Informacje

18.12.2013 22:06 partnerstwo publiczno prywatne

1600 nowych wiat w trzy lata

SERWISY:

Blisko 1,6 tys. nowoczesnych wiat przystankowych stanie w Warszawie w ciągu trzech lat, zakłada umowa zawarta w środę między ZTM i konsorcjum firm AMS i Stroer, które w zamian za postawienie i utrzymanie wiat, będzie zarabiać na reklamach.

Jak informuje stołeczny ratusz na 625 przystankach w Śródmieściu i najbliższych dzielnicach staną wiaty wg projekty wskazanego przez miasto. Na pozostałych 955 przystankach zostaną wybudowane wiaty z seryjnej produkcji projektu inwestora. Trzeci typ instalowany będzie na obszarze objętym nadzorem konserwatorskim.

Jak poinformował w środę wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, harmonogram prac zakłada, że w 2014 r. stanie 180 wiat, w 2015 - 720, a w 2016 - 680.

Miasto nie zapłaci

Miasto nie będzie dofinansowywać budowy i utrzymania nowych wiat. Z kolei konsorcjum w zamian za wybudowanie wiat otrzyma prawo do korzystania z powierzchni reklamowych umieszczonych na wymienionych przystankach. Czas koncesji to osiem lat i 10 miesięcy.

Po trzech latach partner prywatny będzie się dzielił zyskami z reklam z miastem. Jak powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, będzie to ok. 1,5 mln zł rocznie.

Przedstawiciel partnerów prywatnych Marek Kuzaka zaznaczył, że wiaty są nowoczesne, jasne i przestronne. Dodał, że produkowana seryjnie wiata będzie też bardzo praktyczna w eksploatacji i "wandaloodporna".

Umowa po 3 latach

Podpisanie umowy zakończyło postępowanie przetargowe na wymianę i eksploatację wiat, które trwało ponad trzy lata. Umowę z koncesjonariuszem podpisano rok po wyborze najkorzystniejszej oferty, gdyż wybór został zaskarżony przez innego oferenta. We wrześniu 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny odmówił wstrzymania zawarcia umowy.

Projekt "Przystanek Komunikacji Miejskiej" ma na celu wymianę wiat przystankowych w Warszawie przy udziale inwestora prywatnego. Stołeczny ratusz zaznacza, że jest to pierwszy tej skali projekt miasta, którego podstawą jest Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi z 2009 r. Szacowany łączny koszt wybudowania 1580 wiat wyniesie ok. 80 mln zł.

PAP/wp/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 17:22 ~Rosomak

  Nieuków informuję, że jest takie trudne słowo w języku polskim: wzornictwo. Znaczy to samo, co dizajn, tyle że nie jest szpanerskie.

 • rry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 16:29 ~rry

  to jest normalna osłona na reklamy, aby tylko te ludzie nie zasłaniali ich, szkoda aby ktoś pod tym stał, to nie jest stworzone dla pasażerów to są kasetony podświetlane dla reklam.

 • tin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 14:52 ~tin

  Te wiaty projektują osoby które nigdy nie musiały czekać 20 minut na autobus podczas mrozu lub ulewy. To samo tyczy sie osob ktore akceptuja te bezwartosciowe, niefunkcjonalne projekty. Naprawde da sie zrobic wiate która jest ładna i funkcjonalna czemu takie projekty nie sa mile widziane przez urzedników?
  Może przydałoby się zrobić konkurs na projekt wiaty, który rozstrzygną użytkownicy komunikacji miejskiej?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 14:06 ~nick

  Jedna wiata będzie kosztować 51 282 zł. To jakaś szopka. W dodatku stylistyka i kolory wiaty w żaden sposób nie współgra ona z symboliką miasta. Mamy więc kolejny "wolski wiatrak"

 • KRETYN VEL BUFETOWY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 14:06 ~KRETYN VEL…

  WIATY PRZYSTANKOWE TAK JAK SAMOCHODY POWINNO SIĘ ZMIENIAĆ CO DWA MAKSYMALNIE TRZY LATA.

 • b72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 13:46 ~b72

  Wiata rpzystankowa nie jest po to, zeby dlugotrwale i skutecznie ochronic wszystkich chetnych przed warunkami atmosferycznymi.
  Wiata jest punktem orientacyjnym, zrodlem informacji, tymczasowa ochrona, a - chyba przede wszystkim (jak dla mnie) - elementem ksztaltujacych wyglad miasta.
  W wiacie sie nie mieszka, z wiaty sie na chwile korzysta, a wiaty w duzej ilosci sie widzi przemierzajac miasto. I to miasto ma byc dzieki tym wiatom ladniejsze. Mala architektura w Warszawie jest slaba, wiec pewnie wielu chcialoby, zeby taka pozostala. W chlewie jest cieplo i swojsko.

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 12:56 ~nika

  ktory to juz wzor wiat w wawie? 10 ? 15? a co z ostatnim projetem. czemu juz nie dobry?

  ps.
  szklane wiaty z reguly sa brudne. jak sie ma brudasow za urzednikow to projekty wiat powinny uzgledniac fakt ze myte sa raz do roku..

 • Trylobitka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 11:45 ~Trylobitka

  Krótko - równie ładnie jak niepraktycznie.

 • budowlaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 11:30 ~budowlaniec

  w tej cenie domek letniskowy 25m2 z pełnym wyposażeniem postawiłem, a oni wiate przystankową szt 1 z montażem.

 • willma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 11:08 ~willma

  Żadna ochrona przed wiatrem ! Z boków będzie swobodnie hulał wiatr - zarówno ze względu na brak dociągniecia boków do ziemi, jak i dość szeroki odstep między bokami a ścianą tylnią. Wiatr, deszcz, śnieg będą obecne na takim przystanku bezustannie, co również uniemożliwi korzystanie z ławki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »