Informacje

27.07.2015 19:10 prace za 462 mln złotych

160 km/h do Piaseczna.
Wyremontują tory i stacje

SERWISY:

Dobra wiadomość dla mieszkańców Piaseczna i okolic. Za niespełna dwa lata pociągi do południowej części aglomeracji warszawskiej mogą jeździć nawet z prędkością 160 km/h. Kolejarze wyremontują 27 kilometrów torów od Warszawy Okęcie do stacji Czachówek Południowy oraz wszystkie perony i przystanki na tej linii.

Kolejarze podpisali w poniedziałek umową z wykonawcą modernizacji linii między stacją Warszawa Okęcie a Czachówek Południowy. – Modernizacja będzie polegała na rozbiórce i budowie od nowa torów oraz pozostałej infrastruktury kolejowej na całym odcinku - powiedział Marcin Mochocki, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Zmieni się układ torów na stacjach przy lotnisku, w Piasecznie oraz w Czachówku. - Umożliwi to przewoźnikom takim jak Szybka Kolej Miejska uruchomienie całkowicie nowych połączeń obsługujących południową część aglomeracji warszawskiej, w tym Nowej Iwicznej, Piaseczna, Zalesia Górnego i Czachówka oraz Góry Kalwarii – zapewnia Mochocki.

Jak zapewniają kolejarze, po remoncie pociągi mają na znacznej części tego odcinka rozpędzić się nawet do 160 km/h.

Remont stacji

PKP chce przebudować też wszystkie perony na stacjach: Warszawa Okęcie, Piaseczno; Czachówek Południowy oraz na przystankach: Warszawa Jeziorki, Warszawa Dawidy, Nowa Iwiczna, Zalesie Górne, Ustanówek oraz Czachówek Górny. Zyskają wiaty i będą łatwo dostępne dla osób niepełnosprawnych. Plan robót zakłada również budowę kładki dla pieszych na stacji Warszawa Okęcie i przebudowę kładki na stacji Piaseczno. W Czachówku Południowym powstanie przejście podziemne.

Przebudowane zostaną też wiadukty nad torami, a całkiem nowa przeprawa powstanie w okolicy przystanku Warszawa Jeziorki.

Prace mają się zakończyć w przeciągu 20 miesięcy i pochłoną kwotę 462 mln złotych.

Dalej do Radomia

Jak informują kolejarze podpisana w poniedziałek umowa jest trzecim kontraktem na modernizację trasy kolejowej z Warszawy do Radomia. Pierwsze dwa dotyczą zaprojektowania i budowy systemu sterowania ruchem kolejowym oraz modernizacji stacji Radom.

W planach PLK ma ogłoszenie przetargów na kolejne fragmenty tej trasy między Czachówkiem a Warką oraz Warką a Radomiem. Modernizacja tego ostatniego odcinka wiąże się, między innymi z budową drugiego toru.

Zakończenie modernizacji całej trasy, która pozwoli na dostosowanie jej do prędkości 160 km/h na 93 procentach długości, planowane jest na lata 2014 – 2020.

jb/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Barto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2015 15:13 ~Barto

  Pomysł świetny. Mam nadzieje że opóźnienie nie bedzie wieksze niz 5 lat. W końcu PO oddaje władze więc moze bedzie na czas. Co do samego artykułu to razi "głupotą". To że pociągi bedą mogły jeździć 160 km/h ma się nijak do tego co bedzie. Po pierwsze SKM będa jeździć około 70-80km/h, po drugie nawet jak by mogły szybciej to i tak róznica odległości pomiędzy stacjami na to nie pozwoli. Więc jak zwykle zapędzili się mocno... Zobaczymy czy stacje będa miały toalety, chyba o moniktoringu w państwie prawa gdzie "dewastacyjna chołota" nie odpowiada dzięki liberalnemu prawu i super sędziom za wandalizm nie trzeba wspominać. Może PiS zmieni prawo (oby), żeby osoba która zniszczył obiekt poniosła pełne koszty odnowy i dodatkowo karę za taki czyn.

 • ArekAiwaPlatz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2015 05:47 ~ArekAiwaPlatz

  Naiwnym lemingom znowu coś obiecują :-)

 • jólek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 14:46 ~jólek

  Po pierwszej lini tytułu, myślałem, że przedłużą S79 :D

 • vito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 12:15 ~vito

  Dawidowska~Dawidowska

  Wolicie, zeby tak było jak jest?
  ludzie! zamiast cieszyć się, ze można, że będzie łatwiej, szybciej i przyjemniej, to szukacie tylko problemów. A ja się cieszę, chociaz jeszcze tam nie mieszkam.
  Nie musi być 160, może być i 100 ale ładne wiaty, dobre dojscia, nowe przejazdy.
  Hałas - a co, może Puławska jest cichsza? Może remont u sąsiada (innego co roku) mniej uporczywy?
  W koreczkach stoisz na Puławskiej?
  A ilu z Was jeżdzi przez okoliczne lesznowolskie pola? Lepsza droga by się przydała: tak, już obwodnica w toku...
  ale może zamiast spalać paliwko to P+R przy nowiutkiej stacji Cie zachęci: gazetkę poczytasz, do biedronki wdrepniesz koło Jeziorek i myk w kulturalnych warunkach na Służewcu w 15 min. jesteś; lub centrum w niecałe 30.
  Jeszcze narzekanie?
  Chłopa się boicie, że pomacha rączką?
  Chłop to ma dzieci, które świat widziały i często te dzieci już dzieci mają i już chcą by te wnuki/dzieci lepiej miały! Więc i chłop działkę sprzeda, a ze kolejka nowa, to i więcej weźmie.

  Łatwiej jest psioczyć, równać w dół niż w górę.

  Bo jest tu grupa napinaczy, którzy załapali się na mieszkani w płycie Za Żelazną Bramą i chcieliby, żeby każdy, kto się nia załapał miał jak najgorzej. Odciąć komunikacjęm, nic nie modernizować. Jest metro na Świętokrzyskiej i wystarczy. Reszta nie zasługuje na rozkosz w postaci widoku MDM-u czy Dworca Centralnego na co dzień.

 • ormo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 11:47 ~ormo

  Wyremontują, wyremontują, ale zanim to nastąpi będzie gorzej - i to na pewno przez dłuższy czas niż zapowiadany, bo jak wiadomo u nas nic nie kończy się w terminie. Jednym słowem "witajcie w piekle" mieszkańcy Piaseczna i okolic:(

 • kolejorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 11:34 ~kolejorz

  Dobra wiadomość.

  Szkoda tylko, że stacji pod Lotniskiem Chopina nie zbudowano jako przelotowej. Wtedy wszystkie SKM-ki jechałyby przez lotnisko, a tak trzeba dzielić tabor między relacjami do Piaseczna i na lotnisko, przez co na obu przystankach pociągi nie będą pojawiały się tak często, jak mogłyby (za te same pieniądze).

 • elvis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 11:21 ~elvis

  O wielu przejazdach miedzy Okęciem a Czachówkiem nie napisali i co z tego. Napisali Tylko o jednym co napewno bedzie wiadutk i tyle skoro o reszcie nie napisali to sie cieszcie bo bedziecie mieli wieksza mozliwosc objazdu jak cos sie gdzies stanie albo cos. A na temat linii do 'otwocka to z tego co wiem to tamta linia jest w duzo lepszym stanie niż linia Radomska...

 • ndn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 11:16 ~ndn

  loli pop~loli pop

  Bzdury do kwadratu. Mieszkańcy Piaseczna będą pociągiem jeździć do ... ? No właśnie dokąd ? Na lotnisko ? By tam się przesiąść do pociągu, który jedzie trasą okrężną do centrum ? I jeszcze zdążą się rozpędzić do 160 km/h ? Tylko liczba wypadków - potrąceń na tej trasie się zwiększy, a przystanki typu Dawidy, Jeziorki pozostaną przystankami dla podmiejskich, powolnych SKMów.


  Umiejętność logicznego myślenia zanika w narodzie.

  Modernizacja pozwoli na zwiększenie prędkości i bezpieczeństwa na linii Warszawa -Radom. Mieszkańcy Piaseczna dziś dojeżdżają pociągami do Warszawy i za 2 lata też będą dojeżdżać, tylko trochę szybciej, a do tego jest szansa na wdrożenie SKM, jak zostanie przebudowana stacja Piaseczno.
  Ilość potrąceń się zwiększy? Jak ludzie będą łazić po torach jak po swoim domu, to na pewno.

 • dnf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 11:11 ~dnf

  klolik79~klolik79

  ile trwa rozpędzanie do 160km/h i ile trwa hamowanie? zdąży się rozpędzić zanim będzie musiał zacząć hamować? może to i dobra wiadomość dla pasażerów, ale raczej nie tych którzy mieszkają blisko...  Do 160 nowoczesne składy KM rozpędzają się w kilkadziesiąt sekund, 2-3 kilometry. Hamowanie - 1km.
  Dla pociągów przyspieszonych jest ta prędkość. Osobowe pojadą trochę wolniej.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 10:27 ~Xavery

  Łukasz~Łukasz

  A kiedy linia Otwocka?


  Wszystko wskazuje na to, że zostanie zachowana jako skansen z ostatnim jednotorem na tej klasie linii w bezpośrednim pobliżu Warszawy. Niestety Lublin nie leży tak blisko Warszawy jak Radom. Chociaż dla antysłoików to pewnie dobrze:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »