Informacje

15.07.2011 15:51 NIE PRZYZNAŁ SIĘ DO WINY

12 zarzutów dla "Szkatuły"

- Do sądu trafił akt oskarżenia wobec jednego z najgroźniejszych polskich przestępców - Rafała S. ps. Szkatuła - poinformowała w piątek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Gangster został m.in. oskarżony o kierowanie grupą przestępczą.

"Szkatuła" był numerem jeden na policyjnej liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Szukano go od 10 lat, wystawiono za nim osiem listów gończych oraz dwa Europejskie Nakazy Aresztowania. Wpadł w połowie maja w Lesznowoli pod Warszawą.

Akt oskarżenia, który trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie, obejmuje łącznie 12 zarzutów dotyczących lat 1997-2006, a postawionych przez warszawską prokuraturę okręgową.

"Szkatuła" usłyszał też 13. zarzut - podżegania do zabójstwa Tomasza S., ps. Komandos - ale ten stawiała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Sprawa jest w toku, ale jak poinformowała w piątek prok. Renata Mazur, decyzji w sprawie możliwego aktu oskarżenia należy spodziewać się do końca lipca.

Seria zarzutów

Najpoważniejsze z 12 zarzutów dotyczą kierowania zorganizowaną grupą przestępczą "śródmiejsko-wolską" o charakterze zbrojnym mającą na celu dokonywanie wymuszeń rozbójniczych i handel narkotykami oraz udział w gangu kierowanym przez Mariusza D. ps. Przeszczep. Gang ten miał na swoim koncie m.in. przestępstwa przeciwko mieniu, życiu i zdrowiu ludzi.

Kolejne dotyczą kradzieży samochodów osobowych, rozboju, handlu heroiną oraz podrobienia dokumentu i wyłudzenia od pracownika Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego poświadczenia nieprawdy poprzez wystawienie paszportu na nieprawdziwe dane.

Oskarżonemu grozi do 12 lat więzienia. - Rafał S. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień - powiedziała rzeczniczka prasowa stołecznej prokuratury okręgowej prok. Monika Lewandowska.

To nie wszystko

"Szkatuła" zaczynał od kradzieży samochodów dla gangu Piotra K., ps. Bandziorek. Później trafił do "grupy mokotowskiej", kierowanej przez Andrzeja H. - "Korka". Potem usamodzielnił się i stworzył własny gang, który szybko zaczął przejmować wpływy nie tylko w Warszawie, ale też na Mazowszu.

Content: 2490Utrzymywał kontakty z gangiem "Bandziorka" i współpracował z jego następcą "Przeszczepem", a po jego aresztowaniu - w 1999 r. - objął przywództwo nad grupą.

Głośno pod Klifem

Rafał S. związał się też z Szymonem K., ps. Szymon, z tzw. grupy żoliborskiej; razem wypowiedzieli wojnę "Korkowi". Jej efektem była głośna strzelanina w centrum handlowym Klif. Doszło do niej 31 maja 2002 roku w godzinach szczytu zakupowego. Zginąć miał tam "Komandos" - bliski współpracownik "Korka". "Komandos" jednak uciekł, a w Klifie zginęło dwóch innych gangsterów, trzeci został ranny. "Komandosa" zastrzelono kilka miesięcy później - w sierpniu 2002 r. na stacji benzynowej przy ul. Radzymińskiej.

Gang "Szkatuły" miał też na swoim koncie m.in. podkładanie bomb pod solariami na warszawskiej Pradze. Grupa specjalizowała się w zabójstwach, wymuszeniach haraczy, uprowadzeniach i obrocie narkotykami. Gang został rozbity w lutym 2008 roku. Rafał S. nie został wówczas zatrzymany. Za informacje o miejscu, gdzie mógł się ukrywać, szef policji wyznaczył nagrodę w wysokości 20 tys. zł. W 2010 r. powołano specjalną grupę poszukiwawczą, w skład której weszli policjanci kryminalni z KGP i KSP.

Z ustaleń policji wynika też, że Rafał S. współpracował z zatrzymanym w październiku 2010 r. Markiem Cz., ps. Rympałek, i planował odbudowanie - razem z nim - tzw. grupy pruszkowskiej.

Czytaj więcej na tvn24.pl

mn//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »