Informacje

21.10.2014 12:38 Jednośladem przez Warszawę

1,6 mln wypożyczeń rowerów Veturilo w 2014 roku

SERWISY:

Rowery Veturilo były w tym sezonie wypożyczane 1,6 mln razy, przybyło 67 tys. nowych użytkowników i oddano prawie 40 km nowych ścieżek rowerowych - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.

Nowe stacje Veturilo, podaje miasto, zostały uruchomione w Wilanowie, na skrzyżowaniach ul. Vogla i ul. Sytej oraz ul. Rzeczypospolitej i ul. Branickiego. W sumie system, który został uruchomiony w sierpniu 2012 roku, ma 202 wypożyczalnie i ponad 3 tys. rowerów. Do dyspozycji rowerzystów jest w tej chwili 331 km dróg rowerowych, 61 km ciągów pieszo-rowerowych i 16 km pasów oraz kontrapasów rowerowych.

205 km asfaltu

W tym roku w Warszawie oddano do użytku prawie 40 km ścieżek rowerowych, a w budowie jest kolejnych 25 km. Ponadto ratusz zapowiada, że w tym tygodniu rozpocznie się m.in. budowa drogi dla rowerów na ul. Ostrobramskiej.

- Miasto konsekwentnie stawia na jakość i wysoki standard dróg rowerowych. Dzięki ukończonym we wrześniu inwestycjom, a także przeprowadzonym remontom ponad połowa istniejącej sieci - 205 km - ma już nawierzchnię asfaltową - napisał ratusz w komunikacie prasowym.

Ponadto informuje, że w stolicy jest tysiąc parkingów rowerowych zapewniających 11 tys. miejsc na rowery, a w toku jest przetarg na kolejnych tysiąc stojaków. W stolicy ustawiono również 30 stacji samoobsługowej naprawy rowerów. W tym roku uruchomiono również cztery bezpłatne wypożyczalnie rowerów towarowych. Działają też wypożyczalnie rowerów dla niepełnosprawnych oraz rowerów dla dzieci.

- Dzięki środkom z Unii Europejskiej w ciągu pięciu najbliższych lat Warszawa wybuduje ponad 100 km nowych tras rowerowych wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych. W przyszłym roku pasy rowerowe powstaną m.in. na ul. Książęcej, Zakroczymskiej, Wóycickiego i Wrocławskiej. Zostaną wybudowane odcinki dróg rowerowych na ul. Drewny (do Konstancina-Jeziorny), al. Waszyngtona, Żwirki i Wigury, Jagiellońskiej oraz Powsińskiej - zapowiada ratusz.

Ponadto miasto przeznaczy ponad cztery mln zł na realizację projektów rowerowych zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego.

W budżecie wygospodarowano także kilkaset tys. zł na odśnieżanie ok. 75 km najważniejszych dróg rowerowych w nadchodzącym sezonie zimowym.

Liczba rowerzystów w stolicy wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat - podsumowuje ratusz. A ruch rowerowy stanowi już niemal trzy proc. wszystkich podróży po mieście.


PAP/lata/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adammm5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2014 23:14 ~Adammm5

  Przybyło stacji a wypożyczeń mniej niż w zeszłym roku...
  Gratulacje!

 • Justin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2014 15:56 ~Justin

  3% !!!!!! Dla 3% tyle zachodu. A ile zlikwidowano miejsc parkingowych kosztem tych ścieżek?

 • Justin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2014 15:55 ~Justin

  Ciekawe, ile kosztem ścieżek rowerowych zlikwidowano miejsc parkingowych i zawężono ulic. Pomijając dokładnie z budżetu środków wszystkich podatkników dla wąskiej grupy hipsterków

 • Miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2014 13:47 ~Miś

  Bardzo dobry pomysł. Miasto ma dzięki takim rozwiązaniom więcej korzyści jak kosztów.A wszystko zaczęło się od Bemowa kiedy J.Dąbrowski był burmistrzem.

 • rarytas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2014 12:57 ~rarytas

  Ciekawe ile ta przyjemność kosztowała miasto.... Może warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »