Informacje

21.05.2013 17:14 hasło: Różnorodni równoprawni

15 czerwca Parada Równości

SERWISY:

Tegoroczna Parada Równości odbędzie się 15 czerwca pod hasłem "Różnorodni równoprawni"; o godz. 15 wyruszy sprzed Sejmu. Do parady mają dołączyć uczestniczki Kongresu Kobiet, odbywającego się w tym dniu w Sali Kongresowej.

W tym roku trasa Parady Równości - corocznej manifestacji środowisk LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji - wiedzie ulicami: Wiejską, Bracką, Nowogrodzką, Kruczą, Al. Jerozolimskimi, Emilii Plater, Twardą, Grzybowską, Królewską, Kredytową, Jasną i Zgoda. Zakończy się na parkingu na tyłach "Smyka".

W sumie to około 5 km, czyli nieco mniej niż w ubiegłym roku. Organizatorzy spodziewają się 5-7 tys. osób.

W komitecie honorowym Piotr Guział

Jak poinformował rzecznik prasowy Parady Równości, przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność, trasa została pomyślana tak, by przejść obok tablicy upamiętniającej Izabelę Jarugę-Nowacką, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r., oraz obok Sali Kongresowej, w której trwać będzie Kongres Kobiet. W chwili, gdy Parada Równości będzie mijać Pałac Kultury i Nauki, jego uczestniczki mają dołączyć do parady.

Na parkingu, na który dotrze parada, przygotowane będą ogródki z jedzeniem i piciem. Zaplanowano też koncert polskich artystek i artystów.

Rzecznik poinformował, że patronat honorowy nad Paradą Równości objęła w tym roku pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Organizatorzy nie mają jeszcze oficjalnej informacji z Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, ani od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, do których też zwrócili się o patronat.

W komitecie honorowym parady znaleźli się m.in. Anna Grodzka, Robert Biedroń, Ryszard Kalisz, Monika Płatek, prof. Jan Hartman, Magdalena Środa, Kazimiera Szczuka i burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

"Seks na Wschodzie"

Postulaty Równości są niezmienne od lat. Chodzi m.in. o uchwalenie ustawy regulującej funkcjonowanie związków niebędących małżeństwami, wprowadzenie aktywnej polityki antydyskryminacyjnej i uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transseksualnym.

Wśród postulatów są też: znoszenie barier architektonicznych ograniczających dostęp do przestrzeni publicznej osobom niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami dziecięcymi, zaostrzenie przepisów dotyczących maltretowania i zabijania zwierząt, wprowadzenie do szkół rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej seksualności, a także zmiana polityki społeczno-ekonomicznej.

Poza samą Paradą Równości, w dniach 24 maja - 18 czerwca, zaplanowano ok. 20 wydarzeń towarzyszących. Pierwsze z nich, które odbędzie się w ten piątek, to debata naukowa na Uniwersytecie Warszawskim pt. "Seks/płeć/queer na Wschodzie. Rola (nie)normatywności seksualnej i płciowej w społeczeństwach państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej".

Władze powinny chronić

Jak zaznaczył Jej Perfekcyjność, w tym roku Parada Równości zyskała szczególne wsparcie ze strony środowiska naukowego - w jej komitecie honorowym zasiada aktualnie kilkanaście osób z tytułem profesora i stopniem naukowym doktora habilitowanego. Każdy ze stopniem co najmniej doktora może też podpisać się pod listem otwartym, dostępnym na stronie parady - paradarownosci.eu. Napisano w nim m.in., że wartości wynikające z postulatów parady są zgodne z tymi zapisanymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

"Władze powinny chronić swoje obywatelki i swoich obywateli przed agresją i dyskryminacją, oferować im równe szanse, a także aktywnie zapewniać obywatelom możliwości realizacji i ochrony ich potrzeb i interesów, o ile nie godzą w konkurujące interesy lub dobra. Jest to podstawowy standard współczesnego nowoczesnego państwa demokratycznego. W związku z tym wyrażamy poparcie dla Parady Równości w Warszawie i apelujemy do naszych koleżanek i kolegów o dołączenie do niego" - napisano w liście.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Organizacji imprezy zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła, mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny.

TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2012 ROKU:

TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2011 ROKu:

PAP/lata//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2013 09:17 ~Michał

  No to już sobie dojechałem z dzieciakami na zajęcie w Pałacu Młodzieży , geje przynajmniej nie mają takich problemów buchchchaaaaaaa

 • pan psychiatra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 11:52 ~pan psychiatra

  pani psycholog~pani psycholog

  niestety większość piszących nie zdaje sobie sprawy że statystycznie w najbliższym otoczeniu,rodzinie mają przynajmniej jedną osobę homoseksualną

  pani psycholog, a moze czas sie wybrac do pana psychiatry?

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 07:45 ~wwx

  wolę paradę równości niż Solidarności czy Radia ma-ryja lub inne procesje

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 07:36 ~jar

  JA TEŻ SOBIE NIE ŻYCZE NA MARSZE TRWAM,BUDOWY ŚOB ,UTRZYMYWANIE PURPUROWYCH NIEROBÓW ,SPRZĄTANIE I BLOKOWANIE KRAKOWSKIEGO PRZEDMIEŚCIA ITP....Z MOICH PODATKÓW,ALE DEMOKRACJA NIE JEST TYLKO WASZA!(jestem hetero,ale nie macie wyłączności na marsze!)

 • Niezboczeniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 06:02 ~Niezboczeniec

  A kto zorganizuje parade heteroseksualną chętnie bym się wybrał

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2013 22:09 ~Normalny

  "NIE" dla promowania dewiacji seksulanych. Jutro na ulicę wyjdą pedofile, zoofile, nekrofile i inne file. Gdyby to było zgodne z naturą to ze stosunkuów analnych rodziły by się dzieci a tak niestety nie jest. Żebyście paradowali do usranej śmierci to natury nie zmienicie.

 • Maćek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2013 22:03 ~Maćek

  Niech oni polubią się z ekologami a parady przenisą się do lasu i będzię spokojniej i taniej ;)

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2013 21:07 PRZECINAK_149

  14:34 ~Zdankiewicz

  Promocja dewiacji i zboczeń to nie jest równość !!!
  Tolerancja nie polega na tym, że się wszystkim na wszystko pozwala !!!

  w pełni popieram!

  Zgadzam sie z Wami,ludzie, całkowicie.
  Pozdrowienia od człowieka z Pragii Północ

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2013 21:05 PRZECINAK_149  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2013 23:25 ~smg

  PRZECINAK_149PRZECINAK_149

  Znowu. Koniec świata. Ja wiem,że niestety "tacy" byli,są i będą,ale dlaczego z pieniędzy wszystkich podatników pójdzie kasa na ochronę tej zakichanej parady. A może uczestnicy tego czegoś,urzędnicy na to zezwalający i wspierające to,zapłaca za to z własnej kieszeni,a nie sięgac będą po pieniądze wszystkich podatników. Napisał bym,co mysle o tych ...,ale cenzura nie przepuściłaby tego.
  Pozdrawiam "ludzi".


  Jakbyś się nie zorientował to my także płacimy podatki, a Tobie zostało jedynie potupać nóżkami ze złości. :)

  I co z tego, że ty i inni takiego pokroju jak ty (człowieku nie napiszę,bo nim nie jesteś)i inni płacicie podatki. Wielkie G mnie to interesuje. Opłacajcie takie "imprezy" sami,bo pieniądze normalnych podatników powinny iść na szczytniejszy cel,a nie na takie dewiacje. W jednym miejscu mielibyście powodzenie,wy .... A nóżkami ...,to mógłbym ...nie napisze,bo cenzura. Niedobrze mi się na wasz widok robi.

 • Karolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2013 18:55 ~Karolek

  Dlaczego nie wynajmą sobie Stadionu Narodowego i tam nie paradują ? Czy muszą epatować swoimi "innymi" skłonnościami wszem i wobec ? Rzygać się chce.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »