Informacje

28.04.2016 06:18 na odcinku Włochy – Grodzisk Mazowiecki

15 miesięcy bez pociągów do Grodziska? Kolejarze szykują remont torów

SERWISY:

Kolejarze przymierzają się do remontu linii Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki. Mieszkańcy podwarszawskich gmin zdecydowali, że zgadzają się na całkowite zamknięcie torów. Pod warunkiem, że prace budowlane potrwają krócej.

Modernizacja podmiejskiej linii kolejowej na odcinku Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki rozpocznie się na początku przyszłego roku. O tym jak będzie wyglądał remont i ile potrwa zadecydowali mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Dwa warianty prac remontowych

Kolejarze zorganizowali je w pięciu gminach: Grodzisk, Milanówek, Pruszków, Brwinów i Piastów. Mieszkańcom tych miejscowości zaproponowano dwa warianty prac.

Pierwszy zakładał częściowe zamknięcie linii. Pociągi jeździłyby po jednym torze między stacją Warszawa Włochy i Pruszków. Dalej – na trasie między Pruszkowem i Grodziskiem – tory by zamknięto, a zamiast tego pojawiłaby się komunikacja zastępcza. Przy takim wariancie remont trwałby aż 33 miesiące.

Drugie rozwiązanie zakładało całkowite zamknięcie torów i skrócenie czasu prac robotników do 22 miesięcy.

Mieszkańcy wybrali krótszy remont

- Z punktu widzenia pasażera, najlepszym wariantem przebudowy jest ten, który trwałby najkrócej, czyli niecałe 2 lata i przy czasowym wyłączeniu ruchu pociągów – informuje Agnieszka Kwapisz, kierownik kontraktu z Polskich Linii Kolejowych. – Cały czas omawiamy optymalny sposób prowadzenia komunikacji podczas modernizacji. Sprawdzamy jakie możliwości mają przewoźnicy, także autobusowi, którzy przejęliby część pasażerów – dodaje.

Wariant drugi poparły prawie wszystkie gminy, przez które przebiega linia kolejowa i które brały udział w konsultacjach. Jak informuje lokalny portal "Grodzisk News", wyłamał się jedynie Piastów. Jego mieszkańcy uznali, że całkowite zablokowanie torów nie daje żadnej gwarancji, że kolejarze wyrobią się w 22 miesiącach. Wybrali wariant pierwszy, z częściowym zamknięciem linii.

15 miesięcy bez pociągów

Wbrew obawom mieszkańców, kolejarze zapewniają, że termin 22 miesięcy jest możliwy do zrealizowania. Być może uda się go nawet skrócić.

- Dzisiaj zakładamy, że model 4-15-2 jest realny. 4 miesiące na prace przygotowawcze, 15 miesięcy prac przy zamkniętych torach i 2 miesiące na prace końcowe. Skróciliśmy roboty z pierwotnie zakładanych 22 miesięcy do 21. Jednocześnie chcemy, aby wykonawcy jeszcze na etapie prowadzonego przetargu przeanalizowali swoje możliwości, aby skrócić czas zamknięć torowych z 15 do 12 miesięcy. Takie rozwiązanie umożliwiłoby przeprowadzenie modernizacji w półtora roku, a nie jak na początku zakładano prawie dwóch lat – zadeklarował wiceprezes PKP PLK Andrzej Pawłowski.

Każdego dnia z linii Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki korzysta tysiące osób, którzy docierają do stolicy od strony Pruszkowa i Grodziska. Kolejarze zapewniają, że remont tego toru spowoduje wyższy komfort jazdy i przyspieszoną prędkość pociągów z 90 do 120 km/h.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejarze gotowi dorzucić się do tunelu w Rembertowie:

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2017 20:39 ~gosc

  ciekawe ile osób wzięło udział w tych "konsultacjach społecznych"?
  i jak wybrano ludzi, którzy wzięli w nich udział...?
  bardzo dziwne, że kogo nie zapytam ze znajomych to wybrałby dłuższy remont z wahadłowym ruchem...

 • Ava

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 15:58 ~Ava

  całkowite zamknięte na 2 lata to ma być najlepsze wyjście z punktu widzenia pasażera? Odcinek który muszę codziennie pokonać to Piastów - w-wa wch. Aktualnie trwa to troszkę ponad 30 minut. Przy kominikacji zastępczej czas się wydłuzy minimum 3 krotnie. Rzyczywiście bardzo ciekawa perspektywa.

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 11:28 ~Szemot

  Remont trwający 2 lata który przybliży jakość torów do Europy...... z 1990 roku... 120km/h? Kto to odczuje? Podniesienie maksymalnej prędkości ile skróci czas przejazdu między Warszawą i Grodziskiem, 3 minuty? 160km/h to jest standard. PKP dostanie jeszcze pewnie grant unijny na tą farsę. A za 10 lat będą remontować do 160.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2016 10:18 ~Xavery


  Krecik~Krecik

  Ale po co remontować z Grodziska do Pruszkowa, jak ledwo co w tamtym roku położyli nowe tory ??? Lepiej z Zachodniej do Pruszkowa, to wtedy pociągi może by trochę skróciły czas jazdy. OBŁĘD !!!
  bakermanbakerman

  Taaa? Te tory czy może jednak inne? Byles tam kiedykolwiek?

  Nieważne. Obłęd, przekręt, szwindel, PO, koryto, kolesie, itepe, itede... Sprawiedliwość ludowa wie lepiej:) Towarzysz Dzierżyński już to kiedyś przećwiczył.

 • Zygmunt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2016 23:53 ~Zygmunt

  1. remont 800 metrów mostu kolejowego (przy moście Gdańskim) trwa już 2 lata.
  Pierwszy rok zamknięty jeden tor, drugi rok - zmiana. Praca ekipy remontowej 7-15.
  2. remont linii gdańskiej - trwał 5-krotnie dłużej niż jej budowa.

  Skoro PKP PLK ma taki model prac to mieszkańcy raczej mogą się pożegnać z koleją na 22 lata a nie na 22 miesięce.

 • bakerman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2016 22:10 bakerman


  Marian Paździoch~Marian Paździoch

  @Tomek 11.38. To nie tylko wymiana torów, ale także pełna modernizacja stacji (za wyjątkiem Niedźwiadka, bo jest całkiem świeża), oraz budowa jednej dodatkowej (Parzniew). Tutaj jest tylko lakoniczne info, najpierw doczytaj co obejmuje pełny projekt, a potem dopiero krytykuj
  Tomek~Tomek


  Ani Niedźwiadek, ani Parzniew nie jest stacją - to przystanki. W 22 miesiące buduje się kilkunastopiętrowe domy. Czy budowa peronu musi tyle trwać? Sądzę, że jest to do ogarnięcia w miesiąc, nawet jeśli tam by kładka nad torami powstała lub przejście podziemne.
  A modernizacja dworców nie musi wiązać się z niekursowaniem pociągów.

  Stary startuj w takich przetargach. Albo nawet szukaj dojścia jako podwykonawca. Tzw. Oni budują długo, bo wiadomo. Spisek. Chcą nasz udreczyc. Chcieli by pozabijac i torturować, ale nie mogą i znacaja się długimi budowami.

 • listonosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2016 22:10 ~listonosz

  Do Piastowa niech pociągi jeżdżą jednym torem.Łatwiej jest dojechać z Pruszkowa do Warszawy niż z Piastowa.

 • bakerman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2016 21:58 bakerman

  Krecik~Krecik

  Ale po co remontować z Grodziska do Pruszkowa, jak ledwo co w tamtym roku położyli nowe tory ??? Lepiej z Zachodniej do Pruszkowa, to wtedy pociągi może by trochę skróciły czas jazdy. OBŁĘD !!!

  Taaa? Te tory czy może jednak inne? Byles tam kiedykolwiek?

 • Bolek_ale_nie_ten

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2016 21:17 ~Bolek_ale_nie_ten

  Artykuł dotyczy linii kolejowego do Grodziska, więc dlatego obejrzyjcie sobie materiał s Rembertowa. Głupota z durnotą.

 • Krecik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2016 17:43 ~Krecik

  Ale po co remontować z Grodziska do Pruszkowa, jak ledwo co w tamtym roku położyli nowe tory ??? Lepiej z Zachodniej do Pruszkowa, to wtedy pociągi może by trochę skróciły czas jazdy. OBŁĘD !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »