Informacje

09.08.2018 10:02 zawiadomiona została prokuratura

147 lokali do pilnego wykwaterowania. "Błędy projektowe"

SERWISY:


Mieszkańcy 147 lokali z bloku przy Piaskowej na Woli muszą się wyprowadzić niemal z dnia na dzień. Wykonana ekspertyza budynku oddanego do użytku przed 10 laty wskazała, że zostały popełnione błędy projektowe. Zawiadomiona została prokuratura. Pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na Kontakt 24 przesłano zdjęcie pisma wywieszonego na jednej z klatek schodowych bloku. Anonimowa osoba napisała, że w środę pojawiły się ogłoszenia z Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

Pilny remont

Z informacji na kartce wynika, że prace remontowe powinny się zakończyć w 2019 roku.
O sprawę zapytaliśmy urząd dzielnicy, a chwilę później otrzymaliśmy komunikat. "Pod koniec lipca Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję dotyczącą złego stanu technicznego budynku komunalnego przy ul. Piaskowej 9, który wymaga przeprowadzenia pilnego, kompleksowego remontu. Dla wykonania tych prac oraz zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa konieczne jest niezwłoczne wykwaterowanie lokali w klatce II, a następnie w klatce III i IV. Łącznie wykwaterować należy 147 lokali" – informuje Mariusz Gruza, rzecznik Woli.

Ekspertyza mówiła o pęknięciach w ścianach, uginającym się stropie i zawilgoceniu budynku. Remont bloku przy Piaskowej 9 będzie obejmował przeprowadzenie niezbędnych napraw i powinien zakończyć się do 31 grudnia 2019 roku.

Jak się okazuje, budynek został oddany do użytkowania w grudniu 2009 roku. "Z ekspertyzy stanu technicznego budynku przy ul. Piaskowej 9 wynika, że zostały popełnione błędy projektowe, w związku z tym Dzielnica Wola złożyła stosowne zawiadomienie do prokuratury" - zaznacza Gruza.

Początek we wrześniu

Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, potwierdza, że wydał decyzję o "wykonaniu remontu i opróżnieniu lokali". Dzielnica odwołała się od decyzji nadzoru budowlanego. Jak mówi rzecznik Woli, chodzi tylko o doprecyzowanie w decyzji PINB, kolejności wykwaterowania klatek. - To odwołanie nie wstrzymuje wykwaterowania, a później remontu - zaznacza Gruza.

Na początku września ma rozpocząć się wykwaterowanie 43 lokali z klatki II. Jak informuje dzielnica, to ta część budynku jest w najgorszym stanie technicznym. Później wykwaterowanie będzie dotyczyć klatek III i IV. "Stan techniczny klatek I i V nie wymaga prowadzenia prac remontowych, tam mieszkańcy będą mogli pozostać w swoich mieszkaniach" - zaznacza Gruza.

Burmistrz Woli zapewnia, że mieszkańcy na czas remontu otrzymają "pełnowartościowe lokale zamienne". - Dzielnica dokłada wszelkich starań, aby były one w jak najlepszym standardzie. Zapewniamy, że wszystkie mieszkania będą świeżo po remoncie" - zapewnia w komunikacie Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Urząd deklaruje, że wskazanie lokali zamiennych dla mieszkańców klatki II nastąpi w najbliższych dniach. Mieszkańcy nie będą musieli wypełniać druków, a wszelkie informacje będą przekazywane pisemnie i telefonicznie.

Zorganizowane zostaną również spotkania dla lokatorów bloku przy ul. Piaskowej 9:

- klatka II – 10.08, godz. 18:00 - Sala Sesji Urzędu Dzielnicy Wola, al. "Solidarności" 90,
- klatka III,IV - 13.08, godz. 18:00 - Sala Sesji Urzędu Dzielnicy Wola, al. "Solidarności" 90,
- klatka I,V - 21.08, godz. 18:00 - Sala Sesji Urzędu Dzielnicy Wola, al. "Solidarności" 90.

CZYTAJ TEŻ O PROBLEMACH MIESZKAŃCÓW WOLSKICH "PIĘCIOCHATEK":

ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • moniok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2018 15:11 ~moniok  nick~nick

  A ja uważam, że Ci ,którym należa się bloki komunalne powinni być zakwaterowani w starych blokowiskach. A jak chcą mieszkać w nowych to do roboty, kredyt i kupić własne. A teraz jęczą, że im gmina przesunęła termin odbioru mieszkania. Do roboty nierodby
  BBB~BBB


  Zastanow sie co piszesz.. akurat bardzo duzo lokali dostało tam nauczycieli z wieloletnim stażem
  szakal~szakal


  Co ma piernik do wiatraka, ze nauczyciele? To tacy sami ludzie jak inni. Pracują i powinni kupić sobie mieszkania, jak wszyscy.


  Hm... a zdajesz sobie sprawę, ile wynosi pensja nauczyciela szkoły państwowej? I to nawet takiego dyplomowanego z długim stażem? Radzę sobie sprawdzić, porównać z obecnymi cenami mieszkań w Warszawie i może wtedy zacząć się wypowiadać...

 • wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 12:02 ~wawka

  BobBudowniczy~BobBudowniczy

  Brak nadzoru to jedno, a kolesiostwo i klepanie sobie na wzajem papierow to drugie. Niestety ta gałąź gospodarki ma b. niska jakość.

  Bo najlepiej podbijało się pieczątki w "Czarnym Kocie" hehehe

 • adamek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 08:16 ~adamek

  ... latoś fachowcami obrodziło i na ślizgach sie znajom ...

 • Ble

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 20:46 ~Ble

  Wokol deweloperzy buduja. Wiadomo o co chodzi...

 • On 48

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 20:36 ~On 48

  Bo wszyscy zapomnieli o największym osiągnięciu Polskich inżynierów Budownictwa, czyli ślizgach. Lany żelbet, mieszkam w takim od 48 lat od urodzenia. Praktycznie budynek 10 piętrowy nie zmienił się od pół wieku, z wyjątkiem kosmetyki.Ściany nie pękają, z racji że jest to na śląsku, tąpnięcia nic mu nie robią.Naprawdę jest to wielki lany monolit z betonu, przeżyje chyba moje pra pra wnuki. Natomiast współczuję wszystkim mieszkającym w wielkiej płycie, i innych budynkach z cegły czy klinkieru, ich żywotnośc góra jest wyliczona na 90 lat. Zobaczcie jak wyglądają 50 letnie budynki z wielkiej płyty czy cegły, a zobaczcie na ślizgi betonowe. Po 50 latach widac wyraznie przewagę ślizgów.

 • Stanisław_Anioł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 19:04 ~Stanisław_Anioł

  Czy to blok przy ul. Alternatywy 4 ???

 • grzeg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 18:54 ~grzeg

  Skad wiadomo ze to błędy projektowe.
  Moze wykonawcze .
  Radzę jako stary inżynier wykonać sprawdzające ekspertyzy gdyż ta pierwsza może być błędna lub zbyt rygorystyczna .
  Ponadto Inspektorzy Nadzoru Budowlanego to nie konstruktorzy lub projektanci , to urzędnicy którzy w większości na konstrukcji się mało znają .

 • pustak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 18:25 ~pustak

  No, nie ma co. Zawsze twierdziłem że Polska to taki wesoły kraj gdzie wszyscy stale się śmieją (nie mylić z kabaretami). I tu właśnie jest dowód że Polacy stale mają mnóstwo okazji do śmiechu. Kiedy wreszcie ten naród będzie poważny i odpowiedzialny?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 17:26 ~wawa

  oland~oland

  Po dziesięciu latach zorientowali się, że coś jest nie tak? A gdzie był inżynier nadzoru budowlanego w czasie budowy? Czy taki nadzór jeszcze istnieje? Za znienawidzonej komuny był i takie rzeczy nie zdarzały się.


  Pewnie, że się zdarzały. Ciekawe, że na Żeraniu stały takie sobie wiadukty, które nigdy nie były używane. A samych budynków mieszkalnych, które nie nadawały się po jakimś czasie do zamieszkania było sporo.

 • o2o

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 17:22 ~o2o  Odyn~Odyn

  A gdzie była Pani Prezydent ? Też nic nie wiedziała tak jak wtedy gdy zmarłym kamienice oddawała ? To za co ona odpowiada w tym mieście ? Za ciepła kawę z mleczkiem ?
  nietak~nietak


  Doucz się pisiorku, żaden prezydent miasta nie zajmuje się sprawdzaniem projektów i odbieraniem budynków mieszkalnych od tego są urzędnicy którzy powinni za to odpowiedzieć.
  jjjjj~jjjjj


  Ale to Prezydent dobiera sobie urzędników i za nich jest odpowiedzialny. Trudne?

  No i dobrał.
  Prezydentem miasta był w tym czasie Lech Kaczyński, a burmistrzem dzielnicy Wola Zdzisław Sipiera dzisiejszy wojewoda.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »