Informacje

12.10.2011 06:19 Zobacz plan zagospodarowania

160-metrowa wieża dla Pragi

SERWISY:

Wieżowce od strony stacji metra, mieszkania w porcie, park i rekreacja od strony Wybrzeża Szczecińskiego – urzędnicy zakończyli prace nad planem zagospodarowania rejonu Portu Praskiego. Można go już oglądać w PKiN.

O planach zabudowy portu mówiło się już od dawna. Rąbka tajemnicy uchylił w lipcu właściciel 38 hektarów wokół portu - spółka Port Praski, która zleciła pracowni JEMS wykonanie koncepcji zagospodarowania portu. Jednak dopiero uchwalenie planu zagospodarowania dla tego obszaru da odpowiedź na pytanie co faktycznie mogłoby tu powstać. Jeśli radni zgodzą się na zaproponowany przez miejskie biuro architektury projekt, inwestycja wreszcie będzie miała szansę wystartować.

Wieże na Pradze

To właśnie na terenie portu mają powstać pierwsze na Pradze wieżowce. W sumie w okolicy budowanej właśnie stacji metra Stadion mają stanąć cztery wieże, odpowiednio 100, 120, 140 i nawet 160 metrów wysokości. Zupełnie zmienić ma się oblicze basenów portowych. U wejścia do portu powstanie brama przeciwpowodziowa, na nabrzeżach zostanie zbudowane osiedle mieszkaniowe z usługami w parterze. W południowej części planu zaprojektowano park i teren rekreacyjny.

Plan do wglądu

Projekt planu obejmuje obszar ograniczony ulicami:

- od północnego wschodu: południowa linia rozgraniczająca ulicy Targowej na odcinku od ulicy Okrzei do ulicy Sprzecznej, wschodnia linia rozgraniczająca ulicy Sprzecznej do ulicy Zamoyskiego;
- od południowego wschodu: granica dzielnic: Praga Południe i Praga Północ wzdłuż linii kolejowej, na odcinku ulicy Zamoyskiego do granicy dzielnic Praga Północ i Śródmieście na rzece Wiśle;
- od południowego zachodu: granica dzielnic Praga Północ i Śródmieście na rzece Wiśle od mostu Średnicowego do przedłużenia południowej linii rozgraniczającej ulicy Okrzei;
- od północnego zachodu: południowa linia rozgraniczająca ulicy Okrzei.

Plan zagospodarowania można oglądać do 8 listopada 2011 roku w na XIX piętrze Pałacu Kultury i Nauki od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8 00 do 16.00, a także na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy – bip.warszawa.pl.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w dniu 21 października 2011 roku w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy, PKiN, pl. Defilad 1, piętro XX, sala nr 2018, o godz. 16 00.

mjc

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • głupoty gadacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2011 11:34 ~głupoty gadacie

  @ kasia - Droga Kasiu - żulernię to może masz u siebie. Na Powiślu tzw "stara żulernia" zawsze miała honor, mogła razić w oczy, pić w bramach, ale nikogo nie bito, nie nachodzono, nie robiono dookoła siebie "burdelu". Ludzie ci już w większości zmarli, na ich miejsce pojawiła się nowa, gorsza tłuszcza, przyjezdni spoza Warszawy. Zamieszkali w tych samych mieszkaniach, co starzy lokatorzy. Teraz słychać przekleństwa na podwórkach, widać brak szacunku dla cudzej własności, na klatkach własnych domów co można zniszczyć, choćby przypadkiem, jest niszczone. Pomimo tego, że przed chwilą był remont w tych "starych" budynkach. Sąsiadowi z okna na maskę auta wyrzucono butelkę. Wgniecenie jest, ale nie dojdziesz kto to zrobił. Parkował pod swoim budynkiem, jak robi to od wielu lat. Nie osądzam nikogo, ale widzisz co się dzieje dookoła ciebie i naprawdę można być pewnym kto to wyrzucił. Reasumując - to nadal kwestia kultury i obycia. Tylko wieśniak wyrzuca butelkę przez okno, bo za wiejskim oknem ma poletko. Tylko wieśniak krzyczy w nocy, bo za oknem ma przecież pole. Tylko wieśniak warcholi naokoło, bo kto mu we wsi podskoczy, skoro do sołtysa 5 kilometrów piechotą. Tylko wieśniak "#urwi", bo tak od małego komunikował się z innymi wieśniakami i złorzeczył na świat, że musi sprzątać krowie placki. Zauważ, że pisząc wieśniak nie mam na myśli chłopa, człowieka ze wsi, tylko negatywnie określam niewątpliwego posiadacza złych cech, których kilka wymieniłem powyżej. Popieram Tomka z Targowej, iż tylko bufon, egocentryk i narcyz patrzy negatywnie na to gdzie mieszka. Chyba taki ktoś patrzy po prostu w lustro.
  Pragnę też dodać, że duża zasługa takiego postrzegania w polityce lokalowej miasta, które skutecznie zasiedla starą tkankę miejską niechcianymi nigdzie indziej patologiami, nie zważając na to, że ludzie w tych samych budynkach wykupili swoje mieszkania, działają lokalnie we wspólnotach itp. W ten sposób samo sobie psuje image poszczególn

 • Tomek z Targowej.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 12:22 ~Tomek z Targowej.

  Gdzie ta żuleria na Pradze? Mieszkam tu od urodzenia i nie jestem żulem. Czy Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju, czy aktor Marcin Kwaśny to są żule? To tylko dwóch ludzi bardziej znanych z tv, ale wiele więcej, których nazwisk nie pamiętam, a spotykam na ulicach Pragi mieszka tu. Najwięcej bzdetów o żulach słychać od ludzi, którzy tu nigdy nie byli. Jedyna wadą Pragi Północ jest zły stan techniczny kamienic, gdzie faktycznie ciężko się mieszka i prawdą jest, że wielu nie stać na zakup własnego mieszkania, ale to nie oznacza że są ludźmi gorszej kategorii. Nie rozumiem jak można ludzi traktować z góry i jakim trzeba być bufonem, egocentrykiem i narcyzem, żeby tak negatywnie patrzeć na mieszkańców Pragi.

 • MK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 21:31 ~MK

  Jeśli nie powstanie przemyślany system regulacji i kontroli poziomu wody na Wiśle w obrębie Warszawy,to takie "cudowne" użytkowanie tego portu jak na wizualizacjach można będzie sobie między bajki włożyć.

 • pablosox1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 19:37 ~pablosox1

  Najpierw to niech na pradze ureguluja brzeg wisły bo jest dziki jak zwierze w lesie

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 19:28 ~kasia

  apartamentowce fajne, tylko... co żulerią? wychodzisz z pałacu i prosto na praskie dresiarstwo i dziadostwo :/ zrobi się to samo co na powiślu

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 18:07 ~ppp

  @troll123 - no tak to jest w cywilizowanym świecie że prywatną działkę można ogrodzić. Jeżeli Ci się to nie podoba to zażalenia do władz miasta, że sprzedają działki miejskie.

 • Pekińska i Wegierka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 18:02 ~Pekińska…

  Przecie tam patologia sama mieszka na tej pradze

 • mt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 13:42 ~mt

  Heh plan ambitny, światowy etc. Jest tylko kilka 'ale'. Po pierwsze Wisła to ŚCIEK i przez lata, pomimo stale polepszajacej się jakości wody w polskich rzekach, ściekiem pozostanie. Więc czy ktoś chciałby zamieszkać nad ściekiem? Wątpię. Po drugie. Wisła ze względu na charakter swojego dorzecza (2,5 razy większego niż dorzecze Sekawany) cechuje się pojawiającycmi się co jakiś czas wysokimi stanami wody, przed którymi trzeba by taką 'marinę' zabezpieczyć. Więc rozwiązaniem sa szczpeczące rozwiązania w postacie jazu zamykającego wejście do portu albo odpowiednio wysokich nadbrzeży. Po trzecie. Wieżowce. Ich lokalizacja powinna do czegoś nawiązywać. Wtykanie między bloki i kamienice wieżowców to tak jak wtykanie świeczek urodzinowych w psią kupę.

 • troll123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 13:36 ~troll123

  To wszystko bardzo fajnie, ale osiedle będzie na pewno zamknięte i na baseny portowe warszawiacy będa mogli popatrzeć sobie przez kratki albo na zdjęciach. Jeśli teraz są opracowywane ppany to uważam, że już na tym etapie powinno zostać zablokowane grodzenie terenu. Bo za kilkanaście lat będziemy poruszali się ulicami wzgłóż płotów. Już teraz tereny Stadionu Narodowego zostału ogrodzone praktycznie wbrew woli wszystkich (poza właścicielami)

 • HM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 13:08 ~HM

  Widze, ze mnostwo tu inzynierow na forum... Nie ma rzeczy niemozliwych, a ten projekt nie nalezy nawet do wybitnie skomplikowanych. Radze przejrzec wstepna dokumentacje, albo poczytac wypowiedzi na skyscrapercity.com. Jezeli zas chodzi o regulacje rzeki... To niestety jest to cos niewykonalnego gdyz wiekszosc warszawskich chaszczy zostalo wpisanych na liste Natura2000. Dopoki nie pogonimy eko-terrorystow, dopoty nie oddamy rzeki warszawiakom.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »