Informacje

20.04.2017 19:29 W trzech parkach

16 mln z Unii na "unikalne" miejsca ochrony środowiska

SERWISY:Uporządkowanie terenów zielonych, budowa zbiorników wodnych, miejsc wypoczynku i rekreacji - taki ma być efekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego, Parku Żeromskiego oraz Ogrodów Kosmosu we Włochach. Wszystko za 16 mln zł, które wyłoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak informuje stołeczny ratusz, Pole Mokotowskie stanie się przyjazną mieszkańcom przestrzenią. Rozszerzy się ona o teren dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Najpierw będą wielkie porządki i sprzątanie, potem założone zostaną trawniki, powstaną m.in. zbiorniki wodne, place zabaw oraz ogrodzona strefa dla psów.

Żoliborski Park Żeromskiego czeka przede wszystkim renowacja i wzmocnienie skarpy oraz remont fontanny. Będą także nowe nasadzenia roślin.

Dzikie Ogrody Kosmosu

Natomiast Ogrody Kosmosu w efekcie rewitalizacji mają być parkiem o naturalnym i dzikim charakterze. Znajdą się w nim ścieżki spacerowe, ogród wypoczynkowy oraz boisko. Odtworzona zostanie aleja kasztanowa.

We wszystkich parkach planowany jest ponadto m.in. montaż budek lęgowych dla ptaków i siedliska owadów.

Umowę w tej sprawie podpisał w czwartek, 20 kwietnia na polu wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik. Obecny był także wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Wiceszef resortu środowiska ocenił, że "miejsca wspólne są bardzo ważne w krajobrazie miejskim" i - jak zaznaczył - trzeba je odbudowywać. - Staramy się poprawiać jakość życia, jakość powietrza - przekonywał Mazurek.

"Poprawiać jakość wody i powietrza"

- Pokazujemy, jaki wielki potencjał drzemie w lasach, które mogą magazynować i akumulować dwutlenek węgla, poprawiać jakość powietrza, poprawiać jakość wody - mówił Mazurek.

Wójcik wyjaśnił, że w ramach projektu stworzone zostaną "unikalne" miejsca służące ochronie środowiska. Według niego przyczynią się one m.in. do zachowania różnorodności biologicznej, ułatwienia i poprawy przewietrzania miasta.

Przekonywał, że w wyniku podjętych działań poprawi się jakość środowiska miejskiego, jakość życia mieszkańców oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ekologii i poszanowania przyrody.

Olszewski wskazał, że dzięki temu dofinansowaniu miasto będzie mogło inwestować środki w "powiększanie potencjału zieleni".

Prace do 2020 roku

Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane w ramach unijnego programu. Prace na obszarze ok. 75 ha potrwają do 2020 roku. Tereny objęte projektem będą obiektem otwartym, dostępnym dla wszystkich bezpłatnie i dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Około jedną czwartą powierzchni Warszawy stanowią tereny zieleni: lasy, parki, skwery i ogrody. Najwięcej jest lasów, rosną one na ponad 7 tys. ha, co stanowi ok. 15 proc. powierzchni miasta. Miasto zarządza też 76 parkami o powierzchni ponad 700 ha. Istotnym składnikiem zieleni miejskiej są też skwery i zieleńce. Jest ich w stolicy ok. 160 o powierzchni ponad 150 ha.

Warszawa to też rezerwaty przyrody jak Las Kabacki, Las Natoliński i Skarpa Ursynowska, liczne pomniki przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary sieci Natura 2000. W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy znajduje się też Kampinoski Park Narodowy oraz wchodzące w skład Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasy Celestynowskie, Otwockie i Chojnowskie.

Na początku roku w Warszawie pod topór poszły setki drzew. Efekt lex Szyszko:

PAP/skw/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »