Informacje

15.06.2018 19:47 do 30 czerwca

1628 projektów w budżecie obywatelskim. Już można głosować

SERWISY:

W piątek ruszyło głosowanie do budżetu partycypacyjnego. - Każdy mieszkaniec może zagłosować na projekty, które jego zdaniem są najbardziej potrzebne i zmienią nasze miasto - zachęcają urzędnicy. Do wyboru jest 1628 pomysłów.

Głosowanie będzie trwało do 30 czerwca. Może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec stolicy. Nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim. Osoby mające mniej niż 18 lat muszą jedynie dysponować zgodą rodzica lub opiekuna na udział w głosowaniu i przetwarzanie danych.

Jak głosować?

"Najłatwiej jest zagłosować przez internet - głosowanie odbywa się przez stronę twojbudzet.um.warszawa.pl" - zachęcają urzędnicy ratusza. Można też papierowo, oddając kartę do głosowania osobiście w wyznaczonym punkcie i pokazując dokument potwierdzający tożsamość. Punkty do głosowania znajdują się w urzędach dzielnic, a w niektórych dzielnicach również w dodatkowych lokalizacjach.

"Osoby, które mają problem z poruszaniem się i nie korzystają z internetu mogą zagłosować poprzez przekazanie karty przedstawicielowi urzędu w miejscu swojego zamieszkania" - informują urzędnicy. Uprzedzając, że taką potrzebę trzeba zgłosić do 22 czerwca do koordynatorów dzielnicowych.

Przed przystąpieniem do głosowania warto zapoznać się z podziałem na obszary, jaki został wyznaczony w danej dzielnicy (nie trzeba głosować w tej, w której się mieszka) i przeznaczoną na budżet partycypacyjny kwotą.

Można wybrać dowolną liczbę projektów. Ważne, by łączny koszt ich realizacji nie był wyższy niż właśnie wyznaczona w danej dzielnicy lub danym obszarze kwota.

"Każdy może oddać głos tylko raz! Jeżeli zagłosuje się więcej niż jeden raz (np. przez Internet i osobiście), wtedy wszystkie głosy zostaną uznane za nieważne" - uprzedzają urzędnicy.

Ogłoszenie wyników nastąpi 12 lipca o godz. 18 na Bulwarze gen. Pattona.

Kandydaci zachęcają do głosowania

Do wzięcia udziału w budżecie partycypacyjnym zachęcali na piątkowej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski i Paweł Rabiej - kandydaci Koalicji Obywatelskiej na prezydenta i wiceprezydenta Warszawy. Spotkali się zresztą z dziennikarzami przy ściance wspinaczkowej na Wybrzeżu Szczecińskim, która została zrealizowana właśnie z budżetu.

- Ja głosowałem na Ursynowie, tam gdzie mieszkam, na bardzo różne projekty. Niektóre dotyczące właśnie budowania tego typu przedsięwzięć na wolnym powietrzu, które będą służyły sportowi, ale też na przedsięwzięcia kulturalne i również na przedsięwzięcia, które mają zabezpieczyć nasze dzieci, lepiej oświetlić ulice - wymieniał Trzaskowski.

Z kolei polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej wziął udział w głosowaniu na Ochocie. Jak mówił, głosował na "kilka projektów sportowych", a także na projekty kulturalne. Podkreślił, że czas na głosowanie upływa 30 czerwca. - I naprawdę warto głosować, bo w tym roku w budżecie partycypacyjnym w Warszawie jest prawie 65 milionów złotych, to jest sporo - przyznał.

Warszawa na podium obywatelskich miast

Również w piątek ratusz poinformował, że Warszawa znalazła się na podium w rankingu najbardziej obywatelskich polskich miast. Wyniki ogłoszono na konferencji "Europolis. Miasta Obywatelskie".

W rankingu uwzględnione zostały czynniki, takie jak m.in. zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne, aktywność wyborcza, rozpowszechnienie postaw obywatelskich, otwartość instytucji publicznych na potrzeby obywateli.

"Warszawiacy najczęściej spośród mieszkańców wszystkich badanych miast kierowali zapytania o informację publiczną do przedstawicieli swoich samorządów, co świadczy o ich dużym zaangażowaniu w życie publiczne" - informuje ratusz.

kw/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 22:05 ~tom

  masakra, w tym budżecie już jest projekt zwężenia Marszałkowskiej (plac Unii - plac Konstytucji), tzw. uspokojenia ruchu i widzę zwężenia Waryńskiego do 2 pasów na placu Konstytucji
  demolki życia mieszkańców ciąg dalszy

 • Łabadżak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 21:25 ~Łabadżak


  Ola~Ola

  Głosuje na Pradze Południe i jestem miło zaskoczona bardzo małą ilością propozycji nowych ścieżek rowerowych. Z wielką przyjemnością głosowałam na nowe miejsca parkingowe, remonty boisk i placów zabaw, nowe książki dla bibliotek, budki dla ptaków i ciekawe zajęcia w szkołach, czyli rzeczy naprawdę potrzebne, w przeciwieństwie do ścieżek rowerowych, z których nikt nie korzysta.
  Kłaniamsię~Kłaniamsię  Rozumiem, że pewne rzeczy są dla ludzi ważniejsze, ale stwierdzenie, że ścieżki rowerowe są niepotrzebne i nikt z nich nie korzysta jest kompletną ignorancją. Brzmi Pani jak młoda matka, która nie widzi żadnych aspektów, które nie dotyczą tego dziecka. A potem rządzący są wybierani na podstawie tego, kto więcej pieniędzy da na nasze dziecko jako jedyny wyznacznik.


  No widzisz. U mnie wywalili kupę forsy na ścieżkę (asfaltowa, gładka jak syberyjskie śniegi) a i tak zaiwaniają jezdnią albo chodnikiem. Więc popieram p. Olę.
  A odnośnie budżetu: dziękuję, postoję. Bo to farsa.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 21:15 ~wawa  Ławeczka~Ławeczka

  Szkoda czasu nie te bzdury, To fikcja, nic nigdy nie zostaje zrealizowane, a jeżeli już, to jakaś ławka.
  Wawa~Wawa

  Nie zgodzę się, w mojej okolicy powstało wiele projektów z budżetu: parkingi, siłownie plenerowe, oświetlenie parku, ścieżki rowerowe, palce zabaw.
  budżet rowerzystów~budżet rowerzystów

  Parkingi????
  Chyba rowerowe :)

  Piękny parking przy pętli Gocławek, wcześniej w błocie stało kilka samochodów, a teraz na eleganckiej kostce mieści się ponad 30

 • goostav234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 14:41 ~goostav234

  Na ursynowie burmistrz blokuje projekty wg wlasnego widzimisie. Chciałbym oddać głos na niezrealizowane jeszcze projekty a potem pogadamy o nowych.

 • Kłaniamsię

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 14:11 ~Kłaniamsię

  Ola~Ola

  Głosuje na Pradze Południe i jestem miło zaskoczona bardzo małą ilością propozycji nowych ścieżek rowerowych. Z wielką przyjemnością głosowałam na nowe miejsca parkingowe, remonty boisk i placów zabaw, nowe książki dla bibliotek, budki dla ptaków i ciekawe zajęcia w szkołach, czyli rzeczy naprawdę potrzebne, w przeciwieństwie do ścieżek rowerowych, z których nikt nie korzysta.  Rozumiem, że pewne rzeczy są dla ludzi ważniejsze, ale stwierdzenie, że ścieżki rowerowe są niepotrzebne i nikt z nich nie korzysta jest kompletną ignorancją. Brzmi Pani jak młoda matka, która nie widzi żadnych aspektów, które nie dotyczą tego dziecka. A potem rządzący są wybierani na podstawie tego, kto więcej pieniędzy da na nasze dziecko jako jedyny wyznacznik.

 • prewe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 12:42 ~prewe

  czy można zagłosować za oddaniem tych pieniędzy podatnikom?

 • budżet rowerzystów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 09:10 ~budżet…


  Ławeczka~Ławeczka

  Szkoda czasu nie te bzdury, To fikcja, nic nigdy nie zostaje zrealizowane, a jeżeli już, to jakaś ławka.
  Wawa~Wawa

  Nie zgodzę się, w mojej okolicy powstało wiele projektów z budżetu: parkingi, siłownie plenerowe, oświetlenie parku, ścieżki rowerowe, palce zabaw.

  Parkingi????
  Chyba rowerowe :)

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 09:09 ~Marek

  A kiedy będzie można głosować na nie? I kiedy głosować będą mogli jedynie mieszkańcy danej okolicy a nie aktywiści z Radomia?

 • Michał800

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 08:40 Michał800

  Eni~Eni

  A ja głosuję, bo kilka pomysłów zostało już zrealizowanych i to mi się podoba.

  Dokładnie tak!

 • M_J

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 00:02 ~M_J

  Niestety, ale szkoda czasu na to głosowanie, w Wawrze projekty, które wygrywają nie są realizowane. Sytuacja powtarza się co roku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »