Informacje

31.05.2012 18:41 rada warszawy wydała zgodę

1,78 zł za godzinę
opieki w żłobku

SERWISY:

Rodzice z Warszawy będą płacić za opiekę nad dzieckiem w żłobku za godzinę, a nie jak do tej pory stałą, miesięczną kwotę - zdecydowali w czwartek stołeczni radni. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie dziecka. Radni utrzymali obowiązujące do tej pory ulgi.

Po wejściu w życie uchwały (prawdopodobnie w połowie czerwca) rodzice będą płacić 1,78 zł za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w żłobku; taka sama stawka będzie obowiązywać za opiekę powyżej 10 godz. Rodzice będą płacić z dołu, czyli za już wykorzystane godziny opieki. Dodatkowo zapłacą dziennie maksymalnie 5,96 zł za wyżywienie dziecka.

Wprowadzenie opłaty godzinowej wymusiła decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Od 1 września 2011 r. opłaty za żłobek wynosiły miesięcznie 374,22 zł (bez wyżywienia); wcześniej było to 189 zł. Uchwały Rady Warszawy podnoszące wysokość opłat, zaskarżyło w październiku do sądu Stowarzyszenie "Głos Rodziców".

Twierdzi ono, że przy stawce 1,78 zł za godzinę rodzice posyłający dzieci do żłobka na 10 godzin dziennie zapłacą za pobyt 373,8 zł miesięcznie - niemal tyle samo co dotąd. Co oznacza, że z kosztami wyżywienia opłata będzie wynosić ok. 500 zł.

Dlatego w połowie maja - w apelu do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i stołecznych radnych - stowarzyszenie zaproponowało, by miesięczna opłata za 10 godz. pobytu dziecka w żłobku i wyżywienia wynosiła 400 zł.

Nie płacą w ogóle

W związku z decyzją WSA od 17 kwietnia rodzice nie płacą za żłobek, gdyż nie podstawy prawnej ma do pobierania opłat. Dyrektor stołecznego biura polityki społecznej Bogdan Jaskołd poinformował, że miasto tylko w kwietniu miasto straciło 800 tys. zł, a w maju 1,6 mln zł. Miejski urząd zaskarżył decyzję WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński wyraził nadzieję, że NSA rozstrzygnie spór na korzyść miasta. Zaznaczył, że wówczas miejski urząd będzie chciał wrócić do poprzedniego systemu opłat. Poinformował, że rodzice pokrywają 32 proc. kosztów związanych ze świadczeniami (zakup materiałów, wyposażenie, zabawki, pomoce dydaktyczne, energia, woda, zatrudnienie kadry). Zwracał uwagę, że co roku zwiększa się liczba miejsc w żłobkach w Warszawie. W przyszłym roku - jak mówił - ma ich być ponad 5 tys.

Przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski powiedział, że dzięki godzinowym stawkom rodzice nie będą płacić za opiekę, gdy dziecko jest chore. Dodał, że absencja w żłobkach wynosi ok. 30 proc.

Radni PiS chcieli stawkę 1,5 zł

Nie zyskała poparcia poprawka PiS, by stawka godzinowa za opiekę w przedszkolu wynosiła 1,5 zł. Tę propozycję poparł klub SLD. Przedstawicielka stowarzyszenia "Głos Rodziców" Małgorzata Lusar oceniła, że taka zmiana byłaby drobnym, symbolicznym krokiem uczynionym w stronę rodziców.

Oceniła też, że miasto przyjęło wobec rodziców postawę walki. - Rozsądną dyskusję zastąpiono sporem na sali sądowej - powiedziała. Dodała, że straty, jakie miasto poniosło w związku z decyzją WSA, będą większe, jeśli rodzice będą chcieli egzekwować zwrot pieniędzy zapłaconych przez czas obowiązywania uchwały.

Z opłat za żłobek są zwolnieni rodzice, których dochód w gospodarstwie domowym na osobę nie jest większy niż 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (z ulgi korzysta 15,5 proc. dzieci). 50 proc. ulgi należy się, gdy w gospodarstwie domowym dochód nie jest większy niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia (z ulgi korzysta 5 proc. dzieci).

25 proc. mniej płacą rodzice za pobyt dziecka, jeśli do placówki uczęszcza rodzeństwo. Ulga dotyczy rodzeństwa uczęszczającego do żłobka i klubu dziecięcego wpisanych do rejestru prowadzonego przez prezydent Warszawy, przedszkola, punktów przedszkolnych, zespołów wychowania przedszkolnego.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • agnieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 17:26 ~agnieszka

  1.78 zł za godzinę opieki nad dzieckiem to zbrodnia na specjalistach pedagogiki. Ja się pytam: CZY PO TO CZŁOWIEK STUDIUJE KILKA LAT TĄ PEDAGOGIKĘ I ZDOBYWA PRAKTYKA GDZIE SIĘ DA, ŻEBY POTEM ZARABIAŁ OCHŁAPY.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 13:45 ~gosc

  ~ANEA
  Czy Ty myślisz jak coś piszesz? Czy zabierasz głos w temacie, o którym nie masz zielonego pojęcia? Najpierw zobacz co jest punktowane w rekrutacji do żłobków a później komentuj. Nie masz pojęcia o poruszanym temacie to wypad

 • BB_PW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 12:29 ~BB_PW

  do ~olo (i innych "mądrych"):

  Opłaty opczywiście niech będą, bo wiadomo że nic za darmo nie jest - nikt tego nie neguje. Nikt też nie jest przeciwny podwyżce, bo każda inteligentna osoba wie, że koszty wszystkiego idą w górę. My - rodzice, jesteśmy jedynie przeciwni skali podwyżki, bo przyznasz, że wzrost nagle z 200 zł na 500 zł jest to bardzo dużo. Pensje nasze nie rosną a trzeba jakoś 2,5 krotną podwyżkę opłacić.

  Zastanów się co piszesz o siedzieniu w domu z dzieckiem - nie wszysscy zarabiają jak Ty. Razem z żoną mamy wydatków o tysiąc więcej niż nasze dochody razem i każdy grosz się liczy. 300 zł róznicy w opłatach w żłobku dużo znaczy.

  Nie stać nas tym samym na opiekunkę, która kosztuje dwa razy tyle co żłobek. A parcowac 12 godzin tylko po to by całą pensję dać obcej osobie nza wychowywanie swojego dziecka to chore podejście.


  Więc zastanów się nad tym co piszesz. Jeśli masz coś sensownego do powiedzenia to napisz, a jeśli chcesz pisać jak zawsze o "słoikach" w Warszawie i inne bzdury to - jak to się mówi potocznie - "morda w kubeł".

  Jeśli tylko piszecie po to by się jakoś dowartościować, to piszcie sobie jakieś artykuły do Faktu lub Super Expresu, a nie tutaj na każdym forum.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 09:53 ~olo

  typowe polaczki...wszystko za darmo...jak komus za drogo za złobek niech se opiekunke weżmie.......albo siedzi z dzieckiem w domu.

 • Mieszkanka Wwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 09:41 ~Mieszkanka Wwy

  Opłaty może nie są wcale wygórowane ale jeżeli brakuje miejsc dla dzieci z rodzin bez patologii i żyjących w pełnych rodzinach to jest skandal. To się nazywa prorodzinne państwo?!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 08:01 ~gość

  A wam to dogodzić !!!!!
  Jak się nie podoba to przecież zawsze możecie wynająć opiekunkę a jescze lepszym rozwiązaniem wrócić do domu na WIEŚ

 • AVE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 07:35 ~AVE

  niestety państwo idąc w tą stronę doprowadzi do samozagłady ,a to co jest teraz w Grecji to za kilkadziesiąt lat będzie jak raj w porównaniu do tego co będzie u nas.
  Zero pomocy i wsparcia dla rodziców młodych,nie wspominając już o zachęcie że by starać się o dziecko,nawet już "becikowe" które było śmiesznie niskie w porównaniu z cywilizowanymi krajami nie każdemu się należy.
  Narzekali na komunę ale wtedy dużo bardziej dbano o tych z dziećmi ,był różnego rodzaju świadczenia czy zapomogi,ba nawet mieszkania,a teraz?Jak masz 2 tyś to nie dostaniesz NIC,dobrze że za tej "paskudnej" komuny powstały te żłobki i przedszkola bo teraz do pracy dzieci by trzeba było zabierać
  U mnie pod oknem stoi i niszczeje budynek od 10 lat było tam duże przedszkole z pięknym ogródkiem,teraz władze mają to w du... ,budynek zaraz się rozpadnie ,plac kupi jakiś bogaty "żyd" i postawi apartamenty bo super lokalizacja,przy tym ktoś przytuli parę ładny łapówek i jest git
  Płakać się chce co robią z tym krajem

 • ANEA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 05:27 ~ANEA

  Super sprawa dla matek potrzebujących żłobka żeby iść na zakupy i do fryzjera.Teraz w żłobkach będzie pełno zajętych miejsc przez dzieci prawie nie chodzące, a rodzice potrzebujący żłobka na prawdę będą zmuszeni oddać dzieci do placówek prywatnych. Gratuluje pomysłu mili Rodzice. Przysługa na pewno nie dla ludzi pracujących na pełnych etatach.

 • Ojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 21:56 ~Ojciec

  Znacie to: Kara za żłobek = Dom Starców.

 • mama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 21:32 ~mama

  juk a może dlatego chociażby że przedszkole jest do godziny 13 za darmo a za pozostałe godziny się dopiero płaci a w żłobku za każdą godzinę

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »