych, którym opłaty za "wieczyste" wzrosły średnio o 1489 proc. Jeden z rekordów padł chyba na Muranowie - przedstawicielka jednej ze wspólnot skarżyła się na 2,2 tys. proc. podwyżki.

Wątpliwości budziły też, przygotowane przez rzeczoznawców na zlecenie urzędu, wyceny gruntów. To na ich podstawie podnoszono opłaty. I nie chodzi tylko o kwoty, choć mieszkańcy - w większej części emeryci - skarżyli się, że opłaty wzrosły im z 70 do 1000 zł, czy z 600 zł do 3 tys. zł.

Dokumenty często powstawały na podstawie cen gruntów z sąsiednich dzielnic, bo - jak mówią urzędnicy - w Śródmieściu mało się sprzedaje. Problem również w tym, że część wspólnot zamówiła własne wyceny, które zasadniczo różniły się od oficjalnie obowiązujących. Jak mówią sami zainteresowani - nawet o 100 proc.

Burmistrz: Wyceny dyskusyjne. Radni: Zweryfikujemy!

- Wyceny są dyskusyjne - przyznał pod koniec sesji, przy prawie pustej już sali, burmistrz. - Ale jeśli nie zawierają błędów technicznych, musimy je przyjąć - dodał.

Takie wytłumaczenie nie wystarczyło radnym SLD. - Chcemy zająć się weryfikacją wycen na posiedzeniu komisji rewizyjnej - zadeklarował Jerzy Budzyn. - Może nie wszystkich, ale przynajmniej tych, które budzą największe wątpliwości - dodał.

Można też samemu zajrzeć do dokumentów na podstawie których dostaliśmy podwyżkę. Operaty będą, jak zadeklarował burmistrz, dostępne dla mieszkańców do wglądu w urzędzie. Można telefonicznie zamówić ich kserokopię.

"Nawet nie oglądają nieruchomości"

Według Barbary Różewskiej ze stowarzyszenia spółdzielców problem tkwi w sposobie przygotowywania wycen. Dokumenty opracowują wyłonieni w przetargu rzeczoznawcy, którzy za swoje usługi zarządają najmniejszej opłaty. - Operaty dla urzędu powstają zza biurka. Z kolei rzeczoznawcy wynajęci przez wspólnoty oglądają nieruchomości - tłumaczy Różewska.

Koszt zamównienia kontroperatu to, jak mówi, około 3 tys. zł dla całej wspólnoty. Dzięki nowej wycenie można było jej zdaniem, jak do tej pory, zaoszczędzić maksymalnie 30 proc. - SKO wyciąga średnią z wyceny przygotowanej dla urzędu i prywatnej - wyjaśnia.

- SKO proponuje dzielnicy i mieszkańcom ugodę, którą my zwykle przyjmujemy. Jeśli strony się nie zgodzą, mogą iść do sądu - mówi z kolei Bartelski.

Szykują społeczny projekt

Zdaniem Barbary Różewskiej, choć do SKO odwoływać się warto, to lepszym wyjściem byłoby przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. - Chodzi o to, aby przekształcanie odbywało się w prosty sposób i na preferencyjnych dla mieszkańców warunkach - informuje.

Wraz ze wspólnotami szykuje społeczny projekt uchwały w tej sprawie. Będzie musiała zebrać pod nim 15 tys. podpisów, aby dokumentem zajęli się radni miasta. Szczegóły poznamy najprawdopodobniej za tydzień.

Pieniądze potrzebne dzielnicy

Burmistrz tłumaczył, że pieniądze z podwyżek zostaną przeznaczone na inwestycje, m.in. w edukację.

Z opłatami za "wieczyste" zalega w Śródmieściu - wg. danych urzędu - 12 proc. użytkowników gruntów.

Milena Zawiślińska

Zobacz także reportaż Michała Tracza

Podwyżek nie było od 18 lat - tłumaczyła PO

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 19:53 ~Maciek

  nigdy więcej PO w tym mieście... szkoda że tak ochoczo przed wyborami nie mówili o podwyżkach, sprzedaży SPEC-u itp.
  Republika kolesi pod Gronkowcem- Ryjowcem...

 • alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2011 18:49 ~alicja

  Ciagle za błedy urzędników musi płacić podatnik. Dlaczego? To, że urzędnicy nie podnosili stawek przez lata nie może usprawiedliwiać tak duzych podwyżek. Ja równiez na emeryturze zmieniłam mieszkanie na mniejsze, w gorszej dzielnicy i co płacę niewiele mniej. Cos tu jest nie tak

 • Beta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2011 22:14 ~Beta

  Jeżeli stać cię na 1000 zł miesięcznie za użytkowanie wieczyste -twoja sprawa. To tylko jeden z elementów czynszu. Nie wypowiadaj się (po chamsku), jak nie wiesz o co chodzi. To prawda, że przez wiele lat nie było przeceny gruntów, ale wszystko należy robić z umiarem.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 21:40 ~nick

  "09:40 ~laduj_dziadu
  70 zl za rok?? Za mieszkanie w centrum??
  To ja od kilku lat na Bemowie place ponad 1000.

  Powinni jeszcze zaplacic wyrownanie za poprzednie lata gdy mieszkali za darmoche (czy tam te 70zl) a jak nie stac to wyprowadzic sie na obrzeza bedzie taniej i wiecej miejsca dla osob ktore stac na mieszkanie w centrum nawet za 1000 i wiecej rocznie! "

  taka kwota jest prawdopodobna bo całość opłaty rozkłada sie na wszystkich mieszkańców bloku czy członków spółdzielni, którzy mają udziały w użytkowaniu wieczystym gruntu teraz cieszą się ci którzy sa właścicielami ale to tez do czasu aż nie przyjdzie komuś do głowy podwyższyć podatku

 • laduj_dziadu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 09:40 ~laduj_dziadu

  70 zl za rok?? Za mieszkanie w centrum??
  To ja od kilku lat na Bemowie place ponad 1000.

  Powinni jeszcze zaplacic wyrownanie za poprzednie lata gdy mieszkali za darmoche (czy tam te 70zl) a jak nie stac to wyprowadzic sie na obrzeza bedzie taniej i wiecej miejsca dla osob ktore stac na mieszkanie w centrum nawet za 1000 i wiecej rocznie!

 • emm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 09:16 ~emm

  Wiedząc ,że nie będzie mnie stać na płacenie takich stawek na emeryturze, zmieniłam mieszkanie na mniejsze, co prawda opłata za to mniejsze okazała sie tylko trochę mniejsza a podatek od nieruchomości równie horendalny a dzielnica gorsza.Trzeba chyba rzeczywiście sprawdzić wyceny zamówione przez burmistrzów, może zawiązać społeczny warszawski komitet do kontroli tych wycen.

 • Natolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 09:03 ~Natolin

  "w większej części emeryci - skarżyli się, że opłaty wzrosły im z 70 do 1000 zł" - a czy opłata 70 zł to nie zaniżona cena. Ja płacę więcej za kartę miejską. Litości...

 • niunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 09:02 ~niunia

  Z wycenami jest pewien problem metodologiczny. Rzeczoznawcy teoretycznie ustalaja wartośc rynkowa nieruchomości, ale licza to tak:
  - można na terenie zbudowac tyle a tyle m2 mieszkań i sprzedac je po kilka tysięcy zł za m2
  - odejmuja koszty budowy też zryczałtowane wg własnego rozeznania
  i wychodzi wynik.
  Tyle tylko że stan rynku pokazuję ze tylu mieszkań przy tej cenie nikt nie kupi.
  To tylko żonglowanie liczbami

 • jasne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 01:15 ~jasne

  Nie szkoda mi tylko tych którzy głosowali na PO !

 • ;)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2011 23:04 ~;)

  i świnie po wyborach decyzje przedwyborcze wysłali
  sądzę że ludzie z domów komunalnych teraz nie będą płacić, więc miasto samo sobie strat narobiło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »