Informacje

01.06.2011 11:30 "odchylenie harmonogramu wyniosło do -16 proc"

14 dni na usunięcie
niedoróbek na Narodowym

SERWISY:

O 12.00 negocjacje, a już godzinę później konferencja na Stadionie Narodowym. Narodowe Centrum Sportu wezwało Konsorcjum Alpine-Hydrobudowa-PBG do usunięcia w ciągu najbliższych 14 dni niedoróbek na stadionie. Straszy odstąpieniem od umowy. Przyznało też, że są opóźnienia względem harmonogramu budowy.

Szybkie rozmowy z wykonawcą narodowej areny, a zaraz później spotkanie z mediami w siedzibie Narodowego Centrum Sportu i oświadczenie, w którym winą obarczony został wykonawca prac.

"Szereg wad i usterek"

"Kontrole wykonywanych robót ujawniły szereg istotnych wad i usterek; mimo licznych wezwań do ich naprawienia Generalny Wykonawca nie reaguje. Nieusuwane wady często stanowią przeszkodę
w wykonywaniu kolejnych robót.

Najistotniejszą kwestią jest wadliwy montaż schodów kaskadowych skutkujący niemożliwością korzystania z górnego poziomu trybun, a także uniemożliwiający prowadzenie robót przy elewacji aluminiowo-szklanej oraz wykonywanie ogrodzenia, kołowrotów dostępu i nawierzchni promenady dolnej.

W wezwaniu wystosowanym przez NCS do Konsorcjum czas na przeprowadzenie działań naprawczych wszystkich naruszeń wskazanych przez spółkę wynosi 14 dni." - poinformowało Narodowe Centrum Sportu w specjalnym oświadczeniu.

Przyznają się do poślizgu

Komunikat zawiera też informację o opóźnieniach. Jak wyliczyło NCS pod koniec kwietnia odchylenie od harmonogramu osiągnęło "- 16 procent". Oznacza to że otwarcie narodowej areny może się opóźnić nawet o 3,5 miesiąca.

"To ostateczność"

- Skorzystaliśmy z ostatecznego środka przewidzianego w umowie, wezwaliśmy do natychmiastowego naprawienia stwierdzonych wad. Jeżeli konsorcjum nadal nie będzie reagować, będziemy mieć prawo odstąpienia od umowy – powiedział Rafał Kapler, Prezes Zarządu NSC.

- Nie możemy dłużej tolerować gry na czas prowadzonej przez Generalnego Wykonawcę. Nie ma miejsca na zagrywki stosowane często przez firmy budowlane - dodał. - Opóźnienia wynikają ze złej organizacji, braku wystarczającej liczby pracowników i niewystarczającej mobilizacji. Liczymy, że to ostateczne wezwanie spowoduje zmianę nastawienia - tłumaczył Kapler.

Pod zarzutami NCS podpisuje się ministerstwo sportu.

- Winien jest generalny wykonawca, to on podpisał umowę i się z niej nie wywiązuje. Cały czas czekamy na jego wyjaśnienia . To pismo ma go zmusić aby przedstawił nam harmonogram usunięcia usterek - powiedział na antenie TVN24 rzecznik ministerstwa.

Kilka problemów

Tydzień temu Kontakt24 ujawnił, że termin jego oddania może się znacznie opóźnić, bo schody kaskadowe zostały źle wykonane i mogą nie wytrzymać przewidywanych obciążeń.

Źle wykonane schody to nie jedyny problem Narodowego. Na termin jego oddania mogą też wpłynąć nieporozumienia związane z wyborem rodzaju murawy oraz opisane przez "Dziennik Gazetę Prawną" błędy w projektach instalacji sanitarnych i elektrycznych.

mz/ec

 PRZECZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE NARODOWEGO CENTRUM SPORTU

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wilson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2011 01:12 ~wilson

  Na tej budowie polegnie kilkanaście firm. Takie było założenie.

 • eurosceptyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 23:45 ~eurosceptyk

  Co tu dużo mówić. Brat kolegi pracuje właśnie na Narodowym i twierdzi, że tam jest tak, że co można zrobić w godzinę, dwie to się robi dwa dni. Podobno w jakichś rurach się chowają i tam sobie odpoczywają. A godzinki sobie lecą. To jak w takim razie w Polsce ma być normalnie.

 • lud

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 23:02 ~lud

  Mnie się wydaje , że tak to cała Polska wygląda- powiedzcie co tak właściwie działa prawidłowo , gdzie nie ma przekrętów? Czasem jakieś igrzyska dla ludu zrobią i to wszystko . Nawet teren pod stadionem nie jest prawnie uregulowany.

 • Tolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 22:15 ~Tolek

  Ci co nie znają się na sporcie i są mocni w gębie, krótko: mordy w kubeł! A tym co co zaniedbali: dać mocno w kichę niech popamiętają!

 • ok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 21:53 ~ok

  Czy już jest ustawa o finansowej odpowiedzialności urzędników za błędne decyzje?

 • r

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 19:11 ~r

  Za 14 dni to się pewnie nadzór budowlany ocknie, że w związku z niekompletną dokumentacją pozwolenie na budowę jest nieważne i każą rozebrać...

 • mikej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 17:14 ~mikej

  "14 dni na usunięcie
  niedoróbek na Narodowym" - skąd ten tytuł Panie i Panowie?

  14 dni to ma, ale na zaprezentowanie harmonogramu nowego, usunięcie niedoróbek zajmie co najmniej 3,5 miesiąca...

 • ab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 16:57 ~ab

  jak widac po komentarzach - ludzie juz nie nabiora sie na zrzucanie winy na wykonawce. A gdzie caly ten czas byl nadzor inwestorski..? Kto zatwierdzil projekty....?
  Teraz sie inwestor przerazil i stara sie zrzucic cala wine na wykonawce...standard w przypadkach gdzie inwestorem jest "panstwo" a nadzor sprawuja urzednicy, ktorym zalezy wylacznie na comiesiecznej pensj a nie na porzadnie wykonanej robocie (nie mowiac juz o wykonaniu w terminie lub nawet przed terminem).
  Jednym slowem - wyciagnac konsekwencje wobec NCS....i tyle w temacia. A reszta ... to tylko public relations...

 • asda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 16:52 ~asda

  Po co się tak tym przejmować? Szkoda nerwów. Mi osobiście zwisa to euro, czy będzie wstyd czy nie. I tak nas nie lubia w Europie i dziesięć takich imprez nie zmieni ich podejścia do nas.

 • Janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 16:48 ~Janusz

  Alpina to niemiecka firma,,zastosować tylko te same procedury prawne i ich sztuczki jakie stosują na terenie niemiec do polskich firm,,,,i nauczą sie fachowo wykonywac prace budowlane,,,,!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »