Informacje

13.08.2013 18:15 wcześniej decyzja ws. referendum?

14 dni na odpowiedź ws. skargi na referendum

SERWISY:

Komisarz wyborczy w ciągu 14 dni odpowie na skargę posła Andrzeja Halickiego (PO), który zgłosił zastrzeżenia do prawidłowoci zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Oznacza to, że odpowiedź na skargę mogłaby zostać udzielona już po wydaniu postanowienia o przeprowadzeniu referendum lub o odrzuceniu wniosku w tej sprawie termin na to mija 21 sierpnia.

Pismo do komisarza wyborczego szef mazowieckiej PO skierował w poniedziałek. Wcześniej otrzymała je Państwowa Komisja Wyborcza, jednak uznała, że nie może wypowiadać się wiążąco w tej kwestii.

Odpowiedź w ciągu 14 dni

W piśmie Halicki zakwestionował sposób zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Według niego osoby związane z PiS zbierały podpisy na kartach, które znacznie różniły się od pozostałych, a wymagana ustawą informacja dotycząca inicjatora referendum (czyli Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej) podana była bardzo małą czcionką. Z kolei na części kart znajdowało się logo Ruchu Palikota.

Komisarz wyborcza w Warszawie, sędzia Dorota Tyrała powiedziała we wtorek PAP, że ani przepisy ustawy referendalnej, ani kodeksu wyborczego wprost nie regulują kwestii związanej z terminami, w jakich rozpoznawane są wnioski czy skargi, które wpływają do komisarza. Zaznaczyła jednak, że przepisy kodeksu postępowania administracyjnego stanowią, że powinno to być 14 dni.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym podpisy zbiera się na kartach, z których każda zawiera informacje o przedmiocie zamierzonego referendum oraz o tym, że poparcia nie można wycofać.

Karta powinna zawierać też nazwiska i imiona członków grupy oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania pełnomocnika, jeżeli inicjatorem referendum jest grupa obywateli. Ponadto powinny znaleć się na niej nazwa i adres siedziby statutowej struktury terenowej partii politycznej lub organizacji społecznej oraz imię, nazwisko i adres zamieszkania pełnomocnika, jeżeli inicjatorem referendum jest partia polityczna lub organizacja społeczna.

50 tys. od PiS

Podpisy popierające wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum z inicjatywy mieszkańców można zbierać w miejscu, czasie i w sposób wykluczający stosowanie jakichkolwiek nacisków zmierzających do wymuszenia podpisów.

Podpisy zebrane pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz trafiły do komisarza wyborczego pod koniec lipca. Organizatorzy mówili wówczas, że zebrali ich 232 tys., PiS zebrał ok. 49 tys.

Komisarz ma 30 dni na weryfikację zebranych podpisów i wydanie postanowienia o przeprowadzeniu referendum lub o odrzuceniu wniosku mieszkańców. Oznacza to, że postanowienie musi zostać wydane najpóźniej 21 sierpnia.

133 576 osób

Aby referendum lokalne mogło się odbyć, pod wnioskiem o jego przeprowadzenie musi podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania. W przypadku referendum ws. odwołania prezydent Warszawy to 133 576 osób.

Zgodnie z prawem, jeśli komisarz zdecyduje o przeprowadzeniu referendum, musi się ono odbyć w dzień wolny od pracy, najpóźniej 50. dnia od opublikowania postanowienia komisarza. Oznacza to, że referendum w Warszawie musiałoby odbyć się najpóźniej w połowie października.

Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

PIERWSZY WNIOSEK HALICKIEGO BYŁ ŹLE ZAADRESOWANY:


PAP/lata/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lokal użytkowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 08:48 ~lokal użytkowy

  Niech zgłoszą się poszkodowani a nie poseł Halicki. Inni podpisywali a Halicki ma w tej sprawie podejrzenia. Dziwna sprawa! Podejrzenia posła Halickiego pragnę skierować na sprawy warszawskich nieruchomości i projektu reprywatyzacji. Najlepiej szybko ten projekt upublicznić i rozpocząć społeczne konsultacje, bo w tej sprawie mieszkańcy Warszwy nie maja wiedzy co się dzieje. W sprawie referendum taką wiedzę posiadają.

 • Luna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 07:28 ~Luna

  Czy ktoś zna jakąś inwestycję drogową HGW? Obwodnice to zlecienie Generalnej Dyrekcji. A która droga jest HGW?

  - oczywiście nie chodzi o drogi SPEC, drogi czynsz itd...

 • prosiaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 22:11 ~prosiaczek

  Miś o małym rozumku.
  Pozdrawiam Prosiaczek

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 20:06 ~www

  W dniu 11.08.2013 pomiędzy godz: 12:40 - 13:40 w sklepie Carrefoure Arkadia w Warszawie poślizgnęłam się na mokrej posadzce i upadłam, świadków tego zdarzenia proszę o kontakt adres e-mail wiola.mi@gmail.com

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »