Informacje

29.04.2017 16:41 Ewidencja zabytków rozszerzona

127 nowych zabytków. Niektóre zaskakują

SERWISY:

Dawne kino Relax, pawilon Cepelii, budynek ambasady Stanów Zjednoczonych czy osiedle domków fińskich na Jazdowie. W piątek Warszawa wzbogaciła się o ponad setkę zabytków. Zmian w ewidencji dokonano na wniosek stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego.

Rok temu do gminnej ewidencji zabytków wpisano prawie 50 pozycji, głównie budynków modernistycznych. Można by napisać, że Michał Krasucki "poszedł za ciosem", dodając do listy 127 kolejnych obiektów, ale bardziej właściwie będzie tu pisanie o "wzmocnieniu gardy". Gardy trzymanej przed ciosami, które wartościowym miejscom wymierzają brutalni deweloperzy czy nierozgarnięci właściciele. Takie nokauty w ostatnich latach oglądamy zdecydowanie zbyt często. Dość wspomnieć, co zostało ze Smyka, Emilii, Sezamu, Rotundy czy Universamu Grochów.

Wpis do ewidencji zabytków jest jednym ze sposobów zapobiegania takim zdarzeniom. Od razu należy zauważyć, że nie jest to narzędzie doskonałe.

Ewidencja oznacza obowiązek uzgadniania prac ze stołecznym konserwatorem zabytków przy pozyskiwaniu warunków zabudowy i pozwoleń na budowę. Jak zaznacza Michał Krasucki, nie daje to jednak możliwości robienia kontroli czy nakazywania remontów. Takie instrumenty niesie za sobą dopiero wpis do rejestru zabytków. To najbardziej restrykcyjna forma ochrony przewidziana w polskim prawie, choć nawet ona nie jest stuprocentowym gwarantem ocalenia obiektu. Tu także przykładów dostarczyło życie.

Domki fińskie, ambasada amerykańska

Lista pozycji dodanych do ewidencji jest długa i różnorodna. Znalazły się na niej przedwojenne: areszt śledczy na Mokotowie, zajezdnia tramwajowa na Woli, czy piekarnia Rajcherta przy rondzie Wiatraczna (jej ochrony od dawna domagali się prascy społecznicy przerażeni skalą inwestycji w tym rejonie), ale także znacznie wcześniejsze obiekty Cytadeli Warszawskiej czy teren Reduty Ordona.

- Na zaktualizowanej liście są budynki modernistyczne, ale także obiekty z zupełnie innych okresów, na przykład powojenne osiedle domków fińskich na Jazdowie, Przyczółek Grochowski czy założenie urbanistyczne Nowej Pragi z przełomu XIX i XX wieku, gdzie chroniony jest zarówno pierwotny układ jak i późniejsza zabudowa – mówi nam Michał Krasucki.

- Lista rzeczywiście jest długa, co wynika z kontynuacji przyjętej przez nas polityki, ale także zaległości. Można pytać, dlaczego takie obiekty jak zajezdnia tramwajowa na Woli dotychczas w ewidencji nie były. Są także pozycje, o których długo dyskutowaliśmy, nieoczywiste, jak wspomniane domki fińskie czy zespół budynków ambasady USA – dodaje.

Oczyścić Cepelię, zachować Relax

Miłośników modernizmu ucieszy na pewno wpis Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim, dawnego kina Relax, którego los wydawał się przesądzony (miał tam powstać biurowiec) i wreszcie Cepelii – dziś ten budynek na rogu Marszałkowskiej i Jerozolimskich to bodaj najbardziej dosadny dowód na to, jak reklama może zdegradować architekturę. O wartości tego budynku świadczą dziś tylko archiwalne zdjęcia i makieta, którą niedawno można było zobaczyć na wystawie w Zachęcie.

- Sama ewidencja tego nie zmieni, ale z uchwałą krajobrazową, która będzie wchodziła w życie, może coś zadziałać. Jest szansa, że w perspektywie roku czy dwóch zobaczymy Cepelię bez reklam – twierdzi nasz rozmówca. – Jeśli chodzi o Relax wpis będzie oznaczać dla właściciela korektę planów, na pewno nie można dziś mówić o wyburzaniu, a co najwyżej przekształcaniu w porozumieniu z konserwatorem – dodaje.

Kompromis na Polonii

Oficjalne chronione będą także obiekty sportowe: pozostałości Stadionu Dziesięciolecia, czyli wpisane dziś w podstawę Stadionu Narodowego wejście na trybunę honorową od strony Wybrzeża Szczecińskiego i obiekty Polonii Warszawa przy Konwiktorskiej. W tej drugiej lokalizacji klub planuje dużą inwestycję (stadion i biurowce), pozytywnie zaskakuje, że zawczasu skonsultował ją ze stołecznym konserwatorem zabytków.

- Naciskaliśmy na ograniczenie parametrów zabudowy, która ma się tam znaleźć. Pozostanie centralny plac przed stadionem, inwestor będzie musiał zachować główny budynek wejściowy. Nowy stadion nie powinien go naruszać – zdradza Krasucki.

Jak deklaruje nasz rozmówca, teraz jego biuro będzie się skupiało na mniejszych wpisach tematycznych. Pierwsze obejmą m.in. parki i nawierzchnie.

>>PEŁNA LISTA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ<<


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mimo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 01:16 ~Mimo

  TwójSłój~TwójSłój

  Niech zostanie w Warszawie dobra architektura, której jest tutaj nad wyraz mało, bo wojna, powstanie.

  Całe szczęście, że trzeba było odremontować na Euro Dworzec Centralny jeden z najładniejszych dworców na świecie... bo i tę wspaniałą architekturę by zburzyli na kolejne Złote Szmatasy
  Jeżeli Relax to dobra architektura.... to bądź zdrów.

 • WAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 01:15 ~WAWA

  patrzę na te zdjęcia "zabytkowego" Relaxu i myślę sobie.... czy ktoś zwariował??

 • Libro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 01:13 ~Libro

  Panie Krasucki, kiedy zabudujecie ten cholerny parking pod PKiN. Jak i wychodek publiczny pod chmurką. To jest żenada w stolicy dużego w sumie państwa. Przed wojną tu było gęsto zabudowane miasto. Roszczenia??? I tak miasto nie zwróci w naturze. Stara Warszawa już tu nie wróci, ale może powstać nowa.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 01:09 ~WAW

  Zabytki??? To jakaś paranoja jest. Socrealistyczne gnioty zabytkami?? Pan Krasucki wykazuje się aktywnością. Że bez sensu... trudno. Żeby było jasne, tu sie urodziłem, chodziłem do Relaxu, stałem w Emilii, zaglądałem do Rotundy, ale na Boga, sa granice rozsądku. Blacha, szkło, azbest. Co tu chronić???!!!!

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 00:07 ~Bielańczyk

  diablo~diablo

  Może jestem ograniczony, ale zestawiając ze sobą zabytki z socjalizmu i nowe biurowce, wolę to drugie.


  Zabytki z PRL to oksymoron:)

 • diablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 14:23 ~diablo

  Popieram ochronę zabytków, ale w takiej postaci i skali oznacza ona brak możliwości rozwojowych miasta. Może jestem ograniczony, ale zestawiając ze sobą zabytki z socjalizmu i nowe biurowce, wolę to drugie.

 • zabytkowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 12:28 ~zabytkowy

  Dobrze że już nie ma blaszanego plenerowego wychodka na placu Trzech Krzyży bo jak nic wpisali by go do rejestru zabytków,stał by i śmierdział po wsze czasy.

 • TwójSłój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 00:25 ~TwójSłój

  Niech zostanie w Warszawie dobra architektura, której jest tutaj nad wyraz mało, bo wojna, powstanie.

  Całe szczęście, że trzeba było odremontować na Euro Dworzec Centralny jeden z najładniejszych dworców na świecie... bo i tę wspaniałą architekturę by zburzyli na kolejne Złote Szmatasy

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2017 21:58 ~Bielańczyk

  Cepelia, kino Relax. Faktycznie "wybitne" dzieła architektury. Utrwalania brzydoty naszego miasta ciąg dalszy. Proponuję jeszcze wpisać pawilon przy Andersena 4.

 • realistaxx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2017 18:59 ~realistaxx

  Idiotyzm.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »