Informacje

18.05.2016 20:39 Zachęcają do zatrudniania niepełnosprawnych

1462 osoby z etatem. Ratusz walczy
z wykluczeniem zawodowym

SERWISY:

232 umowy na 81 mln zł i prawie 1,5 tys. osób zatrudnionych na umowę o pracę. To bilans półrocznego stosowania w stolicy klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Najczęściej klauzule stosowano w ZGN na Pradze Północ.

Klauzule społeczne mają zachęcać pracodawców, aby przy realizacji zamówień publicznych zatrudniać osoby niepełnosprawne czy bezrobotne i w ten sposób przeciwdziałać ich wykluczeniu.

- Dzięki temu osoby zagrożone wykluczeniem zawodowym i społecznym mają większe szanse na znalezienie pracy. Chodzi tu m.in. o osoby niepełnosprawne, bezrobotne czy wychodzące z bezdomności. Klauzule społeczne motywują pracodawców - firmy, spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe - do tego, aby takie osoby zatrudniać przy realizacji zamówień publicznych – podkreśliła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Klauzule obowiązkowe w miejskich jednostkach

- W niektórych przetargach zamówienia są adresowane tylko i wyłącznie do firm, które np. zatrudniają co najmniej 50 proc. osób z niepełnosprawnościami – mówił dyrektor miejskiego biura pomocy i projektów społecznych Tomasz Pactwa. - Ważne jest również to, żeby w przypadku zamówień publicznych osoby, które pracują na rzecz miasta i naszych jednostek miały umowę o pracę – dodał.

Stosowanie klauzul społecznych jest obowiązkowe dla wszystkich jednostek miejskich. Stosują je urzędy dzielnic, jednostki pomocy społecznej, Zarząd Dróg Miejskich czy Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Każda jednostka może odmówić zastosowania klauzuli przy podaniu odpowiedniego uzasadnienia.

Klauzule są również obowiązkowe przy przetargach na usługi gastronomiczne, cateringowe, opiekuńcze i związane z utrzymaniem czystości. Stosuje się je też przy okazji oczyszczania ulic i chodników oraz utrzymania terenów zielonych.

1462 osób z umową o pracę

Warszawa stosuje klauzule społeczne od 1 października 2015 roku. W ciągu tych sześciu miesięcy 39 miejskich jednostek podpisało 232 umowy na łączną kwotę 81 mln zł, a 1462 osoby zostały zatrudnione na umowę o pracę.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczyła w środę w ratuszu podziękowania dla przedstawicieli dzielnic i jednostek miejskich, którzy w swych zamówieniach stosowali klauzule społeczne. Najwięcej umów zawarł Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Praga-Północ (116).

Stołeczny ratusz zaleca również stosowanie klauzul społecznych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w innych kategoriach niż obowiązkowe oraz w zamówieniach, których wartość nie przekracza 30 tys. euro.

CZYTAJ TAKŻE: Karta Warszawiaka również dla bezrobotnych

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cbgdft

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 09:13 ~cbgdft

  Ratusz walczy z wykluczeniem zawodowych szczególnie wśród rodziny i znajomych!

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 09:12 ~vtr

  Te umowy byłyby dla podatnika o ok. 30 % tańsze bez tych klauzul.
  Na siłę promuje się wszędzie rozwiązania, które sprawdzają się tylko w określonych przypadkach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »