Informacje

25.01.2018 15:20 kamienice śpiochy

13 nieruchomości wróciło do miasta. "Wygoniliśmy z nich Bieruta"

SERWISY:


Siedlecka 22, Białobrzeska 9, Racławicka 11 i 10 innych nieruchomości "śpiochów" odzyskało miasto dzięki małej ustawie reprywatyzacyjnej. Decyzje w ich sprawie już zapadły, a postępowania reprywatyzacyjne zostały ostatecznie umorzone. - Wygoniliśmy z nich Bieruta - powiedziała prezydent Warszawy.

- Mieszkańcy mogą być wreszcie spokojni. W tym tygodniu, dzięki małej ustawie reprywatyzacyjnej, wydaliśmy decyzje odnośnie 13 z 63 "śpiochów" opublikowanych w lutym i marcu ubiegłego roku. Te nieruchomości  pozostaną już na zawsze w zasobach miasta - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która wraz ze swoim zastępcą Witoldem Pahlem spotkała się w czwartek z dziennikarzami.

Decyzje w sprawie kolejnych nieruchomości mają zapaść w najbliższych dniach.

Miasto publikuje ogłoszenia

Na tę chwilę bilans wygląda następująco: łącznie miasto opublikowało ogłoszenia odnośnie 150 nieruchomości "śpiochów". Ogłoszenia pojawiały się w dziewięciu partiach - pierwsze w lutym ubiegłego roku, a ostatnie w grudniu.

- Na 63 nieruchomości, opublikowane w pierwszych dwóch partiach, wobec 54 bezpowrotnie upłynęły terminy ustawowe. Oznacza to, że roszczenia nie mogą już być skutecznie dochodzone. - Nieruchomości pozostaną własnością miasta - zapewnił Pahl.

Różnica polega na tym, że w sprawie 13 nieruchomości decyzje umarzające postępowania już zostały podpisane, a pozostałe 41 na podpis jeszcze czekają.

Wskazane 13 adresów to: Białobrzeska 9, Siedlecka 22, Racławicka 11, Elsnera 5, Pańska 74, Pływacka 8, Chotomowska 7, Podchorążych (róg Projektowanej), Ciechocińska 33, Lenartowicza, Słotwińska, Radomska 17 i Mierosławskiego 12.

"Wśród nich znajduje się Przedszkole nr 189, poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz budynek wielorodzinny z mieszkaniami komunalnymi" - uzupełniają urzędnicy ratusza.

W sprawie dziewięciu nieruchomości (ze wskazanych wyżej 63) znaleźli się spadkobiercy, którzy w terminie udowodnili swoje następstwo prawne. - W stosunku do czterech z nich, już dziś wiemy, że dzięki małej ustawie reprywatyzacyjnej zostaną wydane decyzje odmowne, gdyż są to między innymi drogi, tereny zielone i placówka oświatowa. Pozostałych pięć będziemy analizowali w dalszym toku postępowania – oświadczył Pahl.

Kamienice, po które nikt się nie zgłosił

"Śpiochy" to nieruchomości objęte roszczeniami. Wnioski o ich odzyskanie zostały złożone jeszcze w latach 40., ale przez kolejne dekady ani wnioskodawcy, ani ich właściciele nie zabiegali już o zwrot. Status prawny tych budynków do dziś jest nieuregulowany. Przez to nie można ich ani remontować, ani sprzedawać. Po wejściu w życie małej ustawy reprywatyzacyjnej miasto zaczęło porządkować kwestię "śpiochów" i poszukiwać ich właścicieli. Stąd ogłoszenia w prasie i w internecie.

Ustawa weszła w życie 17 września 2016 roku. Oprócz kwestii regulujących "śpiochy", wprowadziła także zapisy dotyczące sprzedaży praw i roszczeń dekretowych, której trzeba dokonywać u notariusza, a prezydent jako organ reprezentujący miasto oraz Skarb Państwa (stronę publiczną) może skorzystać z prawa pierwokupu. Ratusz skorzystał z tego prawa 11 razy.

"Mała ustawa zmieniła też zapisy odnośnie kuratorów. Sądy nie mogą już ustanawiać kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, co do której istnieją niewątpliwe przesłanki, że od dawna nie żyje" - czytamy w komunikacie miasta.

Zobacz także relację z ostatniej komisji weryfikacyjnej w sprawie kamienicy przy Łochowskiej 38:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2018 14:21 ~adam

  Nie otrzymają, jeśli w momencie wejścia w życie ustawy nacjonalizacyjnej (czyli tzw. dekretu Bieruta) nie zgłosili sprzeciwu od decyzji. A że w zdecydowanej większości nie mogli zgłosić, bo nie byli w fizycznym posiadaniu nieruchomości (= ruin), nie mogli zgłosić. Oto koszt opływania w luksusach w państwach wolnorynkowych. I nie piszcie żadnych bzdur, że trzeba było być członkiem PZPR, czy rzekomych problemach z tytułu przynależności do AK, bo to pojedyncze przypadki i w dodatku nieprawda. Wojna się skończyła, więc skończmy ze spłacaniem jej skutków!

  senso~senso

  Mam nadzieje, ze spadkobiercy otrzymają odszkodowania za brak zwrotu działek.

 • senso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2018 10:41 ~senso

  Mam nadzieje, ze spadkobiercy otrzymają odszkodowania za brak zwrotu działek.

 • Lachosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 22:36 ~Lachosz

  Jedna ofiara to malo

 • RafalS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 14:20 ~RafalS

  Przecież to właśnie nie kto inny jak BIERUT przekazał dekretem wszystkie nieruchomości do miasta (dzięki czemu była mozłiwa jego odbudowa), także mówienie o "wypędzeniu Bieruta z tych nieruchomości i ich zwrocie do (sic!) miasta" jest jedynie polityczną hucpą

 • Waltz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 12:55 ~Waltz

  50 tys. zł za miesiąc korzystania ze służbowego telefonu.

 • mafia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 10:33 ~mafia

  A ile nieruchomości wróciło by do miasta, gdyby wygonić z nich przyjaciół biznesmenów HGW?

 • Szampan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 00:32 ~Szampan

  Ja nie ojciec za plecami niecierpie nietrawie ja ci pisal niema kasy krew poki tu mieszkam do znajomych nauczysz bedziesz wszystko mie tobie nic dorotak kornacka nawet honorata

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 23:17 ~Bielańczyk

  Jacek~Jacek

  Zastanawia mnie ile Jaki płaci wam za te komentarze.


  Wiesz, że paranoję da się leczyć?

 • lachosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 22:49 ~lachosz

  tuszyński cymbal wal jestem w centrum

 • Marszałkowska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 21:27 ~Marszałkowska

  Bezpieczniej, bo nie grozi nam eksmisja. Ciepło - tak samo, jak poprzednio. Tylko pewnie taniej, bo nic nie jest doliczane do opłat za dostawę ciepła.

  AHenryk~AHenryk

  No i co dalej? Jak sie zyje mieszkańcom tych kamienic dziś? BEZPIECZNIEJ? CIEPLEJ? A prawnie wszystko ok? Odezwijcie sie ludzie z tych kamienic!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »