Informacje

13.10.2016 14:30 RAZEM WALCZY O MIEJSKI PROGRAM IN VITRO

18 tysięcy osób podpisało projekt.
Dla ratusza to "podmiot trzeci"

SERWISY:

Partia Razem złożyła zażalenie do wojewody mazowieckiego na opieszałość Hanny Gronkiewicz-Waltz. Chodzi o "schowanie w szufladzie" projektu dofinansowania in vitro, przygotowanego przez członków Razem i złożonego jako inicjatywa obywatelska.

Projekt został złożony 22 kwietnia 2016. Podpisało go 18 tysięcy osób. Po weryfikacji formalnej dokument ostatecznie przyjęto w ratuszu 7 czerwca.

Obywatelska koncepcja uchwały rady miasta zakłada, że Warszawa refundowałaby procedurę zapłodnienia pozaustrojowego do 7 tysięcy złotych. Mogłoby z tego skorzystać 1200 par rocznie - na tyle szacuje się liczbę warszawskich par potrzebujących tej formy leczenia niepłodności. Koszt programu wyliczono na 7 mln złotych rocznie.

- Warszawę na to stać - mówi Mateusz Olechowski z partii Razem. Dodaje, że program jest powszechnie akceptowany przez mieszkańców miasta.

Powodów odwlekania głosowania dopatruje się w osobistych przekonaniach Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Pani prezydent jest politykiem bardzo konserwatywnym i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie narzucała swojej postawy wynikającej z religii wszystkim warszawianom - dodaje Olechowski.

Według projektu miejski program dofinansowania in vitro miał zacząć działać od lipca 2016, bezpośrednio po wygaśnięciu rządowego wsparcia, które zawiesił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Bez opinii specjalistów

Pomysłodawcy domagają się, by ratusz przesłał uchwałę do zaopiniowania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Tylko urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz mogą poprosić o taką opinię, ale się do tego nie kwapią. A projekt powinien mieć opinię Agencji, zanim trafi pod głosowanie rady.

- Ratusz zignorował inicjatywę obywatelską i tygodniami nic z nią nie robił - twierdzi Razem. Dlatego partia poskarżyła się na prezydent do Rady Warszawy. Ta również nie zareagowała. Skarga została bez odpowiedzi przez 30 dni, co jest niezgodne z ustawą - twierdzą pomysłodawcy dofinansowania in vitro.

- To, że Hanna Gronkiewicz-Waltz gra na zwłokę, wiedzieliśmy od dawna. Teraz dołączyła do niej Rada Warszawy kontrolowana przez PO. Reakcją na skargę na bezczynność pani prezydent okazała się… bezczynność rady - mówi Mateusz Olechowski, pełnomocnik komitetu inicjatywy uchwałodawczej i członek Razem.

Według niego jest to celowe blokowanie inicjatywy obywatelskiej i działanie przeciwko osobom cierpiącym na niepłodność. - Nie będziemy bezczynnie patrzeć na arogancję Rady Warszawy, która nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Złożyliśmy zażalenie do wojewody mazowieckiego - informuje Olechowski.

Miasto uważa, że nie musi

Pretensje partii Razem odpiera ratusz. W piśmie skierowanym do rady wiceprezydent Włodzimierz Paszyński twierdzi, że nie ma przepisów obligujących samorząd do przekazania do oceny projektu innego niż własny.

- Gdyby miasto przesłało do Agencji koncepcję partii Razem, to znaczyłoby, że podpisuje się pod nią i traktuje jak własną - argumentuje Paszyński. Podkreśla, że "żaden przepis prawa nie tylko nie obliguje, ale też i nie upoważnia organu jednostki samorządu terytorialnego do przedkładania tej Agencji projektów programów pochodzących od podmiotów trzecich".

W piśmie czytamy również, że miasto nie może wysyłać do zaopiniowania dowolnego dokumentu przekazanego do jednostki samorządowej przez podmiot trzeci.

Sytuacja jest więc patowa. Prezydent miasta nie przesyła projektu do koniecznej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, bo - jak twierdzi - nie musi tego robić. Pomysłodawcy nie mogą wystąpić o opinię Agencji samodzielnie. A bez niej radni nie zajmą się pomysłem. Choć projekt obywatelski musi trafić pod głosowanie - z opinią Agencji czy bez - terminu ustawowego nie ma. Może czekać na to latami. Tak działa urzędnicza zamrażarka.

mś/r/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2016 13:23 ~Braciszek Tuck

  zdelegalizować myślistwozdelegalizować myślistwo

  za invitro każdy powinien płacić z własnej kieszeni ! ludzie umierają w kolejkach do lekarzy, im się należą publiczne pieniądze z kieszeni innych podatników !

  Jeżeli odczuwasz brak gotówki, dam ci dobrą radę: idź do swojego nauczyciela języka polskiego i odbierz od niego pieniądze, jakie wydałeś na naukę. Niczego cię nie nauczył.

 • graffiti50

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2016 08:33 graffiti50

  popieram

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 19:06 ~Normalny

  NIE dla finansowania uprzywilejowanych . Muszę płacić za najprostsze leczenie a inni mają dostawać miliony za darmo ???? NIE !!!!!!!!!!

 • Urodzony w Wawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 17:49 ~Urodzony w Wawie

  Phi! 18 tyś., też mi coś... PO mieliło projekty z 1 mln. podpisów i więcej, i to nie był jednorazowy przypadek: 1) sprawa 6-latków w szkołach, 2) wieku emerytalnego, 3) lasów państwowych, 4) JOWów... to była demokracja! :D A jak teraz PiS wziął projekt pod uwagę (zamiast zmielić głosy jak PO) to się zrobiła zadyma i czarny marsz. :D

 • dfs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 17:19 ~dfs

  zdelegalizować myślistwozdelegalizować myślistwo

  za invitro każdy powinien płacić z własnej kieszeni ! ludzie umierają w kolejkach do lekarzy, im się należą publiczne pieniądze z kieszeni innych podatników !

  Tak samo jak rowerzyści powinni sami płacić za swoje ścieżki!
  Za te pieniądze można by było poprawić transport publiczny!

 • zdelegalizować myślistwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 16:14 zdelegaliz…

  za invitro każdy powinien płacić z własnej kieszeni ! ludzie umierają w kolejkach do lekarzy, im się należą publiczne pieniądze z kieszeni innych podatników !

 • mar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 15:58 ~mar

  Partia razem powinna zrobić pisowi pomnik gdyby nie ich rząd nie byłoby tyle okazji do protestów PS Działanie pis wobec in vitro nie irytują partii razem lecz osobno :)

 • axonick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 15:26 ~axonick

  Pomysł świetny i mam nadzieję że wyłącznie dla par płacących podatki w stolicy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »